רותי שרון - 10/01/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/01/10

יהודה שרוני: מהפכה בלאומי: האוברדראפט ייקבע על פי רמת הסיכון של הלקוחות באופן אישי. חידוש שיזלוג לכל הבנקים ? השיטה החדשה תחליף את שיטת סיווג החשבונות הקודמות כדוגמת "חשבון זהב", "חשבון עו"ש אישי", "חשבון 1 גדול" ועוד. המעבר יתבצע במהלך התקופה הקרובה. הלקוחות יועברו לשיטת התימחור החדשה באופן הדרגתי עם חידוש מסגרות האשראי הקיימות. על פי השיטה החדשה תיקבע ריבית בסיסית הצמודה לריבית הפריים (נכון להיום היא תעמוד על 2.75% לשנה). מעבר לריבית זאת ישלמו הלקוחות תוספת סיכון פרטנית הנקבעת על פי סוג הלקוח. היא תנוע מאפס אחוזים ועד תוספת סיכון מירבית של 9.9% לשנה.
הערת עורך הלקט: אני רואה בצעד הזה סנונית ראשונה של הבנק הגדול בישראל, ואחריו יצעדו כולם. הבנקים ידועים בכשרון רב להגדיל את רווחיהם מלקוחות משקי הבית. וזהו צעד ברור - לייסוד שיטה לקביעת ריבית גבוהה יותר. הבנק קורא נכון את המפה, ואם יבוטלו העמלות בעו"ש - הוא כבר מוכן. נקודה נוספת להערה היא: כיצד קובע הבנק את רמת הסיכון ? אם אני עובד היי טק שמשתכר גבוה אבל חורג באופן קבוע, האם אני פחות מסוכן מעובד מדינה שמשתכר בינוני אבל יש לו חסכון בפק"מ ?

בחודש הקרוב צפויים בתי ההשקעות להשיק את קופת הגמל האישית: החוסכים מנהלים בעצמם את הכסף
. עד כמה באמת יותר נמוך הרווח? בעוד שעל קופת גמל רגילה משלם החוסך כ-?1.3%?־?2%? בשנה, הרי שבקופת הגמל בניהול אישי הוא צפוי לשלם כ-?0.7%?־ ?1%? בלבד. זאת על פי גודלו של הסכום המנוהל, וכמובן כושר המיקוח שלו. הפער במחיר נובע מכך שבקופת גמל אישית חברת ההשקעות היא לא יותר מגורם מתפעל, בעוד שהעמית הוא גם מנהל ההשקעות של הקופה. בשלב הראשון יוכל ציבור השכירים להעביר לניהול אישי אך ורק את כספי קרנות ההשתלמות, המיועדות לחיסכון לטווח בינוני. לעומת זאת, רק העצמאים יורשו לנייד את כספי החיסכון ארוך הטווח שלהם לקופות גמל בניהול אישי. למרות החופש הפוטנציאלי שאותו יכולים להשיג לקוחות, צופים בהדס-ארזים כי הזרם העיקרי של הלקוחות, שיבקשו להצטרף לקופות הגמל האישיות, יגיע מאלה הנהנים משירותים של מנהלי התיקים.

המיתוס נשבר: יותר ישראלים מוותרים על חלום קניית הדירה, אחוזי הבעלות ב-2009 רק 69%, ומחירי השכירות מזנקים
. הישראלים משנים כיוון: ב-15 השנים האחרונות נרשם גידול של עשרות אלפי משקי בית ששוכרים דירות במקום לגור בדירות שבבעלותם. המגמה הזאת גרמה לעלייה בדמי השכירות בחלק גדול מהאזורים, על אף שהיצע הדירות להשכרה נמצא אף הוא בעלייה. מאז 2002 מסתמנת מגמה מתמשכת של רכישת דירות להשקעה, והיא הגיעה לשיאה במחצית הראשונה של 2009, שבה שליש מהדירות שנרכשו בישראל היו לצורכי השקעה. המניע לתופעה זו הוא במידה רבה הורדת הריבית והקושי במציאת אפיקי השקעה אלטרנטיביים עדיפים יותר. בתל אביב נרשם שיא של משקיעים כ-55% מכלל הדירות שנרכשו בה. גם חלק גדול מחברי קבוצות הרכישה הם משקיעים שמתכוונים למכור את הדירות בבוא העת.

מירב קריסטל: מדריך להורים בשנת 2010 - על שיטות השיווק העדכניות באינטרנט לילדים
. בעבר, חברות נהגו לחלק תקליטור בקופסת דגני הבוקר שלהן, עליו נצרב משחק. כשאתרי החברות השתכללו, אותו משחק צץ באתר של חברת הדגנים ולצידו לבלבו משחקים רבים נוספים. הכל כדי שהילד ידבק לכיסא ויתמכר למותג, סליחה למשחק. בשטראוס עלית, שלאחרונה יצרה דמויות פייסבוק שנקראות "עליתים", השיקו לפני כחודש את אתר המשחק "מיקמק", עבור מבצע לגרסה חדשה של החטיף צ'יטוס. קוד משקית אחת בלבד מעניק פרס מסוים, אבל החל מהקוד ה-4 שהילדים אוספים, נפתחות בפניהם אופציות נוספות לפנק את הבובות שלהם בבגדים וחפצים מרובים יותר "ובפעילויות יותר נחשקות", לפי אריאלה. "נוצרת סינרגיה בין הילד לדמות שייצר. יש לי ילדה בת 7 שמבלה שם שעה שלמה. הרבה מדי זמן". בובות חדשות מאיימות להשתלט על עולמם של הילדים ולהחליף את הוובקינז: הקלאב פינגווין. לאפייט, נציגת דיסני בישראל תמכור מעל 60 סוגים של בובות פינגווין כאלה. כל בובה תעלה 100 שקל ותכיל, כמו הוובקינז, קוד כניסה לאתר. אבל רק מי שיירשם לאתר במחיר של 5.90 דולר, יוכל ליהנות מאפשרויות מתקדמות. ואפשר גם לרכוש בובות מחמד לפינגווין (!) ב-60 שקל לחתיכה. חברת היינץ: "ברבעון השני של 2009 עלה לראשונה בישראל משחק מצלמה", מספרת רוזן. "הילדים נתבקשו לקנות קטשופ היינץ ומצלמת הוובקאם זיהתה את התווית הייחודית של הקטשופ, והילד יכל לשחק מול המצלמה ובאמצעות הבקבוק, להקפיץ עגבניות מחנות לתוך משאית."

איתן זכריה: שיפור המצב הכלכלי - בדרך של הצבת יעדים לשנת 2010. לאמריקנים יש ריטואל קבוע לסיכום של השנה החולפת וקביעת היעדים והמטרות האישיות שלהם לשנה הבאה. מדובר במסורת המושרשת בתרבות האמריקנית. מסורת זו אינה קיימת במקומותינו, אולי משום שבתהליך החילון שעברנו - בעטנו ברגל גסה במנהגי חשבון הנפש היהודיים של עשרת ימי תשובה ולא השכלנו ליצור תהליכים חילוניים של סיום והתחלה. כמי שמבקשים להחזיר שליטה לחיים - עלינו להתעורר, לבחון את הישגינו בשנה החולפת ולתכנן את צעדינו לשנה הבאה עלינו לטובה, בכל תחומי החיים ובתחום הפיננסי בפרט. ניהול הפיננסים האישי שלנו הוא תחום נוסף שחסרים לנו בו הידע והכלים הבסיסיים. אנו נוטים לקרוא מאמר פה מאמר שם, להחליף דעות עם חברים מבינים יותר ופחות, ובעיקר להתגלגל, אף שבכל רגע אנחנו יכולים להחזיר לעצמנו את השליטה על החיים הפיננסיים שלנו, אם מתוך החלטה להעמיק בנושא וללמוד אותו ואם תוך סיוע בגורמים מקצועיים.

הסכם פנסיה חדש בין האוצר להסתדרות המורים. המדינה תפריש רטרואקטיבית החל מ ינואר 2009, 13.72% במקום 12%. לפי ההסכם, המדינה תגדיל את הפרשות עובדי ההוראה הזכאים לפנסיה צוברת כך שיעמדו על 13.72% ממשכורתם החודשית במקום הפרשות של 12% כיום - כנהוג בקרב מרבית עובדי המדינה. זאת, באופן רטרואקטיווי החל מ-1 לינואר 2009 על כל רכיבי השכר, כולל שעות נוספות, אך לא כולל על החזר הוצאות. בנוסף, העובדים יוכלו לבחור את הסכום שברצונם להפריש לקרן הפנסיה ממשכורתם, בטווח של 7%. הסתדרות המורים מאגדת כ-90 אלף עובדים אך לפי הערכות רק 15-20 אלף מהם זכאים לפנסיה צוברת. בשנים הבאות, כאשר יגויסו מורים חדשים, משמעות ההסכם תגדל.

בשורה אחת:
מחיר הסוכר יעלה ב 40% בקרוב. עליה זו תגרור התייקרות גם במוצרים נלווים: שוקולד, עוגות מוכנות וממתקים.
ידיעה למובטלים: לשכות התעסוקה ימשיכו להיות סגורות - זה השבוע השלישי. מפוטרים חדשים צריכים לגשת לביטוח לאומי.


עריכה: איציק ירחי

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio