רותי שרון - 10/04/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/04/2011

עורך הלקט: איציק ירחי

רמ"ח פרט באכ"א בכנס אשקלון לחינוך פיננסי: "המטרה להעניק לחייל ידע פיננסי. חיילים יכולים לחיות עם 350 ש"ח בחודש" "כיום, חלק גדול מהחיילים נכנסים למינוס. מאות חיילים בצבא הם מעוקלי משכורות, ולא מעט חיילים מקבלים עיקול על מענק השחרור שלהם. הסיבות לכך הן שאין קשר מנטלי בין ההוצאות להכנסות, החיילים לא נערכים טרם גיוסם למשכורת צבאית מינימלית". "אחת התוכניות של הצבא נקראת "אנחנו בטח לא פראיירים", וכוללת הרצאות שמטרתן לעצור את ההוצאות הבזבזניות. אנו משתפים פעולה גם עם משרד החינוך. בנוסף הצבא מציע סדנאות הכנה כלכלית לקראת השחרור וכן הכשרת מערך הת"ש בליווי כלכלי של חיילים לסגירת חובות ושיקום בסדנא שנקראת 's.o.s נגמר לי הכסף'". "ה-OECD חקר את הנושא בקרב מדינות מפותחות. המסקנות שלו היו שצריך להתחיל בחינוך הפיננסי כבר בבית הספר; ככל שמתחילים בגיל צעיר יותר - כך גדלה יעילות התוכנית".

רימונה פרקש-ברוך: עשרת הדיברות של החינוך הפיננסי. מה צריך ללמד את הילדים והנוער ? השוואת מחירים- חיונית לפיתוח חשיבה ואסטרטגיה צרכנית, ניהול תקציב- ילדים צריכים להבין משמעות ושיקולים בבניית תקציב, קניה מבוקרת- רק מה שצריך. ולא לקנות מה שלא נחוץ באמת. אמצעי תשלום- ללמד על כל אחד מהאמצעים, בדגש על החסרונות, בחירת בנק נכון- להסביר על פתיחת החשבון ככלי לניהול, חיסכון והלוואות- מפתח להבנת העולם הפיננסי והבנקאות, שוק ההון- איך לא לפחד מהבורסה, מקרו כלכלה- איך המדיניות והשינויים הגדולים משפיעים עלי, פנסיה- חסכון לטווח ארוך, ביטוח- מה תפקידו ועל חשיבותו.


רימונה פרקש-ברוך: איך לרפא את הילדים מזרעי הפורענות של מחלת המינוס. 6,000 תלמידים לומדים השנה בפיילוט. תוכנית חינוך פיננסי לכיתות י', פועלת כתוכנית פיילוט ב־26 בתי ספר ברחבי הארץ. לראשונה מדובר ביוזמה ופיתוח של משרד החינוך עצמו. לא מדובר כאן בשיעור חד־פעמי במסגרת שיעורי חינוך או חברה. התוכנית מורכבת מעשרה שיעורים בנושאים כמו תקציב אישי ומשפחתי, צרכנות נבונה, חיסכון ושוק ההון, שמקבלים לראשונה שעה שלמה בשבוע במערכת השעות. "יותר מ־60% ממשוחררי צה"ל נמצאים במינוס בבנק".
לשיעורים הפרונטאליים בהנחיית המורה מתווספות 20 שעות מתוקשבות - שעתיים כנגד כל שעה פרונטלית - המבוצעות על גבי המחשב האישי בביתו של התלמיד. בשעות אלה נדרש התלמיד לבצע משימות המאפשרות לו לתרגל ולהעמיק. תוכנית החינוך הפיננסי נכתבה במהירות יוצאת דופן בהשוואה לתוכניות אחרות שפותחו עבור מערכת החינוך.

תחרות בפייסבוק: מצאתם טעות בחשבונית? קבלו סרט וארוחה. המועצה הישראלית לצרכנות מעודדת אותנו לבדוק חשבונות המועצה קוראת לחבריה ברשת החברתית להציג טעויות שמצאו בחשבונות לתשלום שקיבלו, כשהטעות הגדולה ביותר תזכה את הצרכן בפרס.
מאז הכריזה המועצה לצרכנות על קמפיין "עושים חשבון לחשבון", במטרה לעודד צרכנים לבדוק את חשבונותיהם, מגיעות למועצה תלונות רבות בעניין. המועצה העלתה לאחרונה לאתר האינטרנט שלה מדריך לקריאת חשבונות, בו מקבל הגולש מידע מקיף על החשבונות אותם הוא משלם - חשבונות של חברות הסלולר, חשמל, גז, ארנונה מים, כבלים ולוויין - כשבעתיד יתווספו גם חשבונות נוספים. "בדיקת חשבונות היא כלי הבקרה של הצרכן למניעת תשלום יתר ולקבלת החלטות בדבר צריכה נבונה וחסכונית".

גיל קול: תווי קניה שי לפסח של 100 ש"ח ששווים רק 90 ש"ח. ככה זה כשהמעסיק מקבל 18% הנחה. 900 מיליון שקלים ישקיעו המעסיקים בתלושי שי לפסח. עובדים רבים תופסים את השווי המופחת כזלזול בהם ובכספם; ואחרים ניצלו את "מכסת העצבים" שלהם בשנים קודמת והתרגלו לכך. מדוע המעסיקים מעדיפים לרכוש תלושים עם הגבלות? כי החברות המנפיקות מציעות להם "הנחות" גבוהות יותר.
כך יכול המעסיק להתהדר שרכש תווי קנייה של שופרסל או ריבוע כחול בסכום (נניח) של 300 שקל לעובד - אבל הוא שילם עליהם פחות מ-250 שקל. דווקא התווים עם עודף ההגבלות - כגון תו הזהב (שופרסל) ורב תו (ריבוע כחול) -  זוכים בנתח שוק גדול ובשוי תלוש נמוך, ואילו לתלושים עם מיעוט ההגבלות - שמזכים את בעליהם במלוא הסכום, נתח שוק קטן. 

אליצפן רוזנברג: האם אתה מפסיד כסף בניהול החסכונות ? האם אתה בודק את הדו"ח שנתי ? חשוב לבדוק את גובה דמי הניהול, האם הבטיחו לך הטבה ו"עקב תקלה" לא קיבלת אותה ? האם אתם יודעים היכן מושקע הכסף שלכם? בדו"ח מפורטת התפלגות ההשקעה לפי אפיקי ההשקעה השונים. האם אתם מודעים לרמת הסיכון של החיסכון? האם נכון יהיה לחוסך העומד רגע לפני פרישה שיותר מ-50% מהחיסכון שצבר במשך עשרות שנים יהיה מושקע במניות ? באותה מידה ייתכן ונכון יהיה למי שמועד הפרישה רחוק ממנו כמה עשרות שנים, דווקא לנסות ולהשיג תשואה גבוהה יותר על ידי הגדלת הסיכון. האם המעביד מפריש לכם לחיסכון הפנסיוני כחוק? לפני 3 שנים נכנס לתוקף צו ההרחבה לפנסיה חובה, המחייב את המעסיק להפריש לעובדיו כספים לחיסכון פנסיוני. מעבר על הדו"ח הוא הזדמנות לוודא שאכן המעביד מפריש ואת הסכומים הנכונים.

אליצפן רוזנברג: סוף לתנאים המקפחים של הבנקים. החוזה החדש ללקוחות העו"ש מיטיב עם הלקוחות. רוב החוזים הבנקאיים הם חוזים אחידים. כלומר, חוזים שתנאיהם נקבעו מראש בידי צד אחד. בית המשפט העליון, לפני כשנה, חייב את בנק לאומי לשנות את הסעיפים המקפחים בתוך 60 יום. בנק ישראל נתן לבנקים כשנה להיערך לשינוי ע"פ הפסיקה, עד ל-1 באפריל 2011. למשל, יבוטל סעיף המעניק לבנק זכות לבטל את מסגרת האשראי של הלקוח על פי שיקול דעתו הבלעדי של הבנק, סעיף המתיר לבנק לכבד חיובים בחריגה ממסגרת האשראי, גם כשהלקוח הורה לבנק שלא לכבד חיובים הגורמים לחריגה מהמסגרת. סעיפים המעניקים לבנק פטור מאחריות למעשים הנובעים מהוראות טלפוניות או הוראות בפקסימיליה, או מפעולות של צד שלישי וכיו"ב. סעיף המעניק לבנק פטור מאחריות בגין אבדן צ'קים. סעיף המעניק לבנק פטור מאחריות לתוצאות בגין שביתה ועוד. גם לקוחות ותיקים - נהנים מהשינוי, והסעיפים המקפחים שחתמו עליהם בעבר בטלים.

בשורה אחת:
ביטוח לאומי יקדים את התשלום לקצבאות הילדים ואבטלה ל 14 באפריל, ויתר הקצבאות ל 22 באפריל, לגל חג הפסח ונבי שועייב.
לקראת הפסח:
דרושים אלפי עובדים זמניים לרשתות הקימעונאיות ולבתי העסק.
גם רשת "כמעט חינם" תנפיק כרטיס אשראי חוץ-בנקאי משלה, לחברי המועדון.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio