רותי שרון - 10/05/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/05/09

אילו גזירות ינחתו עלינו בישיבת הממשלה ביום שלישי ?
נתניהו החדש או נתניהו הישן. ממשלה עם חמלה חברתית או עם מדיניות כלכלית. שר אוצר או שר-על לאסטרטגיה כלכלית. העבודה, ש"ס מפלגות חברתיות. ועיני אפילו היה המושח של נתניהו לראשות הממשלה. ימים של בלבול ומבוכה במדיניות הכלכלית של הממשלה. בשלב זה לא ברור מה השינויים (הגזירות) בכלכלת המשפחה. עדיין בתוקף: מס של 50 ש"ח על כל יום אישפוז (למה לא מס של 50 ש"ח על כל יום שהיה בחו"ל?), קיצוצים בזכאות לסיוע בשכר דירה, תכנית לביטול חצי נקודה לאישה עובדת, וכן (באופן מוזר) הרחבת יישום של מס-הכנסה שלילי לכל הארץ.
להלן העדכון האחרון.
בכל אופן, הרשימה למעלה היא חלקית ביותר, ומדובר על קיצוצים נרחבים גם בבסיס התקציב. בקיצור,
צפו לבאות.

מה לא קרה בזמן האחרון ? נכון ! רפורמה בקופות הגמל. האם אכן ייושם המודל הצ'יליאני החל מינואר 2010 ?

לפי המודל הצ'יליאני (שקרוי כך - כי צ'ילה היא המדינה היחידה שיישמה אותו) ככל שמתקרבים לגיל הפרישה - לא ניתן להחזיק כספים בסיכון גבוה. הבעיה העיקרית, שהמודל לא מתחשב בפרמטרים נוספים, כגון: סך כל הנכסים של המבוטח, רצונו האישי של המבוטח בשקלול הסיכונים, ועוד. הפעם,
מנהלי קופות הגמל עושים קולות של "אל תגידו שלא אמרנו לכם ...". המנהלים מציינים בנוסף שהרפורמה חסרה תוכנית הדרגתית ליישום, שתמנע זעזועים בשוק ההון עקב שינוי הרגולציה.
בשורה אחת:
הידיעה ההזויה של השנה:
למשרד התמ"ת ולשר, כנראה לא סיפרו על הקיצוץ בתקציב.
תופעה:
חברות הסלולר מוכרות ניידים בשיטת ההתחייבות ל-3 שנים.

בית הדין לחוזים אחידים ביטל סעיפים המקפחים בחוזי ההלוואות לדיור של הבנק הבינלאומי
פסק הדין סוגר מעגל של עבודה רבת שנים שנעשתה ביחידת הפיקוח על הבנקים לשיפור התנאים בחוזי ההלוואות לדיור של הבנקים. מדובר באחד החוזים הנפוצים והמשמעותיים ביותר הכובלים את לקוחות הבנקים, ולפסק הדין תהיה השלכה גם על חוזים דומים הנהוגים בענף המשכנתאות במערכת הבנקאית. בית הדין קבע בפסק דינו כי
"הגיעה העת שהלווה ממוסד בנקאי יהיה מחויב בחוזה הוגן וראוי". על כן הוא הורה על ביטול הסעיפים הפוגעים בלקוחות.

חברת החשמל תשגר חשבונות ל-4 חודשים לתשלום בתוך 10 ימים

החגיגה נגמרה. הגיע הזמן לפרעון החשבון. חברת החשמל מציינת כי חשבונות  שיישלחו בין החודשים מאי ליוני יהיו עבור תקופה של כארבעה חודשים. כדי להתגבר על העיכוב בעריכת החשבונות והפקתם ללקוחות, הודיעה החברה כי הם יודפסו באופן חד-פעמי בשחור-לבן.
למרות תאריך לתשלום באפריל, ניתן לשלם את החשבונות עד ל 25 במאי - ללא ריבית פיגורים.

מה צריך לעשות כדי להרויח הכי הרבה ?  ללמוד מתמטיקה ומדעי המחשב במרכז הבינתחומי
אם אתם שואלים אותי יש כאן הטיה, כי מי שגר בהרצליה ורעננה - יכול ללמוד וגם לעבוד אח"כ בהרצליה פיתוח, וכמובן להשתכר בהתאם. אבל ... פרויקט חדשני של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ושל המועצה להשכלה גבוהה אסף ועיבד נתונים לגבי השתלבות בוגרי המוסדות האקדמיים השונים במשק. מאגר הנתונים מרכז פרמטרים שונים, כך שכל סטודנט יוכל לעשות את הבחירות לפי האינטרסים החשובים לו. המוסדות שבהם
ישנו אחוז תעסוקה גבוה במיוחד הם המכללות לחינוך והוראה, שם בכמעט כל המכללות מדובר ביותר מ-90% תעסוקה. בתחום מדעי הטבע, לשם השוואה, אחוז ההשתלבות נע סביב 70% ל-80% בלבד.

כמה עולה חינוך חינם ? מתכוננים לספטמבר 2009 ?
במשרד החינוך אומרים כי למרות המצב הכלכלי, באופן מצער אין אפשרות להוזיל את תשלומי ההורים. אנשים שמכירים את הנושא מקרוב מעריכים כי "באופן טבעי" התשלומים אף יתייקרו מעט, כפי שמלמדת ההיסטוריה הקרובה: בשנה החולפת, למשל, היו התשלומים גבוהים ב-4%-15% מאשר בשנה שקדמה לה. ללא תשלומי תל"נ,
בשנה החולפת הסכומים שאושרו לגבייה הם 570 שקל בכיתה א' ו-1,360 שקל בכיתה י"ב. בנוסף, בית הספר רשאי לגבות 250 שקל נוספים מכל תלמיד ביסודי ו-450 שקל מכל תלמיד בחינוך העל יסודי עבור "רכישה מרוכזת של שירותים וציוד אישי לתלמיד". הלהיט של שנה, תשלום עבור מגמות.

ומה קורה בחינוך עד גיל 3 (וגם 4) ? כאן מדובר בלא פחות מ 1,600 ש"ח לחודש
בגן הילדים בהוד השרון, תמורת 2,800 שקל לחודש, יש לילדים מורה לאמנות צמודה, חמישה חוגי העשרה, שירותים מעוצבים כארמון ו-400 ספרים בספרייה.
בגן הילדים בנתניה, תמורת 1,600 שקל לחודש, מקבלים הילדים שני חוגים, החצר קטנה מדי למשחקים וצבעים מחלקים במשורה. מסיבות היסטוריות, בעיקר מתוך הרצון לאפשר לאמהות לצאת לעבודה, נמצאת האחריות לחינוכם של ילדים קטנים בישראל בידי משרד התמ"ת. רק מגיל ארבע, בגיל טרום חובה, עובר הפיקוח למשרד החינוך וחינוך הילדים זוכה לתבנית ובקרה מסודרת.

המדריך: כך תשלמו פחות על כרטיסי אשראי
"נושא העמלות הוא טעון ומעורר הרבה אמוציות, אבל בשורה התחתונה הישראלים פשוט נשארים אדישים. כמה אנשים באמת הולכים בסופו של דבר לבנק ומתווכחים על עמלות או ריביות? האדישות חוגגת", טוענת סמנכ"לית השיווק של לאומי קארד, ורדית גונדטר. הכרטיס של לאומי קארד הושק ב-2007, לאחר שהחברה ערכה סקר שממנו עלה כי אף ש-50% מהישראלים יודעים להביע דעה נחרצת כי אין תמורה לעמלה, 39% אינם יודעים אילו עמלות הם משלמים ו-62% אינם יודעים כמה הם משלמים עבורן. עוד נתון מעניין שעלה בסקר הוא ש-50% מהישראלים מנצלים את מבצעי הנקודות. בקיצור, הישראלים אוהבים נקודות, מבצעים ומתנות - ולא עושים דבר בהקשר לעמלות.
 


לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio