רותי שרון - 10/10/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/10/10

עורך: איציק ירחי

עידו אפרתי: ההתמודדות עם שכר הדירה קשה לסטודנטים. השכונות העוטפות את האוניברסיטאות והמכללות נחשבות לאזור הנדל"ני הלוהט של המשקיעים בשל הביקוש הרב. המשקיעים רוצים תשואה. "השנה סטודנטים יחפשו דירות מרובות שותפים וכן יעדיפו דירות מרוהטות. וזאת על מנת לחסוך בהוצאות". בירושלים העירייה נותנת מענק של כ-7,000 שקל לשנה לסטודנטים במרכז העיר. מחירי הדירות להשכרה נעים בין 1,200 ל-1,500 שקל לסטודנט, כשמדובר במינימום 3 שותפים בדירה. בתל אביב מחיר דירה לחודש לאדם עומד בדרך כלל על כ-1,500 שקל לדירת שותפים ישנה. בחיפה ניתן לשכור ב 1000 ש"ח לסטודנט, עם 2 שותפים. בבאר שבע מחירי ההשכרה נעים בין 850 שקל לחודש ל-1,100 שקל לחודש לחדר לסטודנט. השנה השחורה: 20% עליה במחירי השכירות בתל אביב, חיפה ובאר שבע. סקירה מקיפה של שוק השכירות בכל הארץ. לגזור ולשמור.

פסיכולוגיה וחובות: לאנשים יש נטייה להיפטר מחובות קטנים תוך התעלמות מגובה הריבית בכלל חובות
. לדוגמה, במציאות הישראלית ניתן לדמיין זוג צעיר שלצורך קניית דירה לווה בנוסף למשכנתא שתי הלוואות קטנות, שניתנו במסגרת הטבות לעובדים ונושאות ריבית הנמוכה. הזוג ירגיש צורך להחזיר קודם, את שתי ההלוואות הקטנות. בארה"ב משווקים את שיטת "כדור השלג": מנסים לשכנע אזרחים לסגור כמה שיותר הלוואות כדי ליצור מומנטום פסיכולוגי חיובי. אחר כך, משתמשים במומנטום החיובי של תהליך סגירת חובות, כדי להחזיר את יתר ההתחייבויות לבנקים. אם כך, שיטת "כדור השלג" מעודדת החלטה רציונלית בשלב הראשון (לא להשאיר כסף פנוי בעו"ש אלא להפנותו לצמצום הלוואות), אך מעודדת החלטות אי-רציונליות בשלב השני (לסגור הלוואות קטנות במקום לצמצם הלוואות גדולות). החלטות אי-רציונליות בשלב השני נובעות מתשומת לב יתרה המוקדשת למספר ההלוואות ובכך מובילה להתעלמות מגובה הריבית, שהוא הנתון הכלכלי החשוב יותר.

יהודה מודעי: אם כשהמוסכניק מדבר על תפוחים, אתה חושב על פרי אדום-ירוק - אתה צריך כנראה להישאר בליסינג
. משרד האוצר הפך את חישובי הכדאיות לחלוטין, שווי הרכב כיום הוא 2.04% מעלותו כחדש ובעוד ארבעה חודשים יהיה 2.5%. כל החישוב שהפך את ישראל למדינה ש-70% מכלי הרכב הפרטיים החדשים היו רכבי ליסינג פג לו. כמעט כל ציבור מחזיקי רכבי הליסינג עומד מול השאלה האם להחזיר את רכב הליסינג, להרוויח יותר בנטו אבל להריח שוב את ריח הגריז מקרוב - או להישאר באופציה היקרה והיוקרתית של רכב ליסינג ולהפסיד בנטו. אופציה טובה ורווחית יותר היא קניית רכב בן 3-6 שנים. בדרך כלל מכוניות בגיל זה לא עושות בעיות, וקצב ירידת הערך ואיוד השקעתכם נמוכה יותר. לעומת קניית רכב חדש שעלותו לעומת הליסינג אפילו גבוהה מעט. מכיוון שלאף אחד אין אינטרס למכור לכם רכב פרטי - לא תמצאו פרסומת או שיווק להחזיר את הליסינג. מי בליסינג מי באוטובוס: אפשר אחרת. חיפשנו ומסתבר שלא קיים בגופו של עובד היי-טק, איבר חיוני ששמו: מאזדה 3 ליסינג. היתכן ? האם זה אפשרי ? יש מי שמגיע לעבודה על אופניים. עושים כושר על הבוקר, וגם מצמצמים בהוצאות הנסיעה.

הלמ"ס: בפריפריה משתכרים 40% פחות מהמרכז. בפריפריה משלמים 40% פחות עבור דיור (נתונים משנת 2008). ההוצאה החודשית הממוצעת לתצרוכת במרכז היא 13,047 ש"ח בממוצע לחודש לעומת 11,655 ש"ח בממוצע לחודש ביישובי הפריפריה. שיעור הפניות לשירותים חברתיים של משרד הרווחה קטן יותר ביישובי המרכז (140 פניות ל 1000 איש) מאשר ביישובי הפריפריה (184 פניות). במרכז ההכנסה הממוצעת לגבר היא: 12,204 ש"ח ברוטו, ולאישה: 7,389 ש"ח. בפריפריה משתכרים פחות: גבר 8,635 ש"ח, וההכנסה הממוצעת לשכירה אישה: 5,576 ש"ח ברוטו בחודש.

אריאל נוי: קשיש מבקר בממוצע 16 פעמים בשנה אצל רופא. למחצית הגמלאים חולי כלשהו. התסמינים הנפוצים הם: יתר לחץ דם (53%), סכרת (23%), מחלות לב (14%), אוטם בשריר הלב (13%), סרטן (8%), חרדות או דכאון (8%). כ-20% מהקשישים בישראל סובלים ממוגבלות בתפקוד היומיומי. 120 אלף קשישים נעזרים בטיפול סיעודי מהם 10% גרים עם מטפל צמוד. כרבע מיליון קשישים נעזרים בשירותי לחצן מצוקה צמוד. "בשנים האחרונות גוברת המודעות למעקב רפואי צמוד, לאורח חיים בריא ולרפואה אלטרנטיבית". "פעם לחצן מצוקה היה שם נרדף לחולי ופחד, היום זו הוצאה טבעית ומתבקשת גם עבור אנשים בריאים ופעלתנים".

בשורה אחת:
תזכורת מהביטוח הלאומי: החודש צריך לשלם עבור עובדי משק בית. כאמור, החל מהחודש יש לשלם 4 פעמים בשנה.
אליצפן רוזנברג: פינת המבצעים הפיננסיים. אייפד לסטודנט בתחרות שיתוף טיפים, ומבצעים נוספים.
מחיר הלחם התייקר ב 3.5%.
שר החקלאות אישור ייבוא חירום וללא מכס של 2000 טונות של עגבניות.
החל מהחודש (אוקטובר) הופסקה מכירת בנזין אוקטן 96 בתחנות.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio