רותי שרון - 11/04/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11/04/10

כלכליסט יזם פרויקט מעניין וחשוב:
חינוך פיננסי בישראל. מדובר בנקודה כואבת מאוד. מתוך הפרויקט נצטט 3 כתבות:

כלכליסט: יותר ממחצית מהאוכלוסייה אינם מצליחים לחסוך כסף משכרם החודשי, 25% מגדילים את ה"מינוס". סקר של מכון פאנלס: 9% דיווחו כי הם מצליחים לחסוך בין רבע למחצית משכרם. 37%, דיווחו כי הם חוסכים מדי חודש פחות מרבע משכרם. כ־42% מהנשאלים אמרו כי יש להם אוברדראפט בבנק. רק 27% מהמשיבים בסקר ידעו לענות נכון מה גובה ריבית האוברדראפט. כ־51% מהמשיבים בסקר אינם יודעים מה ההבדל בין פק"מ (פיקדון קצר מועד בבנק) לבין מק"מ (מלווה קצר מועד מבנק ישראל). כ־67% אינם יודעים מהו ההבדל בין קרן נאמנות לבין תעודת סל. כ־64% מהמשתתפים בסקר השיבו כי אינם יודעים מהם דמי הניהול באפיק החיסכון ארוך הטווח שלהם.78% ממשתתפי הסקר סבורים כי מערכת החינוך צריכה לכלול תוכני לימוד לחיסכון פיננסי לילדים כבר בבתי הספר היסודיים. כ־49% מהמשתתפים בסקר טוענים כי אינם מבינים את הדו"ח התקופתי שנשלח אליהם. כ־38% מהנשאלים יודעים כי גובה ההחזר תלוי בשינוי ברמת הריבית ובמדד המחירים לצרכן. 

כלכליסט בודק: מהן התוכניות לחינוך הילדים לחשיבה כלכלית והתנהלות נכונה - הקיימות בשוק.
נושא החינוך הפיננסי לילדים למרות מודעות רבה יותר, אינו בא לידי ביטוי ממשי בתוכניות משרד החינוך.
תכנית כספית של אש-לידור עם ותק של 3 שנים, פועלת ב 80 בתי ספר. "כל בית ספר מקצה מורה, ואנחנו מכשירים אותו בקורס של 28 שעות בשיתוף אוניברסיטת תל אביב", אומר אש. "עד היום הסמכנו 250 מורים". למאני מאמי של יניב חדד ותק של 3 שנים, והיא פועלת ב 12 בתי ספר. המורים של בתי הספר, שעוברים הכשרה של 4–6 שעות ומקבלים חוברת בת 40 עמודים. תכנית מנו"ף עם ותק של שנה, ורק פיילוט בארבעה בתי ספר. "הרעיון הוא לא ללמד את הילד איך להיהפך למיליונר, אלא לפתח אינטליגנציה פיננסית תוך פעילות חווייתית והתנסויות בשיתוף ההורים". המלמדים הם היזמים. ובנוסף: המיץ של פיץ של מיקי סלע, וכן דני מאני של מיכל ליבנה.

כלכליסט: 5 משפחות - 5 מתווים להתנהלות נכונה. איך מגיעים להתנהלות פיננסית נכונה? מתחילים בחשיבה מחדש.
5 פרופילים של משפחות ניתנו ל 5 חברות לייעוץ. להלן המשפחות: סטודנט שנמצא במינוס כרוני בסוף הלימודים, אם חד הורי בגיל 40, זוג לקראת 40 מטופלים ב 3 ילדים קטנים, פנסיונרית אלמנה עם בנות נשואות, זוג פנסיונרים עם בן זקונים לא נשוי.
מומלץ לקרוא בעיון
.

TheMarker
מכריז: סוף עידן עליות המחירים בנדל"נ. העיתון מכין פרויקט מקיף שסוקר ערים רבות ומצב המחירים. בנק ישראל הוריד את הריבית במשק לשיעור אפסי, וכך מצד אחד הפך השקעות רבות ללא כדאיות ומצד שני
הוריד את עלות המשכנתא באופן חד. גורמים אלו דחפו משקיעים רבים לשוק הנדל"ן, והגידול בביקושים הביא במהרה לזינוק במחירים.  זו הסיבה העיקרית לכך, שהשנה הקרובה צפויה להיות שנה של עצירה - ירידה בנפח העסקות, ופה ושם "תיקוני מחיר" כלפי מטה. אך לא צפויה קריסה של המחירים. נראה שגל המשקיעים ישכך בצורה ניכרת, ואף נראה כי בשנה הקרובה יותר ויותר משקיעים יבקשו לממש את הדירות שרכשו כדי לנצל את העליות החדות בשוויין.

עמי גינזבורג: 10 המכות לחיסכון האישי: כך תשתחררו מהמינוס בבנק. יציאה מעבדות לחירות. מיהם האויבים הקשים ביותר של חשבון הבנק? מהן המכות העיקריות שמחבלות לנו בתיק ההשקעות? הנה: ראוותנות - מוציאים יותר מהמשכורת, תאוות בצע - מנסים להתעשר מהר,
חוסר תכנון - לא מגדירים יעדים, עצלנות - לא עוקבים אחר ההוצאות, הדחקה - משתמשים בכרטיסי אשראי ולא במזומן, אי נטילת אחריות אישית - מזניחים את החיסכון הפנסיוני, נאיביות - לא משווים מחירים, נאמנות מוגזמת - נמנעים מלהחליף ספקי שירות, אשראי מופרז - עושים שימוש מופרז בחוב למימון הצריכה, בורות - לא מגבשים אסטרטגיה לחיסכון ארוך טווח.

דרייבר: אתר חדש להשוואת מחירים לטיפול במוסך, ושירותים נוספים כגון: חבר טלפוני. "המוסכים לא תמיד מספקים את הפתרון הטוב ביותר מבחינת הלקוח",? אומר ארי ארז, סמנכ"ל התפעול של דרייבר. ההתמודדות עם נותני השירות במוסך מצריכה רמה גבוהה של ערנות ומיומנות, שלרוב אינה נדרשת אצל נותני שירות אחרים. דרייבר, המבקשת לפתור את בעיית פערי הידע של הלקוחות, מציעה ללקוחותיה, בין השאר, "חבר טלפוני" .
בנוסף, היא מציעה מעין "קבוצת רוכשים" לחלפי רכב - שיכולה להוריד את מחיר הביקור במוסך בעשרות אחוזים. קבלת מספר הצעות מחיר ממספר מוסכים ומומלץ בכתב, עשויה לסייע לכם להתמקח ולהשיג הנחות שיכולות להגיע עד לעשרות אחוזים מהמחיר הראשוני שתקבלו. בכל מקרה, וכדי להקדים תרופה למכה אם מדובר בתיקון מורכב, יש לבצע ביקור פתע במוסך כדי לבדוק את רמת התיקון. אל תשכחו: אמרו למוסכניק שלא לתקן את הרכב מבלי שקיבל את אישורכם לכך.

דפנה מאור: שוק הנדל"נ באירלנד קורס. האוצר התמוטט, בנקים קרסו, עובדים פוטרו.
מותו של ברבור יפהפה, נסיקתה לשחקים של מכונית מטורללת או קורות משפחה אחת שפשוט לא ידעה איך לא להגזים - כל אחד מאלה יכול לתאר את אופרת הסבון הפרועה שנקראת ענף הנדל"ן האירי. פריחת הנדל"ן באירלנד תידלקה את הצמיחה הכלכלית במדינה בעשור האחרון וסייעה להפוך את אירלנד לאחת המדינות המערביות העשירות בעולם. ואולם
מאחורי ההתנפחות המהירה נמצאו כסף זול, בנקים חסרי אחריות, משקיעים להוטים מדי וקבלנים הסמוכים אצל שולחנם של פקידי השלטון. הפריחה נמשכה זמן רב, אך משהגיעה הקריסה, היא היתה הרסנית להחריד. היה זה שוק הנדל"ן הכי חם בעולם. תוך עשור עלה מחירם הממוצע של הבתים באי הירוק ממערב לבריטניה מ-75 אלף יורו ליותר מ-310 אלף יורו - יותר מפי ארבעה, ותשואה של יותר מ-15% בשנה. לפי הערכות, יש כעת היצע עודף של 136 אלף בתים בדבלין לבדה, וההערכות הן שיש 400 אלף בתים כאלה באירלנד כולה.

בשורה אחת:
תזכורת לעצמאים: השנה
חובה להגיש דוח שנתי באופן מקוון בלבד, דרך האינטרנט.המועד האחרון - הוארך לחודש מאי.
לפני החג: בנק ישראל העלה את הריבית ב 0.25% נוספים. ריבית הפריים עומדת על: 3.0%.
הוזלה: אגרת כביש חוצה ישראל הוזלה ב 9% (פרט לקטע הצפוני). העדכון נעשה אחת ל-3 שנים.
תופעה: קו-אופ שיתופי בניו-יורק.
מה אתם הייתם מוכנים לעשות, כדי לקנות בסופר בזול, ובאיכות גבוהה ? (וידאו)
דגלים מהבנק: גם השנה יחלק בנק הפועלים דגלים. מדובר ב 1,300,000 שרשראות דגלים שיחולקו באמצעות העיתונים.
ריבית המשכנתאות
מתייקרת שוב, והיא גבוהה כרגע ב 0.4% משיא השפל
. עומדת על 2.8% בממוצע.

עורך: איציק ירחי.
 


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio