רותי שרון - 11/10/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11/10/09


משרדי התקשורת והאוצר יסבסדו ממיר דיגיטלי לכ-200 אלף משפחות זכאי משרד הרווחה. לפי תחזית של הרשות השנייה, ההערכה היא כי כ-250 אלף משקי-בית יתחברו למערך הדיגיטלי, כאשר כ-150 אלף מהם הם בעלי טלוויזיה אנלוגית ואנטנה, אשר יצטרכו לעבור לשיטה החדשה מאחר שהמערך האנלוגי ייסגר. בנוסף לאלה יתחברו לחבילה הדיגיטלית גם משפחות מעוטות יכולות וכן חלק ממנויי הכבלים והלוויין. המערך הדיגיטלי מאפשר לכל אדם לרכוש ממיר פרטי בעלות חד-פעמית של כ-400 שקל ולצפות בערוצים 2, 10, 1, 99 ו-33.מדובר במכה לחברות הכבלים והלוויין HOT ו-yes, שנכון להיום עדיין לא מתייחסות באופן ישיר ופומבי לתחרות מכיוון ה-DTT. בהמשך לפרסומים הבוקר (ה') לפיהם השר כחלון נעתר לבקשת HOT וביקש מהרשות השנייה לעצור את מסע הפרסום לממיר טכנולוגיית DTT, המאפשר קליטת חבילת ערוצי חינם. אומר שבי: "השר לא עצר שום קמפיין. כשתהיה פריסה ראויה בכל הארץ וקליטה ראויה, או אז יעלה הקמפיין".

קונים דירה חדשה ? קבוצת רכישה או קבוצת רוכשים - מה עדיף? רן הירש סוקר את המצב:
קבוצת רוכשים היא התאגדות של קבוצת אנשים פרטיים לשם רכישת יחידות דיור בפרויקט בנייה. מטרת ההתאגדות להשתמש בכוח הקנייה של הקבוצה לקבלת הטבות במפרט הטכני ובמחיר, ולהוזיל עלויות. בקבוצות רכישה המנוהלת על ידי מארגנים טובים ניתן להשיג חיסכון של 10%-20% במחיר. קיימים שני סוגים עיקריים של קבוצות רכישה: קבוצה שחבריה קונים את הקרקע ובונים עליה במשותף, וקבוצה שחבריה רוכשים קרקע, אבל כל חבר בונה באופן עצמאי, לפי טעמו ויכולתו הכלכלית. בקבוצה מהסוג השני מאבדים החברים את היתרונות הגלומים במימון משותף ובהוזלת הבנייה המשותפת, אבל "מרוויחים" מקיצור התקופה המשותפת ומשליטה רבה יותר.

הכר את העובד החדש של דור ה-
Y. מאזן בין הבית לעבודה, עובד בשיתוף בצוות, לא רוצה להיות מנהל (מהסוג הישן). מלי אלקובי מסכמת: לדור ה-Y אי אפשר לפנות עוד כפי שפנו אל דור הבייבי בומרס לפניו וגם לא כפי שפנו ­(ופונים­) אל דור ה-X. לדור ה-Y מאפיינים מובהקים משלו, והם אחרים לגמרי מן המאפיינים של קודמיו. מבחינת הצרכים אמנם אין הבדל קיצוני בין הדורות, כולם מעוניינים בהגשמה עצמית וביכולת טובה לאזן בין העבודה לחיים הפרטיים. אך דור ה-Y לא מוכן לשלם על כך מחיר ומאמין ששיטות עבודה אחרות, יעילות יותר, יאפשרו להגיע לאותה מטרה. כל זאת מציב לארגונים אתגרים רבים ומחייב אותם להתכוונן בהקדם. תוספת של עורך הלקט: את המאפיינים של דור ה Y נפגוש יותר ויותר מסביבנו. מדובר בדור שלם שגדל על קבוצות דיון, על ביקורת לאתרים, על תקשורת בפייסבוק ודואר אלקטרוני, שמאמין בחוות דעת לא ממוסדות אך נייטרליות, שחשוב לו מאוד להיות בקשר (דרך האינטרנט בעיקר) עם החברים והמשפחה. אמנם הכתבה מוכוונת למעסיקים ומגייסי משאבי אנוש, אבל כדאי להכיר את המינוח (ואת האויב) גם אצלנו.

אלה האופנות בשיפוץ הבית: אריחי ענק לסלון, חיפוי זכוכית לקיר המטבח, לבנים עתיקות, ו ... קירות חשופים ללא טיח. הגידול המתמיד של שוק הדירות מיד שנייה ומגמת התיישנות המבנים מולידים עוד ועוד רעיונות לשיפוץ פנים הבית - פרי מוחם הקודח של אדריכלים ומעצבי פנים. אמנם המשפץ הישראלי חושב ומתוקצב בקטן, אבל בשנים האחרונות גודל המרצפות בדירה הישראלית עולה בהתמדה - וכבר הפך לסמל סטטוס. כעת המוטו הוא: כמה שיותר גדול, יותר טוב. טרנד חיפוי הזכוכית במטבח, במרווח שבין השיש לארונות. "מדובר בזכוכית מודפסת המוצמדת לקיר, אחרי גימור של טיח וצבע", מסבירה שניאור, "בעל המקצוע מגיע ומודד את המרווח, כולל מקומות שבהם נדרשים פתחים לשקעים וחיבורים, ומכין את הזכוכית בהתאם".

אנחנו מרוצים מאוד: במקום הראשון: סניף הבנק. במקום השני: קופת החולים. ורק במקום השלישי: ... בית הקפה השכונתי. בסקר, שנערך בקרב מדגם ארצי של 500 מרואיינים בני 18+, התבקשו המשיבים להביע את שביעות רצונם מאיכות השרות שניתן להם בשישה ענפים: סניף קופת החולים שלהם; סניף הבנק העיקרי שבו מנוהל חשבונם; מפעיל הסלולרי העיקרי; בית הקפה שבו הם מבלים בעיקר; חברת הכבלים/לווין אליה הם משתייכים; ושירותי העירייה/מועצה מקומית הניתנים להם. 39% מהמשיבים העניקו את הציון המירבי לאיכות (5) השירות הניתן בסניף הבנק שלהם. במקום השני מדורג סניף קופות החולים עם 36.9% מהמשיבים ובמקום השלישי ממוקם בית הקפה שבו הם נוהגים לבלות עם 32.7% מהמשיבים. חשוב לציין, לא מן הנמנע שרמת הצפיות שלנו מקופות החולים והבנקים נמוכות יותר (אולי בגלל שהם בעצמם "חינכו" אותנו לרמת צפיות נמוכה) ולכן הסיכוי להיות מופתעים לטובה גבוה יותר.

משבר בשוק ההון בעזה: חצי מיליארד דולר ירדו לטמיון. כפיצוי החמאס מוכל לשלם 16 סנט, על כל דולר שהושקע במנהרות.
על פי הדיווח בבלומברג, כ-4,000 פלסטינים השקיעו כספים במנהרות להברחת סחורות. בעקבות מבצע עופרת יצוקה בחודש דצמבר האחרון, איבדו המשקיעים הון בשווי של כחצי מיליארד דולר. כעת הם דורשים מהחמאס את כספם בחזרה, בטענה כי השקיעו את הכספים בהמלצת אנשי דת, שפעלו בהוראת הממשל העזתי. לטענת משקיעים, מערכת מימון כריית המנהרות פעלה כך: בתמורה לכסף שהשקיעו, הם היו אמורים לקבל דיבידנד חודשי של 10%. הכספים היו אמורים להגיע מרווחי ההברחות, כמו גם מכספים שהתקבלו מהשקעות חדשות. משלת חמאס מציעה לתושבים ברצועת עזה, שהשקיעו את מיטב כספם במנהרות שנחרבו בהפצצות צה"ל, החזר חלקי בלבד עבור השקעתם שירדה לטמיון. בסוכנות הידיעות "בלומברג" פורסם, כי הממשלה מוכנה לשלם למשקיעים 16.5 סנט בלבד, עבור כל דולר שהשקיעו במנהרות.

 בשורה אחת:
סיפורו של שקל אחד קטן (באג בתוכנה)שעלה הרבה לביטוח הלאומי.
ח"כ יואל חסון העלה שוב, את הצעת החוק 
להכיר בהוצאות הריבית על המשכנתא - לטובת ניכוי מס.
עיכוב נוסף: 
גם באוקטובר לא יגבה המוסד לביטוח לאומי מהעובדים ומהמעסיקים חצי יום חופש לטובת מפעלים במצוקה.
איזהו עשיר: 
עזרא אוחיון ממליץ בבלוג שלו לצפות בסרט: מעוקלים. סרט על משפחות באנגליה שנאבקות על ביתם.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio