רותי שרון - 12/07/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/07/09

"עונת המעבר" בפנסיה החלה: גלובס מחקרים הכין מדריך כיס מפורט (ובצבע) לניוד הפנסיוני (אבל, בלי תמונות). ב-2009 נפל דבר, כאשר ניתן בפועל לנייד כספים באופן כמעט מלא; יתר על כן, מדובר בתהליך שלא מעט עובדים יפגשו בו, ויותר מפעם אחת, במהלך חיי עבודתם. עד עתה נוידו כספים באחוזים נמוכים מאוד. מומלץ לעבור על המדריך - לגזור ולשמור.

בכמה יגדל הנטו ב 2010, עם כניסת הרפורמה (המקוצצת) במס הכנסה ? אני מקווה שאני לא מאכזב אף אחד. מדובר בפחות מ 100 ש"ח.ההחלטה מצמצמת בעיקר את הפחתת המס שתוכננה לעשירונים העליונים, ואינה משפיעה על בעלי השכר הבינוני והנמוך. על פי המתווה שאושר בוועדה, עובדים המשתכרים עד 4,590 שקלים לא ייהנו כלל מהפחתת המס, כפי שתוכנן מלכתחילה.

מחשב באלף שקל (ללא מסך ומערכת הפעלה) ? יש דבר כזה ! האם מחשב זול במיוחד הוא הקנייה האידיאלית? סביר להניח שלא. האם מדובר בפתרון טוב עבורכם? ייתכן מאוד שכן - למשל, אם אתם זקוקים בדחיפות למחשב חדש ולא יכולים להרשות לעצמכם הוצאה גדולה. מחשבים במחיר של ?1,000? שקל ואף פחות מכך הם לא תופעה חדשה. בארץ נמכרים כאלה כבר חמש שנים לפחות, ואם תגששו קצת מסביב סביר להניח שתגלו אפילו כמה מכרים שמשתמשים במחשבים הכה-זולים האלה, ואפילו מרוצים מהם. באופן מסורתי, מחירי החומרה יורדים בכל שנה בכשליש או יותר. בעבר, הטכנולוגיות הפחות-מתקדמות היו פשוט נעלמות מהשוק וכך רמת המחירים נשארה כמעט ללא שינוי. בשנים האחרונות המגמה השתנתה. החומרה ה"מיושנת" עושה עבודה לא רעה בסך- הכל. בפשטות:
המחשבים שמחירם נע היום סביב אלף שקל הם בעצם אלה שעלו כ?2,500-? לפני שנתיים, או כ?3,500-? שקל לפני שלוש שנים.
גיל אורלי: כך מצמצמים הוצאות בחופש הגדול (אגב, צריך לאמר: החופשה הגדולה). צריכת החשמל עולה בכ-20% בחודשי הקיץ, כיוון שהילדים נמצאים בבית כל היום. ההוצאות על מים גדלות, כיוון שבחודשי הקיץ נוטים להתקלח יותר, למלא בריכות משחק ואמבטיות, להשקות גינות, לכבס בגדים ואף לשתות יותר. מס הבצורת שהוטל באחרונה עשוי להגדיל את הוצאות המים ביותר מ-.30%. הילדים המשועממים מדברים בטלפון ובסלולרי עם חבריהם, אתם מתקשרים לוודא שהכל בסדר והופ, בלי שהרגשתם חשבון הסלולר והטלפון גדל. בקיץ יש דרישה רבה יותר לסרטים – בקולנוע, ב-DVD וב-VOD. בנוסף, בקניונים נערכים מבעוד מועד כדי לפתות את הקונה לרכוש בהם.
חברות כרטיסי האשראי לא מוותרות: נאבקות על לקוחות "חבר". מועדון לקוחות חבר הפך בשבועות האחרונים לשדה קרב פיננסי בין חברות כרטיסי האשראי. שנה לאחר שתשלובת ישראכרט זכתה במכרז להקמת מועדון הלקוחות עם תנאים מועדפים, מגישות חברות כרטיסי האשראי האחרות הצעות נגדיות.עמיתי חבר חייבים להודיע עד 15 באוגוסט אם ברצונם להצטרף למועדון ישראכרט. היקף קהל הלקוחות שעדיין לא עבר לתשלובת ישראכרט נאמד ב-50 אלף - מספר שחברות האשראי אינן מזלזלות בו. מספר לקוחות חבר נאמד ב-200 אלף, ועל פי ההערכות עד כה הצטרפתו למועדון החדש של תשלובת ישראכרט כ-150 אלף. ועכשיו, גם באמריקן אקספרס אפשר לקבל את היהלום השחור של "חבר". למי שלא יודע, גם מ"פ במילואים יכולים להצטרף למועדון "חבר" - תמורת תשלום חודשי של כ 25 ש"ח.

פטנט עוקף חוק עסקה קצובה: מציעים ללקוח שינוי מסלול - מבלי לעדכן אותו על סיום ההתחייבות. לאחר תלונות רבות שהגיעו לממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, עו"ד יצחק קמחי, הוציא המשרד מכתב התרעה לכל חברות התקשורת במשק בו הוא מזהירן "לבל ינסו לעקוף את החוק לעסקה קצובה". ממכתב התמ"ת לחברות התקשורת כי ידוע לו כי קיים נוהג, לפיו בתקופה שבה על העסק להודיע לצרכן כי התחייבותו עומדת לפוג מתקשרים אליו מוקדנים ומציעים לו לשנות את המסלול בו הוא נמצא מבלי ליידע כי תקופת ההתחייבות עומדת להסתיים.
"אני רואה בנוהג זה הטעיית הצרכן", כותב קמחי ומתריע כי במקרים המתאימים תיפתח נגד העוסקים חקירה פלילית בגין הטעיה.

רז סמולסקי: כמה באמת עולה לנו קניית הדירה ? עו"ד, מס רכישה, ריהוט ומוצרי חשמל.
הבעיה העיקרית היא שאת ההוצאות האלה, שמגיעות ל-5%-10% ממחיר הדירה, הקונים מביאים בחשבון רק סמוך לכניסתם לדירה. את המשכנתא, לעומת זאת, הם לקחו חודשים ארוכים קודם לכן, לאחר שהתחשבו רק במחיר הדירה. רבים מנסים לקחת משכנתא קטנה ככל האפשר - צעד מובן, אך
כשלא מביאים בחשבון את העלויות ההכרחיות שמסביב, נכנסים לצרות ולהוצאות רבות יותר. להלן אם כן פירוט ההוצאות הצפויות בעת רכישת דירה.

בשורה אחת:
בנק איגוד יוצא במבצע "חשבון הבית" שמציע משכנתא מסובסדת, 100 אלף ב 0% ריבית משתנה כל שנתיים ל 20 שנה.
הגדלת קצבאות הילדים אושרה בועדת הכספים: כבר החודש הקצבה תגדל - עבור הילד הרביעי ב- 100 ש"ח.
חידוש מרענן: מפעל "אנזימוטק" מגייס 100 עובדים במגדל העמק - ענף ביוטכנולוגיה.
היטל הבצורת יכנס לתוקפו:
במתווה שונה במעט, כאשר ההקצבה למשפחה תגדל החל מנובמבר תגדל.


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il


Go Back  Print  Send Page


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio