רותי שרון - 12/12/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/12/10

עורך הלקט: איציק ירחי

המועצה לצרכנות קוראת לחרם צרכנים: "בבית ובמשרד לא מתקשרים מהנייד". המועצה קוראת לצרכנים להמיר בכל יום 3 דקות שיחה בנייד בשיחה בטלפון נייח, ולבטל את התא הקולי. במועצה טוענים, כי מהלך שכזה יפחית כמיליארד שקל בשנה מרווחיהן של חברות הסלולר. הקמפיין גם מעודד שימוש באינטרנט כחלופה לסלולרי וקורא לשיחות באמצעות תוכנות כמו סקייפ או שליחת SMS דרך אתרי חברות האינטרנט או חשבון הג'ימייל. "כולנו מסתובבים בתחושת תסכול וכעס מול חברות הסלולר ומרגישים שאין לנו כח מיקוח מולן". מאז ינואר 2006 העלו שלוש החברות את המחירים בסמיכות זמנים. כך הן עשו בינואר 2007, בפברואר 2008, בנובמבר 2008 ובספטמבר 2009. כך הן נוהגות גם כעת עם הפחתת דמי הקישוריות הקרבה. "על אף הפעולות הראויות של הרגולטור הוא אינו מתערב במחירים, הדרך היחידה להפחתת המחירים היא כניסה של מתחרים חדשים לשוק, אך עד אז? האם נשב בחיבוק ידיים?"

אליצפן רוזנברג: נכנסה לתוקף תקנה המחייבת את הבנקים להעביר בעצמם את הוראות הקבע - גם בכרטיס אשראי . בעת סגירת חשבון ומעבר לבנק אחר, נדרש הלקוח להעביר גם את הפעילות בכרטיס האשראי, הכוללת הוראות קבע שונות. ההוראה חלה גם על כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים - שאינם מונפקים על ידי הבנק. ההוראה מחייבת את הבנק הישן, לעדכן את הוראות הקבע - לכרטיס האשראי החדש. סך העמלות עבור פעולה זו 40 ש"ח, וזה בנוסף ל 40 ש"ח עבור העברת פעילות לחשבון בנק חדש. בנק ישראל יצא בקמפיין לעידוד מעבר לקוחות בין בנקים.

לבעליי אייפון: וייבר (
Viber) אפליקצית להיט הסטרית. שיחות בחינם ע"ב VOIP, ובאיכות טובה יותר משיחה רגילה. וייבר מאפשרת לבצע שיחות חינם באייפון ללא הגבלה על גבי WiFi או ברשת הסלולרית, גם אם שני הצדדים נמצאים במדינות שונות. איכות השיחה שלה מרשימה במיוחד, ועולה על זו של סקייפ וגם על זו של שיחת טלפון רגילה. אולם החלק המרשים באמת בווייבר הוא קלות השימוש. היא אינה מחייבת יצירת חשבון והתחברות עם משתמש וסיסמה. המזהה הוא פשוט מספר הטלפון, שמשמש להרשמה (באמצעות קוד ב־SMS), וכן לאיתור אוטומטי של משתמשי וייבר באנשי הקשר. וייבר זמינה כרגע לאייפון בלבד, אולם היא עתידה להגיע גם לאנדרואיד ולסימביאן (מכשירי נוקיה), ולאפשר שיחות בחינם בין מכשירים. עוד קודם לכן תתווסף האפשרות לשלוח הודעות טקסט, גם כן בחינם. "אנחנו לא מתכננים לגבות כסף על הורדת האפליקציה, לא באייפון ולא באנדרואיד”.

רימונה פרקש ברוך: איך לבצע תכנון פיננסי לפני הפרישה, ואיך לנהל את הכסך ההוני והקצבתי שנחסך. הסיכון: פרישה מוקדמת: "רוב השכירים חשופים לפרישה מוקדמת". הפתרון: הגדלת החסכון של התא המשפחתי כרזרבה נוספת לפרישה המוקדמת או לגיל הפרישה. "רוב השכירים חשופים לפרישה מוקדמת". הפתרון: הגדלת החסכון של התא המשפחתי כרזרבה נוספת לפרישה המוקדמת או לגיל הפרישה. הסיכון - הוצאות רפואיות לא צפויות: "הסיכוי שאחרי גיל 60 שתהיה הרעה במצב הרפואי הולך וגדל". הפתרון - לדאוג לביטוחים מתאימים: אובדן-כושר, בריאות וסיעודי. הסיכון - מוות של המבוטח: מקרה של פטירה מעורר דאגה עבור מי שתלוי בהכנסתו של הנפטר - בן או בת זוג וילדים. הפתרון - ביטוח חיים. ולאחר הפרישה: לנצל הטבות המס, לא למשוך ולהוון קצבה כסכום חד פעמי, לדעת כיצד להשקיע. (תודה לאסף בוקאי על השיתוף).

נתי טוקר: מחסור חמור בחמאה. "גברת, זה לא משיגים באף מקום! רוצה? תקני. לא רוצה? לא צריך!" מזה כחודש וחצי המחלבות אינן יכולות לספק באופן שוטף חמאה, בעיקר בשל החום הכבד שגרם לירידת בתנובת הפרות, וכן בשל העלייה במחירי מוצרי הגלם בחו"ל והירידה המתמשכת בשיעור השומן בחלב הגולמי - שממנו מייצרים חמאה. "הצלחתי לשכנע את הקופאיות באזור לטלפן אלי ברגע שמגיעה סחורה - ואז אני מגיע ולוקח כמה חבילות. אני גם עושה סבבים יומיים כדי לבדוק מה קורה. לפעמים מעדכנים אותי בפייסבוק על כל מיני מקומות שיש בהם חמאה. אפילו אמא שלי נרתמה למשימה. היא היתה בחנות בירושלים וראתה חבילות חמאה - וקנתה את כולן".

בשורה אחת:
בנק ישראל שוקל הגבלות חדשות: לא יותר מ 50% משכנתא, ואיסור על משכנתאות בריבית משתנה.
חדש: רשות המיסים תאפשר קיזוז הפסדים בניירות ערך, בשלב הניכוי במקור.
"כלכליסט" מגיש: יום הפרישה, ישראל מול שאר העולם.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio