רותי שרון - 13/06/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/06/10

עריכה: איציק ירחי.

גם חברת הפניקס יצאה ב"מבצע זהב" התקף רק עד 15/7. במסגרת המבצע, ניתן לבטח בביטוח תרופות והשתלות במחירים נמוכים במיוחד, לדוגמא פרמיה לזוג: 27 ש"ח. הכיסוי הוא עד 10 מיליון, וב 5 שנים הראשונות, לא משלמים פרמיה על ביטוח השתלות. ההצטרפות כרוכה בחיתום רפואי.

בשורה: חשבונות הסלולר יוכלו להיות מוגבלים לסכום חודשי קבוע מראש, כבר ב 2010. הורים יוכלו יגבילו את חשבון הילד  חברות הסלולר ישלחו הודעת התראה לבעל החשבון לפני שיגיע לסכום החודשי המוגבל. מחירי המסלולים המוגבלים יהיו דומים למסלולים הקיימים ובמחיר הנמוך משקל לדקת שיחה. כזכור, שטרית הגיש לפני מספר חודשים הצעת חוק לפיה כל בעל חשבון יוכל להורות לחברות הסלולר על סכום גג לתשלום. ברגע שהלקוח הגיע לסכום המבוקש, כל השירותים היוצאים ייחסמו והטלפון יהיה פתוח רק לשיחות נכנסות ולשיחות חירום. חברות הסלולר הביעו התנגדות לחקיקה. עם זאת, הם הסכימו לבצע את המהלך מרצון.

כבר ב 2010, יהיה תשלום על יתרת זכות בחשבון - אבל התשלום יהיה מזערי.
ההתחשבנות בין הלקוחות לבין הבנקים תיערך אחת לרבעון. מהאוברדראפט יקוזזו יתרות הזכות כנגד יתרות החובה - כך שהלקוח ישלם בפועל פחות. על יתרת זכות נקבל ריבית ברוטו של ?0.3%? לשנה, שהיא ריבית נטו (בניכוי מס) של ?0.25%? לשנה. הריבית על האוברדראפט, לעומת זאת, עלולה להגיע במקרים מסוימים ל?12%-? לשנה. המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, אישר את ההסדר עקרונית. הפעלת השיטה כרוכה בהפעלת מערך מחשוב חדש שיידע לבצע את החישובים ולעקוב במדויק אחר מספר הימים שבהם הלקוח נמצא בזכות לעומת חובה - ולקזז בין הסכומים. חלק קטן מהבנקים (כמו המזרחי טפחות ובנק אגוד) משלמים כיום ריבית על יתרות עו"ש, אבל מדובר אך ורק לגבי לקוחות מועדפים.

עונת המלפפונים, והחתונות בשיאה: יהודה מודעי מסביר לנו  - מדוע כדאי לקמץ באורחים, ולמה מראש לא להזמין אותו. בימים שאחרי חג השבועות, מסוכן להגיע לביקור אצל ההורים או אפילו ללכת לעבודה. החתונה היא אירוע ענק, שעלותו היא בין עשרות אלפים רבים למאות אלפים. לרוב, יוצאים מארגניו בסופו מופסדים או ברווח קטן. יש טענה שגויה שככל שתזמין יותר אנשים כך ההוצאה עבור ראש יורדת, זה לא מתחשב בעובדה שרק האורחים החשובים והקרובים - ורק הם יביאו צ'קים בגובה שיחזיר את השקעה, האחרים לא. אתם מזמינים 300 אורחים שאין לכם מושג מי הם, שנכנסים להגדרה הכללית של "כיבוד וכבוד" והולכים ל-300 אירועים במסגרת אותה הגדרה. בפועל אין כאן שום רווח אלא הרבה מאוד מוזיקה רעשנית ומנות אולם שבחיים לא הייתם קונים במחיר של מאות שקלים.

סקר: אצל 78% מהזוגות האישה החליטה על רכישת הדירה. וב 88% על התכנון והריהוט. הסקר נערך ע"י מרכז הבנייה הישראלי בקרב 4000 זוגות רוכשים פוטנציאליים. הישראלים שמרניים בבחירת אזור מגוריהם ומעדיפים לגור במקום הולדתם או באזור קרוב. 63% מתכננים לטווח הרחוק ברכישת דירה, כך שאפשר יהיה לשנות אותה בהתאם להתפתחות המשפחתית. יותר ישראלים מעדיפים כיום לשפץ את דירתם הקיימת במקום לעבור דירה, בכ-62% מהמקרים הסיבה היא כלכלית ובכ-38% מדובר ברצון להישאר. כ-87% מהנשאלים אמרו שמגורים בקומה גבוהה הם אכן שווים ויוקרתיים יותר. עם זאת, רק 37% מתוכם אמרו שאכן יעדיפו לרכוש דירה בקומה גבוהה. מגורים בבית פרטי, שרק לפני עשור ניצבו במקום הראשון מבחינת העדפות הרוכשים, ירד למקום השלישי (20%).

דור "המשכנתא עד הפנסיה". לעליית מחירי הדיור יש אספקטים מתסכלים למי שהתחתן מאוחר. התחלנו לשלם על הדירה אי שם בסביבות גיל 30. כשאנחנו מתאמצים להסתכל רחוק, משהו כמו תשע שנים קדימה וקצת מעבר לגיל 50, אנחנו רואים את עצמנו כבעליה הבלעדיים של דירת שלושה וחצי חדרים שלמה. סוג של אופטימיות. אבל, אתה רוצה לשדרג, והמשמעות: משכנתא חדשה עם החזר חודשי אסטרונומי בשביל זוג שכירים. כדי לעמוד בו צריך לפרוס מחדש על פני 25-20 שנה. ושם, ישמור האל, כבר ממתינה הפנסיה. אתה מתנחם ואומר לעצמך שאין מה לבכות על מר גורלך. בכל זאת, יש בית, יש משפחה, יש פרנסה. להרבה אחרים אין את כל אלה. יופי, אתה בוגר כמו ההורים שלך. עכשיו תמשיך לעבוד, תסגור עוד חתיכת מרפסת ותמתין לתמ"א 38.

כלכליסט: 8 השאלות שחייבים לשאול את הוריכם. עניין רגיש אך חשוב לתכנון העתיד
. שיחות על ענייני כסף עם הורים מבוגרים יוצרות לעיתים קרובות מצבי אי נוחות ומתחים בין הדורות.למרות הקושי שבדבר, שיחות אלה חשובות ביותר ומאפשרות לתכנן היטב את העתיד של כולם, מבלי שההורים יחששו מכך שילדיהם ישתלטו על רכושם בעודם בחיים. גם אנשים בשנות ה-60 לחייהם אינם חסינים מפני התקפי לב ומחלות קשות. האתר
moneywatch מציג סדרה של שאלות שכדאי להעלות בשיחות עם ההורים, וממליץ על האופן בו רצוי לקיים שיחה שכזו. להלן 8 השאלות: מי מייעץ להורים, האם יש ירושה, מי מיופי הכח לניהול הפיננסי, האם המוטבים בפוליסות הביטוח מעודכנים, היכן החשבונות מתנהלים, איזה ביטוח יש לכם, היכן המסמכים הפיננסיים, למי יש גישה לכספת.

בשורה אחת:
חוק הדלקנים הועבר לקריאה שלישית: בקרוב נוכל לתדלק בכל תחנות הדלק עם אותו הדלקן.
דמי ההבראה השנה לא יופחתו בחצי במגזר הציבורי. דמי ההבראה מחולקים לרוב במשכורת יוני.
השכר הממוצע במשק לחודש מרץ 8611 ש"ח. מדובר בעליה 2.5%, לעומת 2009.
יוסי גרינשטיין: המפסידות הגדולות במשבר האירו הנוכחי הן פוליסות "משתתפות ברווחים", שהפסידו 10% בתוך חודש וחצי.


 
 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)


www.iuhe.org.il



 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio