רותי שרון - 13/09/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/09/09

סקר הוצאות משקי הבית 2008, פורסם ע"י הלמ"ס. הסקר נערך מדי שנה משנת 1997. הסקר כולל את כלל האוכלוסייה למעט קיבוצים, מושבים שיתופיים ובדואים הגרים מחוץ לישובים.על פי הסקר, הוצאות העשירים גבוהות פי 2.7 מאלו של העניים. משפחה ענייה מוציאה 7,231 שקל בחודש, בעוד שמשפחה עשירה 19,185 שקל בחודש. 60% מההוצאה מתחלקת שווה בשווה בין: דיור, מזון ותחבורה ותקשורת. 12% משמשים לחינוך.

חיים לוי, מנסה לכמת את הסיכון של מי שלקח משכנתא בריבית פריים. 
הריבית הנמוכה גרמה למספר לא מבוטל של אנשים לקחת הלוואה חדשה או למחזר הלוואה לפי ריבית הפריים. מה צפוי ללווים אלה כשריבית הפריים תגיע לרמות של 5%, 7% ואפילו 9%, ומהם הסיכויים שהיא אכן תגיע לשיעורים כאלה? בתחילת 2000 הגיע שיעור הריבית ל-10.7% ושיעורה הממוצע בשנה זו היה כ- 9%. ב-2005-2009 ממוצע הריביות היה 3.62% (בנק ישראל) ו-5.12% (פריים), בהתאמה. נניח שלקחנו באוגוסט הלוואה בגובה 500 אלף שקל בריבית של פריים פחות 0.5% לתקופה של 15 שנה, ההחזר החודשי שלנו הוא: 3,103 ש"ח. בשיעורי פריים של 5%, 7% ו-9% נחזיר בכל חודש לבנק 3,825 שקל, 4,355 שקל ו-4,924 שקל, בהתאמה. האם משפחה שביקשה הלוואה המבוססת על החזר החודשי של 3,103 שקל תוכל לעמוד בהחזר של 4,924 שקל? סביר להניח שלא.

אם הרווחתם פחות מ 37 אלף, והפרשתם לקופת גמל באופן עצמאי, ייתכן ותקלה במחשב מס הכנסה חייבה אתכם ביתר מס! 
באוכלוסייה שנפגעה מהטעות במחשבי מס הכנסה נכללים בעיקר שכירים בעלי קופת גמל, המפקידים שלא דרך המעביד. ציבור זה, הממלא דוח למס הכנסה באופן פרטי או המגיש קבלות למעביד, אינו מודע לכך שתוכנת מס ההכנסה ואף תוכנות השכר הפרטיות המתבססות עליה לא מעניקות לו את כל הטבת המס המגיעה להם על-פי החוק. מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, הורה ליחידת המחשב ברשות לבצע חיתוך מחשב לאיתור כל האוכלסיה הרלוונטית. לאחר שתאותר האוכלוסייה הרלוונטית תבחן הרשות את הדרך להחזרת הכסף ששולם ביתר. במהלך השבועות הקרובים תתוקן תוכנת המחשב, ובהתאם גם הסימולטור המופעל באתר הרשות.  כאן תמצאו פירוט רב יותר

7 מיליארד שקל שוכבים ללא דורש. איפה ? בקרנות הפנסיה וקופות הגמל. למה ? אנחנו שוכחים מקיומם. יה
ודה שרוני מתוודה: כמעט שלכל מי שפניתי היה איזה חיסכון נסתר שלא ידע כלל על קיומו. זאת בעיה גדולה של החוסכים בישראל. הם מסוגלים להתמקח על כל גרוש בשווקים בטורקיה, לגלות צרכנות יוצאת מהכלל בסופרמרקטים, אבל כשהעניינים מגיעים לצרכנות פיננסית הם נאלמים. חוסר הידע ניכר בעיקר בקריאת תלוש המשכורת, בחוסר הבנה היכן חוסכים, כשאף אחד לא מסביר להם איך להשקיע את הכסף. החינוך לצרכנות פיננסית מתגלה במלוא כישלונו. התברר שלזכותי אלפי שקלים, שהופרשו ממקום עבודתי כסטונדט בעיריית רמת גן. באותה פגישה אפילו לא זכרתי שעבדתי בעירייה. המחדל הגדול שלי היה שבצעירותי לא התעניינתי בהפרשות הסוציאליות, אלא רק במשכורת. לא הייתי מודע לאפשרות שהעירייה תפריש עבורי כספים לצרכים פנסיוניים.

כך תשלמו פחות על עמלות בבנקים. מרבית הלקוחות לא בודקים, וממהרים לשלם על העמלות. 
בצעו פעילות רק באמצעות הערוצים הישירים, בדקו מול פקיד הבנק לאיזה מסלול אתם יכולים להשתייך - על אף ששיטת המסלולים עברה מהעולם, נהלו משא ומתן מול פקיד הבנק להפחתת העמלות, אם אתם מתכננים לעבור בנק - חלק מהבנקים מפעילים מהלכים גורפים לגיוס לקוחות, אל תחששו מהעלויות שעלולות לנבוע ממעבר בנק, אם יש לכם כרטיס אשראי ואתם לא עושים בו שימוש - תחזירו אותו, העבירו את כל הוראות הקבע שלכם לכרטיס האשראי. בכתבה גם סקירת שוק.

בשורה אחת:
בעקבות עליות המחירים בשוק הנדל"ן, הבנקים מחדשים את הליכי מימוש הנכס על מול חייבים.
זוגלובק אוספת מהמדפים כרעיים של "טבעוף", שמוטבע עליהם תאריך תפוגה של 10בספטמבר, וגם 11 בספטמבר.


 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio