רותי שרון - 14/06/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2009 >> 06/09 >> 14/06/09
 

חדשות כלכלת המשפחה
14/06/09

ועכשיו, גם משרד השיכון מצטרף: סקירה של משרד השיכון קובעת מחירי הדירות ימשיכו במגמת עליה. מצד אחר המשבר הפיננסי פגע במיוחד באשראי לנדל"ן - והביא למיעוט של התחלות בניה, ולהיצע נמוך של דירות חדשות, ומצד שני רוכשים רבים עיכבו את ביצוע הרכישה וכעת נוצר אפקט של גל רוכשים. באופן פרדוקסלי החשש מעליית מחירים נוספת יוצר גם הוא אפקט מגביר ביקושים, ומדרבן את רוכשי הדירות לבצע עיסקאות לפני עליית המחיר הצפויה. סקירת ענף, שבוצעה על ידי רחל הולנדר, מנהלת אגף מידע וניתוח כלכלי במשרד השיכון, מאוששת את תמונת המצב הבעייתית. נראה שקיימים ביקושים כבושים המושפעים מציפיות ומהמתנה לירידת מחירים. סביר שהתייצבות ושיפור התנאים המקרו-כלכליים במשק יגבירו ביקוש לרכישת דירות מגורים חדשות ויגבירו לחץ לעליית מחירים, שכבר נותן אותותיו מראשית 2008", נכתב בסקירה. "ירידה חריפה במלאי הדירות חלה בין דצמבר 2008 לאפריל 2009 (ירידה של כ-?2,300? יח"ד). ירידה חלה גם בשנת 2008 לעומת שנת 2006 (ירידה של כ-?2,700? יח"ד). באפריל 2009 הגיע המלאי לכ-?14,165? יח”ד. הירידה מאפיינת הן את היוזמה הפרטית והן את היוזמה הציבורית", כותבת הולנדר. רותם שטקרמן נותן 5 סיבות לאי ירידת מחירי הדיור, או מה צריך לקרות כדי שרכבת המחירים תאט או תעצר.

הפתעה: בית המשפט המחוזי בחיפה: חברת האשראי חייבת לבטל עסקה, במידה שהלקוח דרש זאת ממנה. חברת האשראי חייבת לבטל עסקה, במידה שהלקוח דרש זאת ממנה. השופטת קבעה עוד כי חברת האשראי אינה יכולה לשמש כבורר בין בית העסק לבין הלקוח במסגרת הבירור שהיא עורכת לגבי העסקאות, וככל שקיימת מחלוקת בין השניים, על חברת האשראי להפסיק בשלב ראשון את העברת התשלומים לבית העסק, ולפנות במידת הצורך לבית המשפט כדי להכריע בסוגיה.

החל מספטמבר: ענתבי מתחיל לעשות סדר: המוסדיים נדרשים להעביר מידע מעודכן תוך שלושה ימי עסקים. אחת התלונות הקבועות של הבנקים בנוגע לייעוץ הפנסיוני היא היעדרו של פורמט ברור וקשיח שיגדיר איזה מידע עובר ומתי. כיום, המידע שמעבירים היצרנים איננו אחיד וניתן לאחר טווחי זמן ארוכים, באופן שמקשה על הייעוץ הפנסיוני ללקוחות. כעת קובע האוצר כללים ברורים. באוצר סבורים כי כללים אחידים להעברת מידע מסודר ורציף יאפשרו מתן ייעוץ מקצועי ואיכותי יותר ללקוח. "זהו נדבך ראשון בדרך להקמת מסלקה לכספי החיסכון הפנסיוני", אמר ענתבי. נקבע כי העברת המידע על ידי הגוף המוסדי תיעשה רק לאחר קבלת ייפוי כוח בתוקף מהלקוח עצמו, לפיו היועץ או הסוכן רשאי לקבל את המידע בשמו. האוצר קובע כי העברת המידע מהגוף המוסדי תיעשה בתוך שלושה ימי עסקים ממועד מסירת הבקשה, כאשר המידע שיועבר יהיה המעודכן ביותר המצוי בידי הגוף.כדי להבין כמה המצב חמור בתחום הייעוץ הפנסיוני, צריך לקרוא את הכתבה הבאה: "המצב הוא ביזיון, אין כאן יעוץ פנסיוני. הבנקים הקטנים והבינוניים לא עמדו במשימה" אומר גורם המקורב לאוצר. "הקטן מבין הבנקים התחייב לעשות יותר מפי שניים ממה שעשו כל הבנקים ב- 2008 ". המרוויחים הגדולים הם לאו דווקא סוכני הביטוח, אלא מנהלי ההסדרים הפנסיוניים - אותם גופי ניהול פנסיוני העובדים ישירות מול המעסיקים עם מערכות משומנות היטב.

81% מהמעסיקים הבינוניים והקטנים במגזר הפרטי הקטינו את ההוצאותיהם עבור שכר. המעסיקים הקטנים והבינוניים אחראים להעסקתם של 80% מעובדי המגזר הפרטי בישראל. לשאלה באילו דרכים נעשתה הורדת השכר, השיבו 48% מהמעסיקים כי ביטלו הטבות שונות מהן נהנו העובדים כמו בונוסים, רכב חברה צמוד, נסיעות לכנסים בחו"ל, שי לחגים או ימי גיבוש חברתי. 42% ביצעו הפחתת שכר, 37% איחדו שני תפקידים לתפקיד אחד תוך הקפאת העסקת עובדים חדשים במקום אלו שפוטרו, 31% צימצמו את מספר שעות העבודה ואת מכסת השעות הנוספות ורק 9% פיטרו עובדים. עמי ברגמן, מנכ"ל משותף של עוקץ מערכות אומר כי,19% מהמעסיקים שהתראיינו לסקר הודו כי קיצצו בעלויות השכר תוך ניצול אווירת המשבר ולא מתוך צורך אוביקטיווי כגון ירידה בפעילות.

הלקוחות עוברים לקניות בסופרמרקט זול: 29% לעומת 25% לפני שנה. 65% רוכשים בקניה מרוכזת שבועית. דודי מנביץ, יו"ר ועדת השיווק באיגוד המזון מציין, כי שיעור הצרכנים שמרכזים את קניותיהם בסופרים המקומיים הזולים, גבוה יותר בקרב משפחות בגילאי 35-54 (30%), לעומת מבוגרים- יותר מגיל  55 (23%). מנביץ מציין, כי שיעור המרכזים את קניותיהם בסופרים הענקיים גבוה יותר בקרב בעלי הכנסה גבוהה (56%) ובינונית (46%), בהשוואה לבעלי הכנסה נמוכה (35%). כן הוא גבוה יותר בקרב משפחות בעלות מספר נפשות הגבוה מ-5 (49%),  בהשוואה למשפחות עם 2-1 נפשות (37%) ועם  3-4 נפשות (43%). 9% ממשקי הבית עורכים קניה מרכזית של מזון פעם בחודש. 7% לא מרכזים קניות מזון בכלל.

תמרור אזהרה: מסלול המשכנתא המפתה והמסוכן ביותר - צמוד לריבית הפריים.
כללי המשכנתא השתנו. המלצות שניתנו לפני חצי שנה כבר לא תואמות את המציאות. בבנקים מתריעים מפני אשליה של הלוואה זולה וטוענים כי לצדה קיים סיכון גדול, שעלול לגרום בעתיד לצרות צרורות - ובראשן הגדלת ההחזר החודשי במידה ניכרת וחריגה מהתקציב המשפחתי. המסלול המפתה ביותר וגם המסוכן ביותר הוא זה הצמוד לריבית הפריים. בבנקים מזהירים כי מדובר במסלול מסוכן שיכול להשתנות במהירות ולהזיק ללווים, אך נראה כי אלה מסתנוורים מהעלויות הזולות כיום. כך, למשל, בבנק לאומי למשכנתאות מדווחים כי מתוך 2 מיליארד שקל שהעמידו הבנקים למשכנתאות במאי, 75% הוצמדו לריבית הפריים - בעוד שבעבר היה שיעור זה נמוך בהרבה ונע סביב 40%. בנוסף, הריבית הנמוכה גרמה לגל של מיחזורים, כאשר ההיקף השקלי של מיחזורי המשכנתאות עד מאי השנה שקול לסכום של כל 2008....
כל זה ועוד, בכתבה מקיפה וארוכה של רז סמולסקי.

בשורה אחת:
נתניה התכונני: רמי לוי פותח סניף במרכז פדרמן רוגובין על כביש החוף. זהו הסניף השני של רמי לוי במרכז.
ציפיות לעליה של 0.4% במדד של חודש מאי.
שיא חדש נשבר במרץ: 2.4 מיליארד שקל בהמחאות ללא כיסוי.
סוף סוף:
מחירי הביצים והחלב יורדים ב 4.5% מהיום. תבנית ביצים בגודל בינוני: 18.93 ש"ח, ליטר חלב 3% בקרטון: 5.93 ש"ח.
הכנסת החליטה: חופשת הלידה לא תוארך, ותשאר על 14 שבועות.
מחיר החשמל ירד ב 5.2%, וכעת עומד על 51.63 אגורות לקילוואט שעה (עם מע"מ של 17%). הסיבה: צלילה במחירי הפחם.
מחיר הנפט חצה את רף 70 הדולר לחבית.


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
 


Go Back  Print  Send Page


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio