רותי שרון - 14/10/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
14/10/12


יוסי גרינשטיין: מכת מחירים: הוצאות הצריכה של משפחה יגדלו ב-770 שקל בתוך חצי שנה. הוצאות משפחה ממוצעת בישראל יגדלו ביולי-דצמבר 2012 ב-770 שקל בחודש בעקבות התייקרות מאות מוצרים שתחול בשבועות הבאים - כך עולה מבדיקה המבוססת על הרכב סל הצריכה ושיעור ההתייקרות הצפוי. בשבועות הבאים צפויה התייקרות ניכרת של מאות מוצרי מזון (כולל חלב, ביצים, עופות, דגנים, פסטה, שימורים ומרקים), נוסף להתייקרות המע"מ, הבנזין, הלחם, הירקות, הסיגריות, שכר הדירה, המים, החשמל ועוד. בסך הכל סל הצריכה של הישראלים יגדל בתוך חצי שנה בכ-5% עבור משפחה ממוצעת (שתוציא בדצמבר עוד 770 שקל בחודש).

נועה זהבי: אין כסף לקוטג', לאייפון דווקא יש. הסמארטפונים מסוכנים, ורק מתייקרים. הכירו את נ', צעירה ממרכז הארץ, עוסקת בתחום הטיפולי, ומרוויחה כ-4,500 שקלים בחודש, מתוכם כ 2700 ש"ח יוצאים על הוצאות שוטפות. גם נ' עושה פשרות כלכליות רבות. למשל היא מוותרת על מוצרים בסופר כי הם יקרים, היא גרה באזור טוב פחות מזה שהייתה חפצה בו. אבל בכיס שלה, תמצאו אייפון. הסיבה? הנוחות, הפינוק, והחבילה הנוחה יחסית שהציעה לה ספקית הסלולר. מחיר התענוג? 250 שקלים לחודש, שהם 3,000 שקלים בשנה. בעבר היא גם ספגה את העלויות, כעת היא כבר לא יכולה, והוריה נושאים בנטל. המכשירים הקטנים האלה מסוכנים. הם מכניסים את כולנו לסחרור בלתי סופי של חוסר יכולת לדחות סיפוקים. והם רק הולכים ומשתכללים, הולכים ומתייקרים. מחקרים של הממשלה האמריקנית מראים כי אנשים ביזבזו במהלך ארבע השנים האחרונות יותר כסף על חשבונות הסלולרי שלהם מאשר על ארוחות במסעדות, בגדים או בילויים. אי אפשר להתחמק מהמחשבה שפעם היה חשוב לאכול טוב, לחיות טוב, לבלות עם האהובים עלינו. והיום כנראה שמשמעותי יותר להרגיש סמארטפון בכיס.

סקר ההוצאות של הלמ"ס 2011: משפחה מוציאה בחודש 13967 שקל; רבע לדיור. ההוצאה הכספית 10543 ש"ח (לא כולל פחת/ליסינג על רכב, וללא דיור/שכירות). ההוצאה על דיור הינה 3500 ש"ח. ההוצאה על ריהוט וציוד לבית, לעומת זאת, גדלה בשיעור משמעותי של 15.3%, בעוד שהמחירים ירדו דווקא ב-1.3%. כמו כן חלה עלייה של 10% בהוצאה על בריאות. ל-94.2% ממשקי הבית בעשירון העליון יש מכונית אחת לפחות ול-49.7% מהם יש שתי מכוניות לפחות, בהשוואה לעשירון התחתון שבו ל-20.9% ממשקי הבית יש מכונית אחת לפחות. משקי בית מחמישון השכר העליון  הוציאו פי 4.3 ממה שהוציאו משקי בית מהחמישון התחתון על תחבורה ותקשורת. הם הוציאו פי 3.3 על בריאות ופי 2.4 על חינוך, תרבות ובידור.

סקר ההכנסות של הלמ"ס 2011: ההכנסה הכספית ברוטו 14,629 ש"ח, ההכנסה נטו 12,345 ש"ח. הכנסה ברוטו לחודש לגבר שכיר הייתה 9,976 ש"ח, הכנסת אישה שכירה - 6,599 ש"ח. ההכנסה הכספית נטו לנפש הסתכמה ב-4,506 ש"ח. הכנסתם של שני העשירונים העליונים מהווה %39.3 מסך ההכנסה נטו. ההכנסה הכספית ברוטו אם ראש משק הבית שכיר הגיעה ל-16,854 ש"ח. מספר הנפשות הממוצע למשק בית עומד על 3.3, ומספר המפרנסים למשק בית הוא 1.3. 

אמיתי זיו: HOT תסגור השירות האנלוגי - מאות אלפים ינותקו מכבלים פיראטיים. חברת HOT תפעיל תוכנית לסגירה מוחלטת שידורי הכבלים האנלוגיים שלה - ותעבור לשידור באות דיגיטלי בלבד. המשמעות: עשרות אלפי הלקוחות שלה שעדיין בשירות האנלוגי יצטרכו לעבור לממיר דיגיטלי. מעבר לכך, מאות אלפי הצרכנים שמשתמשים ב"כבלים פיראטיים" לא יוכלו להשתמש בהם, וייאלצו לרכוש מנוי כבלים או לוויין, או ממיר DTT. את התוכנית לסגירה סופית של השידור האנלוגי, תפעיל HOT בשנה הקרובה. לקוחות אנלוגיים של החברה משלמים פחות, ואינם יכולים לצרוך שירותים מתקדמים כמו VOD.

בשורה אחת:
אביטל להב: 3 דברים שלא ידעתם על פערי השכר.
למרות הביקורת: יוניליוור, אסם וקוקה קולה יתייקרו בנובמבר
גל ההתייקרויות נמשך: ויטה מעלה מחירים בשיעור של 3%-6%.
יפאורה תבורי מעלה מחירים: מחירי תפוזינה וספרינג יעלו בכ-5% 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio