רותי שרון - 15/03/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/03/09

סקר: 56% אכן צמצמו הוצאותיהם בעקבות המשבר. רק 10% מתוכם על בריאות, ורק 33% בחינוך.
סקר שערכה רשות ההסתדרות לצרכנות לקראת יום הצרכן הבינלאומי: בין הצרכנים שנאלצו לקצץ בהוצאותיהם, כ-54% קיצצו רכישות בתחום המזון, 61% צמצמו רכישות ביגוד והנעלה, 50% בהוצאות טלפון וטלפון סלולרי, 67% ביציאה לבתי קפה ומסעדות, 53% בצריכת תרבות (קולנוע ומופעים), 57% בטיולים ונופש בארץ, ו-58% בנופש וטיולים בחו"ל. בעלי ההכנסות הנמוכות נאלצים לקצץ בכל התחומים.

הרע במיעוטו ? סקירת רווח והפסד על משמעויות ארוכות טווח של קיצוץ שכר או בקיצור השבוע העבודה
שגית פסטמן מציגה תופעה של קיצור שבוע עבודה, במקום קיצוץ רגיל בגובה השכר. מתברר שאם בודקים מקרוב את הנושא מבחינת הרעת תנאים, קיצור שבוע העבודה גרוע יותר לעובד מאשר קיצוץ כללי בשכרו באותו שיעור.  "לדוגמה, בשנים הראשונות מגיעים לעובד 14 ימי חופשה בכל שנה. לפיכך בקיזוז 20% משרה הוא יקבל רק 11.2 ימי חופשה - בניגוד לקיצוץ רגיל בשכר". כמו כן: פגיעה בדמי הבראה, בהחזר נסיעות, ועוד. היתרון היחיד - מציאתת עבודה חלקית ביום הפנוי.

תופעה: חברות הביטוח שהעניקו הלוואות ע"ח צבירה, דורשות פירעון מיידי של ההלוואה.
המשבר הפיננסי נותן את אותותיו גם בקרב חברות הביטוח - והמבוטחים נפגעים. במכתבים ששוגרו באמצעות עורכי דין נדרשו בעלי הפוליסות לפרוע את האשראי. המכתבים התקבלו על-ידי הלקוחות בהפתעה. לפי הוראות האוצר, החברות יכולות לתת אשראי לתקופה מרבית של 60 חודשים. אלא שבעבר חברות הביטוח לא הקפידו על ההנחיות והניחו למבוטחים לפרוע את האשראי במועד הנוח להם. פורמלית, החברות פועלות על-פי הנחיות האוצר, כך שהן מגובות משפטית.

סלקום עוברת את הגבול: מגבילה בחוזה שימוש בסקייפ (שיחות חינם דרך המחשב) ותוכנות שיתוף קבצים
אליה וקוץ ענק בה. בעבר ציינו את ההצעה המעניינת של סלקום לגבי ראוטר אלחוטי סלולרי. לראוטר יתרונות גדולים: אפשרות לניוד, אין צורך בקידוח תשתיות, פתרון מלא כולל ספק ללקוח. אולם, מבדיקה של אמיתי זיו - מסתבר שסלקום מפחדים. ומגבילים את הראוטר לשימושיות חסרה באינטרנט. אגב, אותן המגבלות תקפות גם לגבי מכשירים סלולריים רגילים של לקוחות סלקום. הכתבה חושפת סעיפים דרקוניים נוספים. חבל.

מהו פרופיל המפוטר במשבר הנוכחי ? עובדים: צעיר, לא מקצועי או מהנדס, יועץ חיצוני, עובד של עמותה
פרופיל המפוטר מאז פרוץ המשבר הכלכלי הוא גבר בן 24-18, המועסק כעובד בלתי מקצועי באחד ממפעלי התעשייה. כך עולה מבדיקת "כלכליסט", על פי נתוני שירות התעסוקה והלמ"ס. בעוד שיעורם של בני 24-18 בקרב השכירים במשק עומד על כ־1%, הם היוו 13% מאוכלוסיית המפוטרים שפנו לשירות התעסוקה מאוקטובר 2008 ועד ינואר 2009. בחודשים נובמבר ודצמבר 2008 החלו פיטורים המוניים בגופים הפיננסיים ובחברות היי-טק, שממשיכים בימים אלו. לשם השוואה, במשבר בועת ההיי-טק שפרץ בתחילת העשור המשיכה קליטת העובדים בענפים עתירי עבודה לא מיומנת, תעשייה ומסחר.

המדריך האולטימטיבי לכתיבה נכונה של המחאות: וגם, איך לא לתת לבנק לגבות עמלות מיותרות
להמחאות יש משמעות חוזית, אך אם לא ממלאים אותן כראוי, הן גם מתפקדות כשטר כסף לכל דבר. ואז גם אם לא קיבלתם את המוצר או השירות עליו שילמתם, אין דבר שתוכלו לעשות בנידון. אגב, רק מחצית מההמחאות שחזרו ב 2008, חזרו בגלל היעדר כיסוי - היתר פשוט בגלל טעויות בכתיבת ההמחאה. ב-2008 חזרו 4.4 מיליון צ'קים בסכום כולל של 28.1 מיליארד שקל. המדריך שחייבים לשנן. (תודה למשה גולן - על השיתוף). הערות נוספות: להוסיף את המילה "בלבד" בשמו של מקבל ההמחאה - וכך למנוע זיוף אם מוסיפים את המילים: "ו/או גב' כהן". וכמובן, לבקש מהבנק מראש המחאות שהן מודפסות כבר עם "למוטב בלבד", קרוס, ו"שלמו ל".

בשורה אחת:
לא התבלבלתם, מה שראיתם בסופר נכון: הביצים ה"סופר טריות" הוזלו ב 35%. אגב, כל הביצים הן סופר טריות.
17 במרץ, רמי לוי פותח סניף חדש מול קניון איילון. לצרכנים היתה אורה ושמחה וכבוד ויקר.
מחיר הלחם בפיקוח ירד ב4%.
עליה של 11% בינואר 2009. שיא של 194 אלף חשבונות מוגבלים במשק.
המועצה לצרכנות : ללקוחות אמפא, המשלמים על אחזקה ואחריות למזגנים - לדרוש את כספם חזרה מחברת האשראי.
בזק בינלאומי מייקרת תעריפים ב 5% - ללקוחות שמחוץ לתקופת התחייבות.
שופרסל נקנסה ב 450 אלף ש"ח, בגין הטעיית צרכנים: פיברקה מבצע על וופל, לא פירטה מגבלות לגבי מבצע פמפרס.
המצב הכלכלי מדיר שינה מהאמריקאים: עליה תלולה ברכישת גלולות שינה, ותרופות נגד דיכאון.
תופעה אמריקאית חדשה: משרות הנקיון במשרדים הפכו למבוקשות, והמתמודדים רבים.
 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio