רותי שרון - 15/08/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/08/2010
עורך הלקט: איציק ירחי

 

סקר: עובדי ההיי-טק נוטשים את רכבי הליסינג. רק 50% חושבים שליסינג כדאי.  לפי הסקר של היי-טק זון, ל 71% מעובדי ההיי-טק מחזיקים רכב בתוכנית ליסינג. אך נראה כי צפויה נטישה המונית בעקבות הרפורמה בליסינג. הרוב המוחלט השיב שהכדאיות נפגעה - אך עדיין ימשיך בליסינג בשל הנוחות . מבין מסיימי תכניות הליסינג בשנה הקרובה, 35.4% השיבו שבכוונתם לנטוש את תכנית הליסינג ו-28.4% עדיין לא החליטו, 87% מהם נוסעים פחות מ 25,000  ק"מ בשנה.(גיל קול, YNET)

סקר: הנשים קונות בתשלומים, וגם קונות מוצרים יקרים יותר בכרטיס אשראי. הגברים לעומתם, מוציאים יותר.  מחצית מהנשים משתמשות בכרטיסי האשראי שלהן לתשלום בחנויות ביגוד והלבשה (47% לעומת 30% מהגברים). נשים גם משתמשות בכרטיס יותר לתשלום שירותי בריאות ורפואה (25% לעומת 7% מהגברים). הגברים לעומתם יותר בתחנות דלק (61% לעומת 48% מהנשים) ובחנויות אלקטרוניקה (21% לעומת 11% מהנשים). 33% מהגברים אמרו שהחיוב החודשי  הוא 5,000 שקל או יותר, לעומת 26% מהנשים. שליש מהגברים (31%) ציינו כי אינם משתמשים אף פעם בתשלומים, ללא קשר לגובה העסקה. כמו כן, יותר ממחצית הנשים (53%) ציינו כי ישתמשו בתשלומים עבור סכומי רכישה של 500 שקל או פחות.  (אליצפן רוזנברג , YNETׂ)

האם תפסיקו לעבוד, במידה ותתעשרו בן-לילה ? תשובה: כנראה שכן, אבל, זה יפגע באושר שלכם. "לדברים הקטנים יש השפעה גדולה יותר על החיים מאשר לדברים הבומבסטיים. לסיים מטלה בעבודה, לטייל עם הילדים - אלו הדברים שיביאו את עיקר האושר". האושר אינו תחושה רגעית, כמו זו שמרגישים לפעמים אחרי קניה של מוצר שמאוד רצינו, אלא בתחושת משמעות שנשארת לאורך זמן. שי בן 42, עשה אקזיט בגיל 38 והפסיק לעבוד. "הייתי שנה באופוריה. סגרתי חובות. והייתי רגוע כמו שאף פעם לא הייתי". הקשר עם חבריו התרופף, ועם חלקם אף נותק לגמרי. אני חושב שהם כעסו עלי - שאינני זקוק להתפרנס עוד. אחרי שנתיים של "בטלה", שי החליט לחזור לעניינים. חד משמעית. כסף הוא מתכון לרוגע - לא לאושר. קאנטרי וטיולים זה בסדר אבל מחויבות זה דבר מאוד חשוב לנפש. (רוני ליפשיץ, ONLIFE)

דה ז'ה וו: ריבית המשכנתאות הקבועה, צנחה לשפל חסר תקדים של 2.18% בלבד. מי אמר משכנתא ולא קיבל ?הריבית על המשכנתאות ממשיכה לצנוח וירדה לשפל של 2.18% ביולי, במשכנתאות הצמודות למדד. ביוני הריבית היתה 2.31%, ובמאי ובאפריל היתה 2.44% ו-2.48% בהתאמה. הריבית על המשכנתאות ירדה בכל טווחי המשכנתאות הניתנים - החל מחמש שנים ועד ל-25 שנה. סביבת הריבית הנמוכה במשק מפנה את הציבור לרכוש דירות להשקעה במקום להשאיר את הכסף בפיקדון המניב לו ריבית עסקית. בנוסף, ריבית זו מובילה לריביות שפל במשכנתאות - והופכת את מחיר הכסף למימון רכישת הדירה לזול יותר, ומתדלקת את העליות בשוק הדיור. ההלוואות הפופולריות במגזר הצמוד הן "שנה-שנה", שבהן הריבית משתנה בכל שנה, והבנקים מציעים הלוואות עם ריבית המשתנה כל שלוש או חמש שנים. (אתי אפללו, THE MARKER)

אין בישראל חינוך פיננסי בעל יסודי. אע"פ שחינוך מתאים, הוא כלי למלחמה במשברים. במדינות רבות החינוך הפיננסי נמצא על סדר היום. ברפורמת בכר (2005) נקבע שיש להקים קרן לחינוך פיננסי. עד היום, לא קמה הקרן. רק 2% מהתלמידים לומדים מקצועות שקשורים לחינוך פיננסי. דווקא בחינוך היסודי - יש פעילות פרטית בתחום. בעולם קיימות תוכניות לחינוך בקרב המבוגרים, אך יש מגמה לחזק את החינוך אצל תלמידים. חשיבות החינוך הפיננסי גדלה מיום ליום, עם תהליכי הגלובליזציה, ומורכבות הקשרים הכלכליים. (מרכז המידע של הכנסת)

המודל החכ"מ: פורסמה טיוטא שניה. חוסך לפנסיה לפי גילך ! עם התקרב הפרישה - תקטן התנודתיות (הסיכון) התיק. לפי המודל החכ"מ (חיסכון כספי מותאם, aka המודל הצ'ליאני) - יוקמו מסלולי השקעה, אשר ניהול הכספים בהם יותאם לגילאי החוסכים, שיחליפו את מסלולי החסכון ה"כלליים" שקיימים היום. הטויוטא הראשונה פורסמה לפני כשנה. כדי למנוע את המשך ניהולם של כספי חוסכים בגילאים שונים באותה רמת הסיכון, נקבע שהמסלולים ה"כלליים" יבוטלו והחוסכים הנמצאים בהם כיום יסווגו למסלולים המתאימים למאפייניהם, לרבות גילם. בנוסף למסלולים לפי גיל, יציעו החברות מסלולי השקעה "מתמחים" כגון: מניות, אג"ח, שקלי, טווח קצר וכדומה. יישום המודל החכ"מ יוחל רק על חוסכים אשר כספיהם נמצאים כיום במסלולים "כלליים". למעוניינים יתאפשר לעבור למסלול מתמחה, גם אם קרובים לגיל פרישה. (YNET)

בשורה אחת:
הכספומט הנדיב: ביום שישי בלילה לפני שבוע, כל העיר עפולה - עמדה בתור כדי למשוך 300 ש"ח מתנה במזומן.
קץ לעליית מחירי הדיור בקריות? אושרה תכנית לבניית 9000 יחידות דיור בקרית ביאליק. השיווק כבר ב 2011.
הושק מועדון הלקוחות "בהצדעה": חברים בו מילואימניקיםוחיילים משוחררים טריים.
העוקץ האוקראיני: הנוכל מתחזה לעובד בנק מסד, ומציע הלוואות. הנעקצים, עולים מחבר העמים, מפסידים את "דמי הטיפול".
מגדל במכתב למבוטחיה: המציאו לנו אישור מהרופא שאתם חיים, שאם לא כן - נפסיק לשלם לכם קצבה.
תקנה חדשה: פקיד השומה יוכל לאשר פטור ממס עד לתיקרה של 11390 ש"ח, במקרה של פיצויי פרישה מוגדלים.
עמיתי "חבר" ישלמו 50% פחות בחברת אוראנג'

 


 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio