רותי שרון - 15/11/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/11/09

שוב: ריבית המשכנתאות ממשיכה לצנוח לשפל כל הזמנים 2.56%. במיוחד לטווחים הקצרים של עד 12 שנים. מתחילת השנה צנחה הריבית הממוצעת על המשכנתאות ב-1.6% ובתוך שנתיים היא צנחה ב-2.5%. הריבית הנמוכה ביותר כיום בבנקים למשכנתאות היא 2.28% והיא ניתנת בהלוואות של עד 5 שנים ו-2.65% בהלוואות ל-5-12 שנים. הריבית הגבוהה ביותר כיום 4.25% ניתנת על הלוואות ארוכות (מעל 20 שנה). מומחים צופים כי ריבית המשכנתאות (הצמודות למדד) תישאר ברמה נמוכה יחסית גם בחודשים הבאים, ואם תעלה, זה יהיה בשיעור זעום בלבד. ולכן - המשכנתאות הצמודות לריבית הפריים יתייקרו יותר מהמשכנתאות הצמודות למדד. זאת כיוון שריבית הפריים עולה בדיוק בשיעור העלאת הריבית של הנגיד פישר, ואילו הריבית הצמודה למדד תלויה בתשואות האג"ח בבורסה.

שגיא כהן: לקנות או לא לקנות ? זאת השאלה תעסיק את עם ישראל לגבי ה iPhone. נו טוב, רוב הישראלים יקנו אותו (כנראה). ב
עוד חודש, ב-10 בדצמבר 2009, זה סוף סוף יקרה: האייפון של אפל של ינחת בישראל באופן רשמי. הסמארטפון המפורסם ביותר בעולם יושק בו זמנית בשלוש חברות הסלולר הגדולות. נכון לנו חורף חם במיוחד, עם מסעות פרסום גדולים, מבצעים ואולי אפילו תורים ארוכים מול מרכזי השירות. כן לקנות בזכות: מסך המגע, הממשק האינטואיטיבי, הפשטות, מגוון היישומים, לא רק טלפון, העצמאות, הגלישה, העיצוב, האביזרים, כי הוא מדליק. לא לקנות בגלל: טלפון גרוע, רק יישום אחד יכול לרוץ, אין רינגטונים, אין פלאש, מצלמה גרועה, סוללה שנגמרת, אי אפשר להרחיב זכרון או סוללה, נשבר בקלות, עושה חור בכיס.

הלמ"ס: מחירי הדירות: זינוק של 18% השנה. 7% של עליית מחירים ברבעון השלישי של 2009
. לפי הנתונים, המחיר הממוצע של דירה בישראל זינק ב-18% מתחילת 2009 וב-25% מתחילת 2008. בלמ"ס מדווחים כי המחיר הממוצע של דירה בתל אביב עלה ב-8.5% ברבעון השלישי של 2009 והגיע לשיא של 1.45 מיליון שקל. מהנתונים עולה כי מחירה הממוצע של דירה הגיע בתחילת אוקטובר ל-1.25 מיליון שקל באזור השרון, 1.06 מיליון שקל בגוש דן, 617 אלף שקל בחיפה, 635 אלף שקל בבאר שבע, 566 אלף שקל בקריות ו-466 אלף שקל בצפון הארץ.

תדהמה באוצר ובבנק ישראל: היצוא זינק בכ-50% בתוך חודשיים. הגירעון המסחרי של ישראל נמחק כלא היה ! בעקבות השיפור בכלכלת ארצות הברית ואירופה, וההאצה בצמיחת המשק, היצוא הישראלי זינק באוגוסט-אוקטובר ב-46%, זאת בהמשך לעלייה של 32% בחודשים מאי-יולי. יצוא חברות היי-טק טיפס ב-68% בקצב שנתי, יצוא התרופות זינק ב-92.5%, ויצוא הרכיבים האלקטרוניים זינק גם הוא ב-141%. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מסתמנת צמיחה גם ביבוא מוצרי חשמל: יבוא מוצרי צריכה זינק ב-14.2%, בהמשך ל-9.1% במאי-יולי. יבוא מכוניות ומוצרי חשמל ורהיטים זינק ב-18%, יבוא תרופות ב-21% ויבוא מוצרים שוטפים ב-9.5%.

אמיתי זיו: 10 הדיברות להקטנת החשבון הסלולרי. קצר ולעניין, ומדובר בעצם רק ב 9 דיברות. לא לרכוש מכשיר סלולרי דרך חברות הסלולר, לא לרכוש חבילת גלישה, לא להתפתות לחבילת תמחור, בחו"ל מדברים עם SIM בינלאומי, מהבית מדברים מהקווי,
SMS הוא צורת תקשורת יקרה, שווה לרכוש חבילת SMS, חפשו מסלול לפי מגזר, ו .. לדבר כמה שפחות.

מיכל רז חיימוביץ: בענף הביטוח לרכב חובה לערוך שופינג, וחובה למצוא את ההנחות והמבצעים - שקיימים !
אם יש ענף שבו נאמנות עלולה לעלות ביוקר, הרי שזה ענף ביטוחי הרכב. הצעות המחיר משתנות בין נהג לנהג, בין דגם לדגם, בין פוליסה לפוליסה ובין חברה לחברה. מכאן שלשופינג מקדים משמעות רבה. שירות השוואת ביטוחי הרכב שהשיק אתר "זאפ" חוסכים את עבודת ההקלדה באתרים השונים ומספקים בקלות הצעות מחיר מחברות הביטוח (לא הישירות), בהן: הפניקס, מגדל, מנורה, הכשרת היישוב, כלל ביטוח ועוד. כמעט כל חברה מציעה הנחה כלשהי. היעדר תביעות היא המשמעותית שבהן.מעבר לזה, ב-
AIG הובטחה לנו הנחת "חיסכון בפרסומת", משום שטלפנו בהמלצת לקוח קיים ולא כמענה לפרסום (בהנחה ש"נסגור" מיידית), ובאיחוד ישיר (מגדל) קיבלנו הנחת נהג זהיר. סוכן ביטוח יכול להגדיר הנחה מטעמו, על חשבון עמלה או מטעם "מנהל המחוז". הנחות נוספות מעניקות חברות ביטוח לפי הסכמים עם מועדוני צרכנות או הסתדרות עובדים: למשל לחברת איילון הסכם תנאים מועדפים לעמיתי "חבר", ולשירביט הסכם עם עובדי מדינה, דואר ישראל, אזרחים עובדי צה"ל ועוד.

בשורה אחת:
מדד אוקטובר מתפרסם היום. כאמור, הצפי הוא למדד נמוך - וכנראה שלילי.
ישראכרט: תביעה ייצוגית על הפרת התחייבות להנחה בדמי כרטיס.
אפילו השחקן דביר בנדק מודה: זה לא כל כך פשוט להחליף בנק. במיוחד למי שיש משכנתא, וכרטיס אשראי.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio