רותי שרון - 16/01/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/01/11

עורך הלקט: איציק ירחי

אתם והאשראי: 9 סיבות שיגרמו לכם לשלם במזומן. מלבד ה"הלוואה המוכרת", הבולטת מכולן היא הלוואה באמצעות כרטיסי אשראי. צרכנים רבים לא לוקחים בחשבון את ההשלכות של רכישה באמצעות כרטיסי הקסם, המאפשרים לקנות עכשיו ולשלם אחר כך. צרפו את חוסר ההבנה הבסיסי בכלכלה ממנו סובלים רבים מאיתנו, כמו גם את אלו שמודעים לנושא אך לא מיישמים את המסקנות, וקיבלתם ציבור שלם השרוי במצב של חוב תמידי לבנקים. שימוש בכרטיס אשראי עלול להוביל לחוסר שליטה עצמית, שימוש בכרטיס אשראי משמעותו, שאתם לא עומדים בתקציב שהקצבתם לעצמכם, תשלום באמצעות כרטיס אשראי נושא ריבית גבוהה ביותר, אם אינכם יכולים לשלם את החוב - הריבית רק עולה ועולה, היסטוריית אשראי גרועה תשפיע על עיסקאות אחרות שתיאלצו לבצע בעתיד, קנייה בתשלומים מעלה את ההוצאות, במקרים חמורים במיוחד - מימון חוזר יכול להוביל לחובות. מומלץ ביותר לשלם עבור רכישות בתשלום אחד בלבד, ולוותר על פריסת התשלום לאורך זמן. היזהרו שלא ליפול לבור התשלומים. 

שנה שנייה ברציפות: הפועלים הכי זול בעמלות, הבינלאומי הכי יקר. בנק ישראל ממליץ להתמקח על העמלות.
"בשנתיים וחצי האחרונות חלה ירידה בעלות הממוצעת בפועל של שירותי חשבון עו"ש נפוצים ובעלות החזקת כרטיס האשראי. גברה התנהגות תחרותית מצד הבנקים בקרב משקי-הבית, והבנקים מציעים ללקוחות חדשים וקיימים פטור מלא או חלקי מעמלות במבצעי שיווק שונים", טוען בנק ישראל. כאמור, שני הבנקים הגדולים הם הזולים ביותר. בבנק הפועלים חלה הפחתה של 27.1% בסל השירותים החודשי מאז הרפורמה, ומחירו הממוצע ירד מ-19.9 ל-14.5 שקל לחודש. לפי נתוני בנק ישראל, העמלות הנגבות בפועל מהלקוחות נמוכות באופן משמעותי מהמחירים המצוינים בתעריפונים. "לכן על הציבור לבדוק את התנאים המוצעים בבנקים, ולבדוק אפשרות לקבל הנחות בעמלות". ההנחה הממוצעת על עמלת כרטיס אשראי היא 51% מהעמלה שבתעריפון, והעלות הממוצעת היא 6.8 שקלים בחודש.

הדר חורש: למרות ההתחייבויות הפומביות חברות הכבלים נסוגו מהבטחתן לשווק חבילה צרה ומוזלת.
משרד האוצר לוחץ על החברות להציע חבילות ערוצים קטנות יותר, במטרה להוזיל את מחיר ההתחברות לרשתות. בשנה האחרונה ניסה שר התקשורת, להוביל מעין עיסקת חבילה עם החברות, לפיה הן יציעו חבילות מוזלות בתמורה למתן אפשרות לפרסום בכבלים. בכוונת משרד התקשורת להרחיב את מספר הערוצים בשידור ב DTT ל-15 וליצור בכך תחרות משמעותית שתיאלץ את החברות המסחריות ללכת לקראת הצרכנים. בין היתר עשויה החבילה המורחבת לכלול ערוצי ספורט, ילדים ומשפחה. בעקבות כוונת המשרד, בהוט שוקלים לחדש את הדיון על החבילה הצרה בניסיון למנוע את הרחבת חבילת הערוצים החינמית.

הילה ויסברג ואקונומיסט: מחפשים את האושר? חכו לגיל 46. בעקבות מאמר שפורסם בלקט של שבוע שעבר. "הצעיר הוא בעל עיניים טובות, אך הזקן מיטיב לראות ממנו" (הנרייטה סולד). "משבר גיל ה-40", שנשזר בעגה יום-יומית, אינו בגדר בשורה חדשה. החידוש הוא האופן שבו המשבר הזה עשוי להשפיע על החיים. חוקרים מגדירים את המהפכה התפישתית הזו כ"עקומת
U", שניצניה החלו כבר בשנות ה-90: אנשים מתחילים את חייהם הבוגרים, בממוצע, בהרגשה חיובית למדי, המצב מידרדר מגילי ה-20 עד גיל ה-40 פלוס מינוס, ואז מתרחש הקטע המפתיע. על אף שבעודנו נעים לעבר גיל הזהב אנו מאבדים דברים יקרים לנו - חיוניות, עירנות מנטלית ומראה - אנו גם זוכים בדבר שאנשים מבלים את כל חייהם בניסיון להשיגו: אושר. "אנשים בסביבות גיל 40 מתמודדים עם שני תהליכים מקבילים", "מצד אחד הם מבינים שלא כל האופציות פתוחות בפניהם. מצד שני, דווקא מתוך ההכרה הזו, שיכולה להוביל לתסכול, פעמים רבות הם בוחרים בשינוי".

אנגליה: 1 מכל 10 שומר את הכסף "מתחת לבלטות". בשנות השבעים בישראל, היה נוהג הציבור לשמור מזומנים מתחת לבלטות. מאז היתה אינפלציה, שוק הפיננסים התפתח, והציבור למד לבטוח, פחות או יותר בבנקאים. מחקר שנערך בבריטניה קובע כי אחד מתוך עשרה אנשים שומר את חסכונותיו בביתו. ל-4% יש יותר מ-1,000 ליש"ט במגירות ובארונות, ול-1% יש יותר מ-10,000 פאונד בבית. כשליש מהנשאלים האשימו את הריבית המוצעת הנמוכה כל כך. שני השלישים הנוספים הודו כי ההתנהלות פיננסית אינה הצד החזק שלהם, וכי הכסף פשוט מפוזר בבית. אמינות הבנקאים ב"סיטי", האזור הפיננסי של לונדון, נפגעה אנושות, עד לרמה בה גם ערבות בנקאית לא מונעת מהציבור למשוך את הכסף ולהתחיל לאחסן אותו בבית.

סין: טפלו בהוריכם כראוי, או שתושלכו לכלא.
בסין שוקלים לאשר חוק חדש, שיחייב בנים לבקר את הוריהם המבוגרים. על-פי ההצעה, בנים שיתעלמו מהוריהם המבוגרים או לא ידאגו להם, ישלחו לכלא. לחץ העבודה והמעבר של תושבים לאזורים מרוחקים יותר ממקום הולדתם, פוגעת בקשר המשפחתי בין ההורים המבוגרים לילדיהם. כיוון שבסין הוגבלה הילודה לילד אחד בלבד, ישנם עשרות מיליוני מבוגרים שאיש לא דואג להם. עוד עולה מהנתונים בסין כי 130 מיליון בני-אדם עזבו את המקום בו נולדו, כדי לעבוד במקום אחר. התוצאה: 60 מיליון מבוגרים מתגוררים רחוק מהילד שלהם.


בשורה אחת:
מדד דצמבר עלה ב 0.4%. המדד השנתי עלה ב 2.7%. בנק ישראל, לשם שינוי, מצליח לעמוד ביעד האינפלציה.
תקדים: חייבים כסף ? אפשר לעקל לכם מהחשבון עד גובה מסגרת האשראי, ואפילו אם החשבון כבר במינוס.
תעריפי המים בדרך להתייקר. אמנם המכסה לנפש תגדל ל-3 מ"ק לחודש (במקום 2.5 מ"ק היום). אך מחיר לחריגה יעלה.
בקרוב: לאומי קארד והרץ יאפשרו עיסקאות ליסינג גם עם רכב יד שנייה, מהשנתונים 2009 ו- 2010.
מלון בראשית ישרוטל במצפה רמון: מחפש אחר עובדים במספר ענפים למלונאות.
ארקיע מרחיבה את היעדים לטיסות לאו קוסט: החל ממרץ ניתן לטוס גם לקייב, רומא ומוסקבה.


רוצה לקבל את הלקט הזה ישירות למייל שלך כל שבוע?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio