רותי שרון - 16/10/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/10/11


ליאור בן דוד ותומר אביטל: האם האוצר מעדיף טמבלים פיננסיים ? על חינוך פיננסי, בית ספר, והעתיד. 7 כתבות נפרדות. יאיר סופר, מורה בבית הספר דנציגר בקריית שמונה, התחיל ללמד חינוך פיננסי בשנה שעברה. "פתאום לתלמידים יש מודעות לזכויות הצרכן". "הבאתי שקל לכיתה ושאלתי מה זה? התלמידים גיחכו שזה רק שקל. הסברתי להם איך שקל קטן יכול להפוך מדינה - למשל, אם מייקרים את הדלק בשקל, אנשים יוצאים לרחובות. דיברנו על מה זה ערך כלכלי, בנק, אינפלציה. זה משנה להם את כל החשיבה". "הטריגר היה ההחלטה שמבחני פיזה של ה־OECD השנה יכללו אלמנט של אוריינות פיננסית. המבחן מיועד לכיתות י' אז התחלנו איתן, אך תבוצע חשיבה על גילאים צעירים יותר". "היעד הוא להגיע לכלל תלמידי כיתות י' בבתי הספר", מסכמת פרידמן, "ההערכה היא שלקראת השנה הבאה נגיע ל־500–600 בתי ספר, ולכל התיכונים כבר בשנה שאחריה. עד עכשיו היו גופים שלימדו חינוך פיננסי באופן פרטי. עכשיו מערכת החינוך לקחה אחריות והקצתה את כל מה שצריך — פיתוח של אתר, תכנים ושעות הוראה, כדי שהתהליך ינוהל כמו שצריך".

מירב קריסטל: יוניליוור מורידה מחירים. תוזיל 22 מוצרים ובהם מרגרינה בלו בנד ומיונז תלמה. יוניליוור תוזיל בימים הקרובים באופן קבוע 22 מוצרים ובהם מרגרינה בלו בנד, מיונז וחרדל תלמה, אבקת מרק דגש זך בטעם עוף, קונפיטורות 778, סירופים ועזרי אפיה של המותג אפיכל. בשיעור של עד 10%. בנוסף, תמשיך יוניליוור את מבצעי החג על דגני בוקר עד סוף השנה. "סל הקניות של המשפחה הישראלית הממוצעת הוזל בשבועות האחרונים בצורה מרשימה, בזכות העובדה שבפעם הראשונה, אזרחי מדינת ישראל עמדו על זכויותיהם הצרכניות והבהירו לחברות כי יינזקו כלכלית אם לא יורידו מחירים".

דריה כנף: עניים הכירו את זכויותיכם. פירוט מקוצר של אוסף הזכויות המגיעות לנזקקים. רבע מהאוכלוסייה חיה מתחת לקו העוני; שליש מהילדים בארץ נחשבים לעניים; וחצי מהעניים – הם אנשים עובדים, שנשארו עניים. לאחרונה הולך ומתרבה מספר המשפחות בהן רק הורה אחד עובד (או ששני ההורים עובדים בשכר מינימום), המינוס גדל והמשפחה מוצאת עצמה נזקקת. ראשית כל, זכויות במקום העבודה כמו שכר מינימום, ימי מחלה, פיצויים, דמי הבראה, חופשה וכו'. לגמלת הבטחת הכנסה זכאי מי שהוא תושב ישראל 24 חודשים רצופים לפחות, בן 20 ומעלה, הכנסותיו והכנסות בן זוגו אינן עולות על סכום מסויים. להשלמת הכנסה זכאים גם מי שעובדים. בעמותת ידיד הכינו מדריך מפורט לזכויות של אמהות חד הוריות, המעוניינות לעבוד מבלי לאבד את זכויותיהן. כמו כן, ניתן לדרוש ולקבל מס הכנסה שלילי, בתלות במקום המגורים. ישנן זכויות למי שמפגר בתשלומי המשכנתא. מי שמקבל הבטחת הכנסה או חד-הורי יכול לקבל הנחה בארנונה.


רותי לוי: המדריך ליבוא אישי דרך האינטרנט. הישראלים עדיין לא מייבאים, למרות המחיר הזול יותר. יבוא מוצר אלקטרוני לישראל בשיטת יבוא אישי מוסיפה עלויות רבות למחיר המוצר באתר החנות בארה"ב, ולמרות זאת ישנם לא מעט מקרים שבהם הוא זול יותר מהמחיר בארץ. לדוגמא, במחיר של טאבלט קנייה דרך אחד מאתרי השילוח חוסכת מאות או אלפי שקלים. "המצב כיום הוא שאנשים עדיין לא ממהרים לבצע רכישה מאתרים בחו"ל. הם רוצים לשלם בתשלומים והם מפחדים משירות לקוחות מרוחק ובאנגלית. הם רוצים כתובת ישראלית שאפשר לפנות אליה ולהתלונן במקרה של תקלה". "אנשים בכלל לא שוקלים את האפשרות של יבוא אישי. מי יכול להאמין שאם מוסיפים את המס ועלות השילוח עדיין נשמר פער של 1,000 שקל? זה חד משמעית רדיפת בצע של החנויות והוא לא ייפסק אם אף אחד לא יצעק". פתחו חשבון פייפאל, בקשו במייל אריזה חסכונית, שימו לב למבצעי השילוח באתרים, לא לפסול שילוח ימי, ולבדוק בחנויות מקוונות של אתרי השילוח עצמם.

אביטל להב: מאחורי הסקרים: מה שיעור האבטלה האמיתי? והאם אנחנו לקראת תעסוקה מלאה ? לכאורה, מתקדם המשק הישראלי בצעדי ענק לקראת מצב של תעסוקה מלאה, שבו כל מי שרוצה ויכול לעבוד - עובד. אך מסיבה כלשהי, איננו רואים את הסממנים המאפיינים משק בתעסוקה כמעט מלאה. במשק שבו אין אבטלה, יש צריכה מוגברת ובעקבותיה אינפלציה גבוהה. נתוני האבטלה מפורסמים בעקבות שאלונים המחולקים לבתים, ובלתי מועסק הוא מי שלא חיפש עבודה בשבוע האחרון, וגם לא עבד כלל. למשל, אין התייחסות בנתונים החודשיים לאותם אנשים שבכלל לא חיפשו עבודה. בישראל של השנים האחרונות יותר ויותר עובדים פחות שעות בשבוע. כתוצאה מכך, שכרם נמוך מאוד ואפילו אינו מספיק כדי לכלכל אותם ואת משפחתם. הם נחשבים, למרות הכל, למועסקים. 3.8% מכוח העבודה של המדינה, עבדו בעבודה חלקית שלא מרצונם. כלומר, הם נאלצו לעבוד מעט שעות מפני שלא מצאו עבודה בהיקף רחב יותר.

בשורה אחת:
מדד ספטמבר ירד ב 0.2%. הציפיה היא שבנק ישראל ימשיך במגמה, ויוריד את ריבית הפריים ב 0.25%.
אחרי 20 שנה: בקרוב אישורי בניה ל 1000 יחידות דיור בשכונת המשולש ברמת-גן, בסמוך לבר אילן, ותל השומר.
בנק ישראל: החל ממרץ 2012 יופיע שמו המסחרי של בית העסק בדפי פירוט האשראי.
27 מיליארד שקלים נפדו מקרנות הנאמנות, מאז מרץ 2011.
בשורה למובטלים: תכנית סבסוד העסקת מובטלי הייטק בתעשיה המסורתית יוצאת לדרך. עד 300 אלף ש"ח לכל עובד.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio