רותי שרון - 17/01/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17/01/10

שוב, לא הושג יעד האינפלציה: האינפלציה ב-2009 זינקה ל-3.9%. ב 2008 היתה 3.8%, וב 2007 עמדה על 3.4%. מדד דצמבר שהתפרסם שלשום עמד על 0%. בנק ישראל, שוב, לא מצליח לעמוד ביעד האינפלציה 1%-3% שקבעה לו הממשלה. מי ששילם משכנתא צמודות מדד בשלוש שנים האחרונות - הרי שבשלוש שנים האינפלציה גבתה ממנו מחיר של 11%, מעבר לריבית המשכנתא עצמה. התפנית בחזית המחירים במשק החלה בחודש ספטמבר, לאחר אינפלציה גבוהה מאוד של 10% בחודשי הקיץ, בעקבות העלאת המע"מ, היטל המים ומסים שונים. עליות המחירים החדות ביותר בשנת 2009: המים ב-36%, הדלק ב-27.7%, הסיגריות ב-13.3%, דירות ב-5.7%, שכר דירה ב-5.9%, מכוניות ב-5.1%. ירידות המחירים הבולטות ביותר: הטלוויזיות ירדו ב-12.9%, הלבשה עליוניה ב-9.5% , הנעלה ב-4.3%, חשמל ב-3.3%. על פי ההערכות, בנק ישראל יותיר את הריבית במשק ללא שינוי בסוף החודש, בעקבות המדדים ושער הדולר הנמוכים.

גלובס: מבצעי כסאח על עשרות מוצרים - בתחרות מרה בין רשתות השיווק. בשופרסל יצאו עם מבצע 1+1 על עשרות מוצרים כדוגמת שמן עץ הזית, טיטולים פרימיום וקורנפלקס, זאת במקביל למכירת עשרות מוצרים ב-5 שקלים לחברי מועדון הלקוחות שופרסל בתת-הרשת שופרסל דיל. רשת רבוע כחול יצאה השבוע במבצע לחברי מועדון הלקוחות YOU, של 15 מוצרים במחיר של 1 שקל בלבד, בקנייה של 200 שקל. בין המוצרים הנמכרים בשקל בודד ניתן למצוא שמן סויה, קוקה-קולה, אורז סוגת ופסטה אסם. רשת רמי לוי שיווק השקמה לא נשארה אדישה, וגם היא מציעה שורת מוצרים במחיר של 4 שקל בלבד, לרבות קטשופ, זיתים ומלפפונים חמוצים, ללא התניית קנייה. וזוהי רק רשימה חלקית. "70% מהחנות במבצעים ובמחירים מוזלים. יש תחרות, וזה עושה טוב לצרכן", מודה זקי שלום, מנכ"ל ומבעלי רשת חצי חינם.

איגוד הבנקים: עושים כל מאמץ למנוע חריגות. הישראלים ירדו מ 12 מיליארד חריגות ב- 2005, ל 4 מיליארד ב 2009.
ח"כ דני דנון, יו"ר ועדת הכלכלה, העלה בקשה להגביל את הריבית שגובים הבנקים על חריגות במסגרות האשראי המוגדרות כ"חוב בעייתי". הבנקים הסבירו כי מדובר באחוז קטן מכלל החריגות. בתוך כך התברר: מסגרות האשראי של הבנקים קפצו ל 72 מיליארד (!!), בעקבות הוראת בנק ישראל שאוסרת על חריגה ממסגרת האשראי. ניתוח האשראי מלמד כי חל גידול של 8 מיליארד בחלופות, מהן: גידול באשראי לזמן קצוב (הלוואות בנקאיות), וגידול באשראי הניתן על-ידי חברות כרטיסי אשראי. מהנתונים עולה כי היקף האשראי של חברות כרטיסי האשראי עלה מכ-2.8 מיליארד שקלים בחודש דצמבר 2005 לכ-7.8 מיליארד שקלים בחודש אוקטובר 2009. השימוש באשראי לזמן קצוב, מביא להפחתה של 3.5% בעלויות האשראי, בעוד ששימוש בכרטיסי האשראי מייקר את העלות בכ- 2.7% ויותר.

עסקים שישי: תרבות הצריכה מסתננת לעולם החרדי. הם יוצאים למסעדות, גולשים באינטרנט, ואפילו נועלים קרוקס. החרדי החדש עדיין חרד לשם, אך גם רוצה לחיות את החיים הטובים; ליהנות מפירותיה של חברת השפע שצמחה מעבר לחומות המגזר שלו בעשרות השנים האחרונות. אחרי הכל, הוא חשוף יותר מתמיד לאנשים שסגנון חייהם שונה משלו - דרך האינטרנט וגם בעקבות מצוקת הדיור, שהובילה אותו לעיר מעורבת או חדשה שבה הוא רחוק מ"שומרי החומות" שבירושלים ובבני ברק. הבחירות שלו אל מול המציאות המשתנה הזאת - והבחירות של יותר ממיליון חרדים שיהפכו בתוך עשור ל-2 מיליון - עשויות להוביל לרעידת אדמה במגזר החרדי ולפריחה של הכלכלה הישראלית. באוכלוסייה החרדית 55% מהציבור עדיין מצויים בקטגוריה של ילדים ונוער. "30%-50% מהמגזר החרדי הם לחלוטין לא עניים", פוסק הסוציולוג פרופ' עוז אלמוג.

בנק ישראל: הריבית בחודש שעבר בשפל חדש: 2.37%. והפעם ירידה בריבית גם במשכנתאות לטווח ארוך. ריבית המשכנתאות צנחה למרות שמאז ספטמבר העלה בנק ישראל את הריבית הבסיסית במשק ב-?,0.75%? על רקע התחרות בין הבנקים והתשואות בשוק אגרות החוב. הריבית על הלוואות צמודות למדד, לתקופה של מעל 20 שנה, צנחה בדצמבר ב-?0.25%? והגיעה בינואר לשפל חסר תקדים ?.3.86% -? לראשונה בתולדות המשק ירדה הריבית על הלוואות לטווח ארוך אל מתחת לרף ?.4%? הריבית על הלוואות לטווח קצר ב-?,0.2%? הריבית על הלוואות ל-15-17 ירדה ב-?0.4%? והריבית על הלוואות לתקופה של מעל 20 שנה ירדה ב-?.0.25%? הריבית הממוצעת על המשכנתאות ירדה ב-?0.7%? תוך חצי שנה, מ-?3.04%? ביוני 2009 ל-?2.8%? באוגוסט ולשפל של ?2.37%? בתחילת ינואר ?.2010? הריבית הנמוכה ביותר כיום בבנקים למשכנתאות עומדת על ?,2.13%? בהלוואות לדיור לתקופה של עד 5 שנים.

עופר פטרסבורג: משרד השיכון יציע אלפי דירות ב-30% הנחה
. משרד השיכון נערך לקיים הגרלה על הדירות ביישובים רבים, בהם רעננה, אור-יהודה, ראש-העין, אלעד, רמלה, נתניה, מודיעין וירושלים. צעדו של המשרד בא בעקבות צניחה דרמטית של 44% בחודשים ינואר-נובמבר 2009 בהיקף מימוש משכנתאות על ידי זכאי משרד הבינוי והשיכון, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. שיטת המכירה נקראת מחיר למשתכן, לפיה מחירי הקרקע והבנייה קבועים מראש כבר במכרזי המינהל ומשרד השיכון. כך יכולים הקבלנים לספק את הדירות ב-30% הנחה ממחירי השוק. בשנת 2009 פורסמו במסלול זה 1,360 יחידות דיור ביקנעם, בקריית מוצקין, באשדוד, במודיעין ובבית שמש.


בשורה אחת:

רשת חנויות דיסקאונט "משמש הכפר" יוצאת לדרך (היזמים של כפר השעשועים). תמכור פיצוחים ופירות יבשים, צפו למבצעים.
HOT מפסיקה לשווק מהירויות גלישה נמוכות מ 2.5 מגה. והמשמעות: התייקרות של כ-40 ש"ח בהוצאות הגלישה.
אגרת הטלביזיה עומדת השנה על 390 ש"ח. הגימלאים פטורים מתשלום. אפשר לשלם גם ב 4 תשלומים.


עריכה: איציק ירחי.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio