רותי שרון - 17/05/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2009 >> 05/09 >> 17/05/09
 
חדשות כלכלת המשפחה
17/05/09

תקציב 2009 ו 2010 אושר בממשלה. הגזירות בחוץ, אבל תהיה פגיעה רוחבית של 6% בכל המשרדים
ראוי לשים לב להעלאת המע"מ ב 1% למשך 18 חודשים. וכן, במגזר הציבורי תוקפא מחצית תשלום דמי הבראה ב 2009, וגם ב 2010. יחד עם זאת, הרפורמה להפחתת מס הכנסה - בתוקף. המשמעות של קיצוץ רוחבי של 6% - היא מרחיקת לכת, ורק בהמשך נוכל לדעת - את המשמעויות האמיתיות שנובעות מהקיצוץ. ייתכן שהחלת המע"מ על פירות וירקות, לא יעבור בכנסת.

האם גם אתם משפצים את הבית ? מסתבר שהמיתון מיטיב מאוד עם השיפוצניקים, ועם מעצבי הפנים
סקר של המרכז הישראלי לבניה:
3% מהציבור משפצים בימים אלה את הבית. 23% נוספים שיפצו בשנתיים האחרונות - כ-11% מהם בשנה האחרונה. בעשור האחרון חל שינוי מובהק בתפיסת שיפוץ הבית. הענף, שזוהה בעבר בעיקר עם "תיקון" או חידוש הבית, הופך בשנים האחרונות לענף "עיצובי" יותר. הכניסה של מעצבי פנים אל נישת השיפוצים, כמו גם השיפור ביכולות ההדמיה, המחישה ללקוחות שכמעט כל בית יכול להפוך לחלוטין את מראהו, בעזרת ניצול נכון של החלל וטאץ' עיצובי חדש. מנתוני הסקר עולה ש-44% מעדיפים לבצע שיפוץ מסיבי לדירתם על פני מעבר לדירה חדשה.

הטרנד הכי עכשווי בשוק המגורים: קבוצות רוכשים, שחבריהן, רוכשים בקבוצה דירות קבלן במחירים מוזלים
"איש בודד שנכנס לאתר מכירות יכול לקבל הנחה של 2%-3% מקסימום ואולי גם את זה לא. אבל
כשבאה קבוצה גדולה ומגובשת של קונים, היא יכולה לקבל הנחה של 5%-15%". לכל קבוצה יש הסכם עם הקבלן לגבי משך הזמן עד למועד סגירתה ולגבי כמות המשתתפים בה. כך למשל, בקבוצה בבאר יעקב יש התחייבות ל-40 רוכשים ואילו בקבוצה בפרויקט בהרצליה יש התחייבות ל-20 חברים.

סוף לתורים ברשות הדואר: תשלומי קצבאות הביטוח הלאומי ישולמו לזכאים דרך כרטיס אשראי

קבוצת ישראכרט זכתה במכרז של המוסד לביטוח לאומי להנפקת כרטיסי חיוב נטענים. אם עד כה נאלצו הזכאים למשוך את הכסף באמצעות סניפי בנק הדואר במזומן - והסתכנו בנשיאת מזומנים בכמות גדולה - מעתה הם יוכלו לעשות זאת בצורה פשוטה הרבה יותר. לכרטיס תצורף חבילת הנפקה שתורכב מקוד סודי מגנטי וממספרי טלפון. הוא יאפשר רק עיסקאות בתשלום אחד, ויוגבל במשיכת מזומנים יומית של עד 1,000 שקל.
 

המים מתייקרים: מי שיחרוג מ 4 קוב לנפש לחודש, ישלם 28 ש"ח לקוב, במקום 7.8 עד היום
החל מ-1 יולי 2009 ועד סוף שנת 2010, תגבה המדינה 20 שקל עבור כל קוב מים עודף. כך אישרו הבוקר שרי הממשלה במסגרת חוק התקציב לשנים 2009-10. מדובר ב"היטל בצורת" המייקר את תעריף המים הנצרכים בתעריף ג'. כ-23% מצריכת המים הביתית (73 מיליון קוב) נצרכה בשנת 2007 בתעריף ג'.

חברות הסלולר מצאו את הדרך לעקוף את איסור ההתחייבות מעבר ל 18 חודשים
המכשירים המוצעים כיום לצרכן הם בשיטת חיוב-זיכוי", שבפועל גורמת ללקוחות להתחייב לחברה ל-3 שנים. לכאורה, מסבסדת החברה את המכשיר ללקוחות, אך בפועל המשתמשים מחויבים לשלם את מלוא מחירו, ומקבלים בתמורה זיכוי חודשי על שיחות הטלפון - במקרה שהמשתמשים אכן דיברו בסכום מסוים. השיטה הזו לא רק שכובלת אתכם לחברה למשך 3 שנים לפחות, אלא גם למסלול מסוים. סביר להניח שבמשך תקופה של שלוש שנים תצא חברת הסלולר במסלולים חדשים ומשתלמים יותר. ואולם כדי לקבל זיכוי עבור המכשיר, לא פעם תיאלצו להימנע ממעבר למסלול אטרקטיבי יותר. אחד הדברים הראשונים שנפגעים במכשירי הטלפון המתקדמים הוא אורך חיי הסוללה. ריבוי האביזרים והשירותים פוגעים באורך חיי הסוללה. מכשיר עם מסך גדול, מצלמה מתקדמת וחיבור לאינטרנט, צורך הרבה מאוד אנרגיה. המשמעות: כדאי להביא בחשבון שברגע האמת לא בטוח שתוכלו להתקשר מהמכשיר.

מדריך כלכליסט: מסלולי הפרישה הנפוצים ועל מה לשים דגש
לאחר שהחליט העובד שהוא רוצה לפרוש, לרוב יוצעו לו כמה מסלולי פרישה. במסלול מענקים מקבל העובד הפורש מענקים כספיים חד־פעמיים (כחלק או נוסף על פיצויי הפיטורים, שיכולים להגיע עד 300%). מסלול פנסיה מוקדמת נפוץ יותר בקרב עובדים שפרשו מהמגזר הציבורי ומחברות ממשלתיות. עובד שבוחר במסלול שכזה יקבל פיצויים "רגילים", לפי חוזה ההעסקה, ותשולם לו פנסיה מוקדמת (הידועה גם כ"פנסיה מפעלית" או "פנסיה תקציבית") חודשית עד הגיעו לגיל הפרישה לפי החוק. במסלול חבילות פרישה, שנפוץ בעיקר בקרב חברות הייטק או חברות גדולות אחרות, מוצעת לעובדים חבילה המשלבת בתוכה תנאי פרישה משופרים שונים.

בשורה אחת:

מדד המחירים באפריל עלה ב 1%.
הצפי שגם המדד הבא יהיה גבוה. ריבית בנק ישראל תישאר ללא שינוי.
הפרות יישום הוראות הניוד הפנסיוני: האוצר מחמיר את הענישה, ו
שולח התראות לקנסות בגובה מאות אלפי שקלים.
הריבית על המשכנתאות ירדה שוב באפריל. לשפל חסר תקדים של 3.21% בממוצע.
חדש: קשישים יוכלו
לערער על גובה גמלת הסיעוד והיקפה בביטוח הלאומי.
בנק דיסקונט יותא במבצע "הלוואה שמגשימה": הגדלת המשכנתא למימון השיפוצים.
תבוטל אגרת טיפת חלב בעלות של 546 ש"ח לילד, החל מ 2010

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio