רותי שרון - 18/04/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/04/10

גיל קול: אשה עובדת? כך תאזני קריירה ומשפחה. החברה מצפה ממך להיות אמא מושלמת לילדים, המעסיק מצפה שתשקיעי את אותן שעות כמו עמיתייך הגברים, ובן הזוג לא תמיד מתפקד כהורה שיוויוני בכל הנוגע למטלות הבית. פנינו לפסיכולוגית תעסוקתית, יועצת ארגונית, אם קרייריסטית, ולמנכ"ל עמותת נטע לקידום נשים בעבודה - ושאלנו אותם כיצד מצליחים ללהטט בין כל אותן דרישות. "אין דרך אחת או תשובה אחת נכונה לכיצד לאזן קריירה ומשפחה, כך שעלייך לפעול לפי סדריי העדיפויות שלך", אמרה בינה בן דב. "אין עוררין על כך כי המתח בין קריירה למשפחה בוטה יותר כאשר מדובר בנשים. אישה, כבר בראיון העבודה, נמדדת לפי הסטטוס המשפחתי שלה בחיים, גודל המשפחה וגיל הילדים. כבר בשלב הזה של הראיון, ולכל אורך הדרך בחיי העבודה, לעולם תצטרך לתמרן בין הקריירה למשפחה, ולהוכיח את עצמה בשני התחומים".  "מרגע שהחלטת לערב את בן הזוג בצורה שוויונית, תפקידו אינו "לתמוך", או "לתרום" הוא צריך להיות שותף מלא ושוויוני בבית".

בנק ישראל: בהעברת חשבון בין בנקים, חברת כרטיסי האשראי אחראית מעתה על העברת הוראות קבע לכרטיס החדש
. בהתאם לתיקון, הנטל להעברת הפעילות בעסקאות מתמשכות בכרטיסי חיוב
הועבר מהלקוח אל מנפיק כרטיס האשראי הישן - עליו הוטל לפעול אל מול הספקים להעברת פעילותו של הלקוח בעסקאות מתמשכות לכרטיס האשראי החדש. ההליך נעשה באופן אוטומטי, עם הגשת בקשת לקוח לבנק החדש אליו העביר את החשבון. בכך הופך המעבר של לקוחות בין בנקים, קל יותר.

רותם סלע: למה צריך יועץ פנסיוני ? להלן סיפורם של 5 יועצים.
 היועצים הפנסיוניים מצויים במלכוד. מצד אחד, רוב קוראי שורות אלה לא ממש מבינים למה צריכים אותם; מצד שני, חוסר הידיעה הופך אותם לרלוונטיים מתמיד. בעשור האחרון בכלל וב-5 השנים האחרונות בפרט עבר החיסכון הפנסיוני בישראל מהפכה: מקבלי ההחלטות העבירו את הגה החיסכון הפנסיוני מהטייס האוטומטי לידיהם של החוסכים. והם נדרשים לכלכל את צעדיהם.
רוב החוסכים נמנעים מלקחת אחריות, ומפסידים. בגדול. ליועץ הפנסיוני, שמעמדו הוסדר בחקיקה בשנת 2006, אסור לקבל כספים מהחברות המנהלות את הנכסים הפנסיוניים. עלות הייעוץ הפנסיוני הפרטי תלויה כמובן ביועץ עצמו, אך גם במורכבות התיק. בעוד חוסך חדש ונטול תוכניות חיסכון, המעוניין רק בהכוונה בסיסית, עשוי לשלם כ-500 שקל עבור ייעוץ - הרי שלקוח בעל תיק מורכב יותר, הכולל כמה תוכניות חיסכון שנצברו במקומות עבודה אחדים, צפוי לשלם אלפי שקלים. מחיר הייעוץ לפרישה עשוי להגיע ל-5,000 שקל.

HOT ו-yes לא ניתקו מנויים - ונקנסו ב-90 אלף שקל כל אחת מהן. מועצת הכבלים והלוויין הטילה את הקנס בגין חיוב לקוחות בדמי מנוי לאחר בקשת ניתוק מצדם. הקנס הוטל בין היתר גם בגין האיחור בהשבת הכספים המיותרים שנגבו מהלקוחות. על פי תנאי הרשיון של חברות הכבלים והלוויין,
הן אמורות לנתק את הצרכנים המבקשים בכך בתוך ימים ספורים, ולהפסיק את החיוב במועד הניתוק. למרות זאת, בשנתיים האחרונות חל גידול בתלונות שהתקבלו במועצה מצרכנים אשר חויבו בתשלום דמי מנוי, גם לאחר שנתקבלה אצל החברות הודעת הניתוק. בעקבות התערבות מנהלת תחום ההגנה על הצרכן במועצה, מירב שטרוסברג-אלקבץ, קיבלו הצרכנים שהתלוננו על עיכוב בהשבת תשלומים, החזרים כספים מלאים.  

יהודה מודעי: הכר את היריב: איך מרוויח הבנק מהלוואות? בכניסתנו למשא ומתן על משכנתאות, תנאיהן וריביותיהן עלינו להבין היטב את מניעי היריב, רצונותיו ומחשבותיו. עלינו להבין למה הבנק מציע את מה שהוא מציע, האם זה מסתדר עם רצוננו או שעדיף לוותר.
חשוב להבין שהבנק אינו האויב, אבל הוא גם אינו חברנו מהיסודי. הבנק מנסה להגדיל את רווחיו. כאשר הבנק מלווה לכם בריבית פריים מינוס חצי. הבנק נהנה מעסקת תיווך קלאסית - לוקח מבנק ישראל כסף בריבית 1.5% ונותן אותו לכם ב-2.5%. כאשר הנגיד יעלה את הריבית אותה הוא גובה מהבנקים, גם הבנק יעלה את הריבית אותה הוא גובה מכם. על פי חוקי הבנקאות, הבנק יכול להלוות בערך פי 10 מההון העצמי שלו. כלומר, לשם ההפשטה, אם הבנק לוקח מבנק ישראל מיליון שקל, הוא יכול להלוות 10 מיליון לרוכשי הדירות ולהרוויח מכל אחד מהם שניים וחצי אחוזים וכך בעצם להגיע ליותר מ-20% תשואה. ריבית משתנה נותנת לבנק את האפשרות להקביל את עצמו למצב השוק בכל רגע. כאשר הריבית שבה הבנק מגייס כספים תעלה, הוא יוכל לקחת גם מכם ריבית גבוהה יותר.

לקראת ל"ג בעומר - יום ההוקרה: שירתת במילואים בשנת 2009 ? גם השנה ב 1 במאי, תקבל תגמול נוסף מרשות המיסים.
שירות של 10 ימים ומעלה, מקנה לך תעודת "משרת מילואים פעיל 2010".
התעודה מקנה הנחות והטבות, למשל 10 ש"ח לחידוש רשיון. שירות רצוף של 6 ימים, מזכה ב 150 ש"ח של השתתפו בהוצאות, ולמשרתים שירות רצוף של 11 יום יועברו 300 ש"ח. שירות של 16 יום, משמעותו מענק נוסף של 2460 ש"ח מרשות המיסים, שווי ערך לנקודת זיכוי של מס הכנסה. שירות של 27 יום, מענק של 3690 ש"ח. למשרתים 37 יום ומעלה, יוענקו 4920 ש"ח של "תגמול נוסף", שווי ערך של 2 נקודות מס הכנסה.
למשרתים 32 יום ומעלה, יוענק "תגמול מיוחד" של 100 ש"ח על כל יום נוסף.

בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ הוא 0.1%.
התנועה האוירית במרבית אירופה, ובמיוחד באירופה המערבית תהיה מושבתת לשבוע, לכל הפחות.
מחיר המים כנראה ירד ב 4.7%, רטרואקטיבית החל מ 15 בפברואר. רשות המים בודקת מחדש את החלטתה.

עורך: איציק ירחי
 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio