רותי שרון - 18/07/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/07/10

עורך הלקט:
איציק ירחי.   

שליש (בני 20 ומעלה) מקבלים סיוע כספי מההורים. 20% עוזרים להורים שלהם. הערבים עוזרים פי 2 להורים. 54% עוזרים להורים בסידורים (לא בכסף). 45% מההורים עוזרים לילדיהם שאינם גרים איתם. 56% שיש להם נכדים, עוזרים לילדיהם בטיפול או בשמירה. 37% מההורים (46% מהאבות) שעובדים חושבים שאינם מקדישים מספיק זמן לילדיהם. 40% מהעובדים אינם מקדישים מספיק זמן לבן/בת הזוג. אל מי תפנה כדי לקבל סיוע דחוף ב 5000 ש"ח ?  50% אל ההורים, 30% אל קרוב משפחה / בן הזוג / הילדים, 20% אפנה לחבר, 17% מאף אחד. נתונים אלה ועוד, בסקר החברתי השנתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. (שלומית דרור כהן, תחום הסקר החברתי, הלמ"ס)

תנו לילדים דמי כיס פעם בשבוע. תסבירו להם שזה כמו משכורת. קנו להם קופה עם מנעול. שינהלו פנקס
שימו בצד את התירוצים הקבועים של "אין לי כסף" או "נגמר לי הכסף". חשוב להסביר שזה דומה למשכורת שאמא ואבא מקבלים. 
מדובר בהכנסה קבועה. לתת דמי כיס בשמחה, בשטרות ולא במטבעות שנשארו במקרה בארנק ולשמור על שגרה ועקביות. לא להעניש על התנהגות גרועה על ידי מניעת דמי כיס וגם להיפך – לא "לקנות" הישגים בעוד כסף. עסקה זו עסקה. הסבירו לילדים שמותר להם לקנות בכסף הזה כל דבר שמתחשק להם. הילדים, ממש כמונו, אוהבים למשש כסף באצבעות ולספור אותו. הקופה מחמיאה לילדים. הם מאד אוהבים אותה. לפני שיוצאים עם הילדים לבילוי משפחתי בקניון, להחליט איתם מראש שכל מיני דברים שמתחשק להם, יקנו לעצמם מהכסף שלהם. (אלעד רובינשטיין, YNET)

לא חייבים ללכת לפסיכולוג פרטי: האלטרנטיבות הזולות לטיפול
. בקופות החולים, במשרד הבריאות ובאוניברסיטאות מציעים טיפולים במחירים מסובסדים. עלות של שעת טיפול אצל פסיכולוג יכולה להתחיל ב-300 שקל ולהגיע אף ל-800 שקל ויותר - בהתאם לזהות המטפל, לפיכך מדובר בעלות גבוהה מאוד. כ-50 אלף איש מקבלים מדי שנה טיפול על ידי 600 מטפלים במרפאות לבריאות הנפש שמפעיל משרד הבריאות.
"הבעיה בקופות החולים היא שהטיפול מוגבל בזמן. זה אמנם זמן מכובד, אבל עדיין מוגבל מראש לעומת טיפול דינמי פרטי, שלא מוצב לו תאריך סיום ויכול להימשך גם כמה שנים". בכל הנוגע לקליניקות שבאוניברסיטאות. "השירות הפסיכולוגי שהן מעניקות מצוין, אבל ברוב המקרים מדובר במתמחים". (ליאורי ברנאי, THE MARKER)

התחרות בשוק הסלולר גוברת. פלאפון עוברת למסלולים במחיר קבוע. אוראנג' למסלולים ללא התחייבות וקנס. פלאפון מודיעה על
השקת שני מסלולים שבהם מושם דגש על קביעת מחיר נמוך כולל סבסוד מכשיר חדש והתחייבות ל-18 חודשים: מסלול של 179 שקל עם 3000 דקות שיחה בתוך פלאפון, 200 לכל הרשתות, מכשיר מתנה בחיוב זיכוי מלא, 57 אג' למסרון עוד. 279 שקל לחודש: 400 דקות לכל הרשתות. תמורת 20 ש"ח ניתן לקבל חבילת גלישה עד 1 גיגה. באוראנג' משווקים חבילות חדשות ללא התחייבות המיועדות למשפחה או עסק קטן. ובנוסף חבילה ללא התחייבות ב 200 ש"ח, שמכילה 2500 דקות לרשת אוראנג', ו- 100 דקות לכל הרשתות.  (גד פרץ, גלובס)         .

מה חדש בתחום הרכישות הקבוצתיות ברשת ? מצוין למסעדות וחפיצים (גאדגט). פחות למכוניות

באתר
mitagdim.co.il: "אנחנו מתקשרים מול ספק אחד לרכישה של מוצרים שונים - מסכמים על הנחה מסוימת ברכישת מוצרי חשמל למשל, כשהספק מציע בסוף הנחה בהתאם לכמות הנרשמים עבור מוצרים שונים בהתאם לדרישה". כך למשל צברה
קבוצת רכישה לטלפונים סלולריים מתקדמים 317 הזמנות של טלפונים סלולריים חכמים מספק אחד. באתר "grouper.co.il" וקיים גם באתרים כמו "yemama.co.il", מציעים מדי יום עסקה חד-פעמית לקבוצת רוכשים באתר, לרוב מדובר בהנחה מיוחדת למופע תרבות, גביע גלידה, ארוחה במסעדה, לילה בצימר וגם מוצרים כמו מכונות קפה. ברשת האלקטרוניקה "עולם הקולנוע" מציעים כבר כמה חודשים הנחה לקבוצות בקניית מסכי טלוויזיה ואלקטרוניקה בידורית: ההנחות מדורגות, כשקבוצה של 5 רוכשים מקבלת 20% הנחה מהמחיר המקורי, קבוצה של 10 מקבלת 30% הנחה מהמחיר המקורי וכן הלאה. (אפרת אהרוני, גלובס)

הפתעה: 100 אלף מצטרפים חדשים ל"מפתח דיסקונט" בתוך חודש. התכנית מציעה הפקדה לחסכון, עם כל רכישה. לקוחות הבנק יכולים לבחור לחסוך
בשלושה מסלולים: עיגול עסקה לחמישה או עשרה שקלים; צבירת הנחות והטבות לחיסכון; השלמת הפקדה בסכום חודשי קבוע. "המספרים הפתיעו גם אותנו. 'חיסכון מפתח' שקושר בין תרבות הצריכה בכרטיסי האשראי לבין ערך החיסכון כשהחיבור ביניהם אוטומטי, באמצעות צבירה של סכומים קטנים לטווח ארוך מבלי שנרגיש, הוא מוצר שמתאים לקהלים רבים בישראל ויש לנו הזכות להיות גם במהלך זה פורצי דרך". קרוב ל-90% מהמצטרפים בחרו במסלול צבירת ההנחות. 50% הצטרפו לעיגול סכום הרכישות לעשרה שקלים ו-24% הצטרפו למסלול עיגול סכומי הרכישות לחמישה שקלים. (כתב "כלכליסט", YNET)

מהן המלכודות לשוכר. ממה צריך להיזהר ולהמנע בחתימה על חוזה שכירות.
קרה לא אחת שאנשים שכרו דירות שאסור היה להשכירן כלל, או לצרכים שלשמם נשכרו. לדוגמא, דירה שפוצלה, לופט שעבר שיפוץ למגורים ללא היתר, או גן ילדים שהוקם בדירת מגורים. השוכר עלול להיות חשוף לתביעות.
חשוב לשמור על פתח יציאה מהחוזה, ולכל הפחות להכניס סעיף המציין במפורש כי השוכר רשאי לצאת כנגד הכנסת שוכר חלופי, וכן שהמשכיר לא יתנגד לכל שוכר כזה אלא מטעמים ענייניים. חלק מחוזי השכירות נכלל תנאי ולפיו על מנת שהאופציה תיכנס לתוקף, על השוכר להודיע בכתב כמה חודשים לפני תום השכירות. שוכרים רבים אינם מודעים לכך, מה שמאפשר למשכיר להתנער מההתחייבות לאופציה. חוזי שכירות רבים כוללים התניה לפיה לשוכר לא תעמוד כל זכות קיזוז מדמי השכירות בשום מקרה. בסיטואציה כזו, אם למשל הדוד התקלקל והשוכר תיקן על חשבונו, הוא לא יוכל לקזז את הסכום משכר הדירה.( ליטל דוברוביצקי, YNET)

בשורה אחת:
מדד
יוני עלה ב 0.3%. מדד מאי עלה ב 0.4%.
לראשונה מאז אפריל: האירו חוצה את רף 5 הש"ח. כנראה שהיה מוקדם להספיד את האירו.
קצבאות הילדים עולות החודש: ל 2 ילדים תוספת של 30 ש"ח. ו
ל 3 ילדים תוספת של 63 ש"ח.
סופית:
לא יבוטלו עמלות העו"ש
על השירותים הבסיסיים בבנקים. המועצה לצרכנות: "זהו יום עצוב לצרכנים".


  

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר) 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio