רותי שרון - 18/07/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/07/11

עורך הלקט: איציק ירחי


רימונה פרקש ברוך: רשות המסים מארגנת מחדש את כללי משיכת כספי הפיצויים לעובדים כאשר עובד עוזב מקום עבודה ומגיעים לו כספי פיצויים, עומדות בפניו שתי אפשרויות: הראשונה - השארת הכספים בקופה במטרה לקבלם רק בגיל הפרישה כקצבה חודשית. השנייה - לבצע משיכה חד־פעמית של סכום הפיצויים ולשלם את המס על הכספים החייבים. ב-1 במאי פרסמה רשות המסים חוזר הנוגע לכספי פיצויים שלא נמשכו מיד עם הפיטורין. למשל: עובד שכספי הפיצויים שלו נצברו בכמה קופות שונות השאיר את הכספים לרצף קצבה ביום שעזב את העבודה או פרש, ולאחר מכן הוא מתחרט ורוצה לבצע משיכה. לפי האמור בחוזר, חרטה מרצף קצבה מחייבת ביצוע התחשבנות עם פקיד השומה בגין כל הפיצויים שהופקדו על ידי אותו מעביד.

מיכל רז חיימוביץ: רוצים לשפר תנאים בחבילת התקשורת ? התמקחו בזמן מעבר הדירה חברות התקשורת יודעות היטב שמעבר דירה הוא הזדמנות פז לנטוש את הספק הקיים ולבחון מבצעים או תעריפים אצל המתחרים. בדיוק לשם כך מוצעים מדי קיץ מבצעים ייעודיים לעוברים דירה. לצד העובדה כי התקנת הציוד בדירה החדשה אינה כרוכה בתשלום, ההנחות שמעניקות החברות כוללות הטבות ישירות על השירות וכוללות הטבות מגופים שחברו בכדי להרוויח משיתוף-פעולה: ספקיות מים, רשתות לריהוט וציוד ביתי, מסעדות ועוד. בזק: חודש ראשון חינם. ום מוזל לחצי שנה על אינטרנט והטבות נוספות. הוט: חודש ראשון חינם, והנחות בבתי עסק שונים. Yes: התקנת ממיר חינם, 50% הנחה לחודשיים וכן כרטיסים והטבות.

אפרת אהרוני: המועצה לצרכנות מתריעה בפני אריזות חסכון, שיקרות יותר. בדיקה שערכה המועצה לצרכנות ברשתות השיווק מגלה כי מחירן של אריזות חיסכון ביחס לתכולתן אינו מבטיח כלל שתשלמו פחות לאותה כמות של מוצר. למשל, אריזות של גבינה לבנה של 500 גר' ו- 750 גר' מחירן זהה ל 2 או 3 חבילות קטנות. "הכיתוב 'אריזת חיסכון' כשאין חיסכון מהווה עבירה לכאורה על איסור ההטעיה בחוק הגנת הצרכן", נמסר מהמועצה. בחברות מפנים אצבע מאשימה לרשתות הנבדקות ומדגישים כי אריזות החיסכון נמכרות למשווקים במחירים מוזלים התואמים את ההגדרה ושמשקפים חיסכון במחיר בהתאם לכמות. 

הילה ויסברג: למה להעלות את גיל הפרישה אם אפשר לבטל אותו? בבריטניה, כמו בארה"ב כבר יותר מעשור, החליטו להתמודד עם בעיית הגילנות (אייג'יזם - אפליית עובדים בגין גילם ולא בגין ביצועיהם) בשוק העבודה בדרך הפשוטה ביותר - ביטול גיל הפרישה. באפריל 2011 נכנס החוק לתוקפו, ובכך החל עידן חדש: עובד שמעוניין לצאת לפנסיה זכאי לקבל את מלא זכויותיו בגיל 65, ואילו עובד שמעוניין להמשיך לעבוד יכול לעשות כן. אם המעסיק יחשוב כי הוא כבר אינו עובד ראוי - יהיה עליו להוכיח זאת בבית משפט לעבודה. ביטול גיל הפרישה הוא פתרון שעדיין נתפש כקיצוני במרבית המדינות ולכן אינו מיושם במתכונת רחבה. ואולם בדיקת יחסן של מדינות המערב לנושא גיל הפרישה מעלה שני עקרונות מובילים: הראשון הוא קביעת גיל פרישה שווה לנשים ולגברים, והשני - העלאת גיל הפרישה בגלל הזדקנות האוכלוסייה ונטל מסים גדל והולך הנופל על כתפי הצעירים.

עדיה פיטרמן: לאן נוסעים בני הנוער, כמה כסף זה עולה ומה חשוב לברר התופעה של בני נוער שנוסעים לבדם לחופשה בישראל או בחו"ל קיימת זה שנים, ואולם סוג החופשות השתנה והגיל שבו הן מתרחשות נמצא בירידה. "כיום בני נוער כבר לא נוסעים עם שק שינה לישון על החוף, אלא מזמינים חדר במלון". יציאת הילד לחופשה לבד היא הזדמנות לשיעור בחינוך פיננסי. "כדאי למשל שהחופשה לא תמומן כולה על ידי ההורים - כך הילד יבין שכדי לצאת לחופשה צריך לחסוך, ועדיף לעשות זאת באמצעות עבודה. גם דמי כיס יכולים להיות חלק מהחיסכון לחופשה". "ההורים יכולים לקיים עם הילד שיחה שבה מגדירים מסגרת תקציב - כיצד הוא יחולק וכיצד יוחזק".

10 דברים מיותרים שאנחנו מבזבזים עליהם כסף מי לא היה רוצה לחזור בזמן כדי לעצור את קניית הפריטים שנשכחו רגע אחרי שנקנו או שירותים שמעולם לא הזדקקתם להם. הכסף נשפך לא פעם על דברים שאינם מביאים שום תועלת. מנוי לחדר כושר - פתאום אתם עסוקים מדי, עייפים מדי בשביל פעילות ספורטיבית, או שסתם צצו דברים יותר חשובים. איפה לקנות מוצרים לחיות - כשקונים מזון או מוצרים בחנויות של בעלי חיים משלמים 15%-25% יותר מאשר אם רוכשים את אותם המוצרים במבצעים למיניהם. רכבי שטח מפוארים - מדוע צריך רכב שטח מפואר כדי לעשות פעילות מוטורית? המסים גבוהים בהרבה כשבחנייה עומד ג'יפ מפואר וגם הפרמיה על הביטוח יקרה יותר. מנוי לכבלים או ללווין - גם משלמים עבור השירות וגם נאלצים לצפות בפרסומות רבות, משלמים הון עבור דמי המנוי אבל צופים בערוץ אחד או שניים. ועוד.

בשורה אחת:
אושר בועדת הכלכלה: זיכוי כספי ברכישת מוצרים יהיה תקף שנתיים.
שופרסל מצטרפת גם היא למלחמת הטיטולים. תוזיל את מחירי האגיס, טיטולים ופמפרס.
פנסיונרים שפרשו לפני 2003 מקרן מבטחים,
יכולים לתבוע את הקרן בעשרות אלפי שקלים.
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
  
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio