רותי שרון - 18/11/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/12/11


יוסי גרינשטיין: פישר מבהיר: נוריד את תחזית הצמיחה ל 2.7%. האבטלה תגיע ל 6.8% תוך שנה. אנחנו בהאטה כלכלית. פישר הסביר כי שיעור האבטלה בישראל המשיך אמנם לרדת בחודשים האחרונים, למרות ההאטה בצמיחה והדגיש כי "האבטלה מגיבה בפיגור לרמת הפעילות במשק, ולכן אסור לנו להגיד שהאבטלה כיום היא 5.6% ולכן המצב טוב". "אנשים אמרו שהמשק הישראלי החזק הוא 'בועה', במובן של אי מבודד ולא במובן של בועת נדל"ן". הנגיד פישר רומז על הפחתות ריבית נוספות במשק וקורא לממשלה להימנע מהגדלת הגירעון התקציבי. הנגיד כינה את מצבו של המשק כיום "יחסית טוב" ואמר כי "לכלכלת ישראל יש מרווח פעולה מספיק גדול כדי להשתמש במדיניות מוניטרית מרחיבה ומדיניות פיסקלית זהירה".

רותם סלע: ה OECD מזהיר מתרחיש של קריסת הנדל"ן: וצופה 2.9% צמיחה, 6% אבטלה, ירידה ברמת החיים. בארגון דוחים את דרישת "מחאת האוהלים" ומתנגדים להגדלת הגירעון, ודוחקים בממשלה להקטין עוד יותר את החוב החיצוני מ 72% ל 60% בלבד, וגם זאת כיעד ביניים. וכן ממליצים להגדיל הכנסות המדינה תוך העלאת שיעור המיסים הירוקים, וכן "העלאה צנועה של המע"מ", אשר אליו אין להוסיף לשיטתם פטורים נוספים ואף לבטל קיימים כדוגמת הפטור ממס על פירות מירקות והפטור שניתן לאילת. יתכן מאוד והמחירים בשוק ישנו בקרוב כיוון, ושוק הנדל"ן הישראלי יחווה קריסת מחירים כואבת. במקרה כזה בנק ישראל צפוי להפוך את הצעדים בהם נקט במהלך 2010.

מירב קריסטל: עובר למפעיל החדש? חברות הסלולר ילחמו עלייך. לקוח סלקום קיבל זיכוי של 300 ש"ח בכל חודש. רוצה לעבור לרמי לוי? קבל הצעה שאי אפשר לעמוד בה. רמי לוי הכריז שמטרתו היא להגיע ל-250 אלף מנויים בלבד, אך חברות הסלולר לא מתכוונות לשבת בחיבוק ידיים. "התניידתי מסלקום לרמי לוי ביום חמישי בביקור בסניף שלו במודיעין. למחרת התקשרו אלי מסלקום", מספר הלקוח. "אמרו לי: ''ראינו שעברת לרמי לוי. אם תחזור אלינו ניתן לך בדיוק את אותה תוכנית + זיכוי של 300 שקל'", טוען המנוי. "מדובר באותה תוכנית בדיוק: 14.90 שקל לחודש, 20 אגורות לדקה ו-15 אגורות להודעת SMS. הסכמתי לחזור לסלקום". עד כה, סלקום לא הציעה מסלולים מתחרים לאלו של לוי, זאת בניגוד לפלאפון ואורנג' שיצאו במסלולי תגובה.

מיכל רז-חיימוביץ: איך לחסוך מאות שקלים בקניות בסופר. דרך מותג פרטי, הנחות דרך כרטיסי אשראי, תווי קניה, ועוד. הרשתות מציעות מאות מוצרים תחת המותג הפרטי. שופרסל למשל משיקה קו מוצרים מוזל שבו עשרות מוצרים יימכרו במחצית המחיר של מותגים אחרים. בימי המחאה הצהירה מגה כי מוצרי המותג הפרטי יתחרו במחיר המותגים הבולטים בקטגוריה. מתווי שי אפשר ליהנות לא רק בחגים, כך ש
שווה לנסות לארגן קנייה מרוכזת באמצעות ועד העובדים במקום העבודה. למשל רכישה של רב תו ב 16% הנחה. במועדון הצרכנות של "חבר" אפשר לטעון את הכרטיס ב 17% הנחה, כבר במעמד הטעינה - המאפשר כפל מבצעים. חלק מכרטיסי האשראי מציעים הנחות במעמד הקנייה. מפתח דיסקונט מזכה ב-3.5% הנחה בחצי חינם ובמחסני כמעט חינם, וכרטיס אקטיב של כאל 5% בסניפי חצי חינם. אסור להתעצל ואסור להיות נאמן. כשהקנייה השבועית המתבצעת במתחמים מרובי רשתות, שווה לפצל אותה בין הסניפים. הפיצול אמנם יאריך את הבילוי מאחורי העגלה ובקופה, אבל יחסוך לא מעט כסף. נמליץ לעקוב מראש אחר המבצעים - ולא רק ברשתות המזון: לאחרונה השיקה סופר-פארם פורמט הנחות "סופר פייב", לפיו בכל שבוע מוענקות הנחות של 50%. כמעט כל הרשתות מציעות ללקוחותיהן חברות במועדון, המקנה הנחה קבועה. יש רשתות המעניקות הנחה לפי מועד הקניה - למשל שופרסל שלי בימי שישי בצהריים על ירקות.

הטבה לפריפריה: נסיעות בין עירוניות באוטובוסים יוזלו מינואר. הפחתה של כ-2 ש"ח בכרטיס. חופשי חודשי יוזל ב 25%. הפחתות המחירים כוללות עשרות קווי אוטובוסים בכל רחבי הארץ. נסיעה מחיפה לטבריה ומחיפה לתל אביב יוזלו ל-24 שקל, לעומת 26.5 שקל כיום. נסיעה מאשקלון לתל אביב תעלה 18 שקל, לעומת 20 שקל כיום; נסיעה מבאר שבע לירושלים תעלה 30 שקל, במקום 32.5 שקל. תעריף הנסיעה בין בית שמש לתל אביב יוזל ל-18 שקל במקום 19.1 כיום; ונסיעה מתל אביב לירושלים תעלה 18 שקל, במקום 20 שקל כיום.
בנוסף לכך צפויות הוזלות במספר כרטיסי מנוי "חופשי חודשי" מחוץ לגוש דן, בשיעור של עד 25%. מנוי חופשי חודשי עכו-חיפה ועכו-כרמיאל יעלה 300 שקל, במקום 350 שקל כיום; מנוי עכו-כרמיאל-חיפה יעלה 400 שקל, לעומת 532 שקל כיום. מנוי נהריה-קריות יעלה 350 שקל, במקום 396 שקל ומנוי נהריה-חיפה יעלה 380 שקל בלבד, לעומת 473 שקל כיום.

יעל דראל: מיום שישי: 18 רכבות קלות בירושלים, במקום 14: במשרד התחבורה העריכו כי עם הגדלת צי הרכבות יחול שיפור בתדירות הנסיעה שלהן - והן יגיעו לתחנות בכל 6-9 דקות, בשעות השיא.
בקרוב ניתן יהיה להשלים את התקנת הרמזורים החכמים, המעניקים עדיפות אוטומטית לרכבת בצמתים ולהתקדם לקראת הפעלה מסחרית מלאה.

יעל דראל: חוסכים חשמל: החלפת המזגנים והמקררים מתרחבת. החל מפברואר מקררים מסובסדים לכלל האוכלוסיה. בשלב זה, מאפשרים לזכאים להבטחת ההכנסה לקנות מקרר חדש וחיסכוני בחשמל, בסבסוד ממשלתי בגובה 60%. במשרד התשתיות העריכו כי החיסכון השנתי לכל משפחה בעקבות מהלך זה יעמוד על כ-600 שקלים.
בחודש פברואר 2012 יורחב מבצע ההחלפה ל-50 אלף בתי אב נוספים מקרב כלל האוכלוסיה, בסובסידיה קטנה יותר של 30% - המהווה חיסכון שנתי של כ-300 שקלים. ובפברואר יוחלפו עשרת אלפים מזגנים, בסבסוד ממשלתי של 40% המיועד למקבלי הבטחה והשלמת הכנסה גם כן. החיסכון השנתי המוערך בצעד זה לכל משפחה עומד על כ-800 שקלים. במשרד יקדמו את מכירתן של מיליון וחצי נורות חסכוניות בחשמל באמצעות מארזים זולים – שלוש נורות ב-20 שקלים – שיימכרו לציבור.

ארה"ב: בקרב בני  ה18 ומעלה רק 51% נשואים, לעומת 72% לפני 50 שנה. האם מוסד הנישואין יעלם ? רק 51% מהאמריקנים מעל גיל 18 נשואים. זאת, לעומת 57% ב-2000, ו-72% ב-1960. כלי תקשורת רבים בארה"ב דיווחו על הממצאים וחלקם מיהרו לתהות האם מוסד הנישואים בדרכו לעבור מן העולם. השיעור הגבוה הוא תוצאה של העלייה המתמדת בגיל החתונה הראשונה.
החציון הגילי עומד כעת על שיא של למעלה מ-26 לנשים וכמעט 29 לגברים. בשנות ה-60 של המאה הקודמת, עמד החציון על 20 לנשים ו-22 לגברים. ארבעה מתוך עשרה אמריקנים צעירים מ-30 רואים בנישואים מנהג שעבר זמנו. הירידה בשיעור הנשואים לוותה בעלייה באחוז הבוחרים לגור יחדיו ללא חתונה ובשיעור המשפחות החד-הוריות.

בשורה אחת:
מדד
נובמבר ירד ב 0.1%. זו היתה הפתעה. במיוחד 0.7% ירידה בדיור. לפיכך, מתחזקת ההערכה להמשך הורדת הריבית במשק.
מבצע חובות בסלקום דרך רשות האכיפה והגביה:
הנחות של עד 60% למסדירים את חובם עוד החודש.
5 סיבות חדשות להפסיק לעשן: המס על טבק בתפזורת לנרגילות ולסיגריות מגולגלות
יעלה פי 5.
אמהות שמחות:
תחליף החלב נוטריליון נכנס לשוק. ומבשר מחדש את האות לפתיחת התחרות והמבצעים בשוק תחליפי החלב

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio