רותי שרון - 19/04/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19/04/09

ניוד החסכונות הפנסיונים לא מצליח להמריא. מארק שון מכלכליסט סוקר את הבעיות והמצב בפועל. כיום אפשר לעבור באופן חופשי בין כל אפיקי החיסכון הפנסיוני (ביטוחי מנהלים, קופות גמל וקרנות פנסיה) בתנאי אחד: שהקופה שאליה הלקוח עובר היא מבוססת קצבה, כלומר אינה קופה הונית. בעבר ארכה העברת הכספים בין קופות שבעה ימי עסקים בלבד, אבל התקנות קבעו מסגרת חדשה של 20 ימי עסקים. הקופות מנצלות את התקופה הזאת היטב: הייעוץ הראשוני שישמע לקוח שיבקש להוציא את הכסף יהיה: "אם אתה רוצה לעבור למסלול סולידי, עדיף שתעבור בתוך הקופה, ותיהנה מהתאמה מיידית של ההשקעה למצב השוק, מאשר למשוך את ההפסדים עוד 20 יום". מקרה קשה יותר הוא זה שבו הלקוח מפסיד עשרות אלפי שקלים בשל העיכוב בהעברה, אף שהעיכוב עומד במסגרת הזמנים שקבע האוצר.

דריה כנף נותנת דגשים להכנת צוואה. ובעיקר על מאבקים משפטיים עם העובדת הסיעודית. לא בכדי היווה מוסד הירושה, מאז ומתמיד, מאגר משובח, הן לסרטי דרמה קורעי לב, והן למופעי סטנד אפ מרחיבי חיוך. כל עוד הצוואה נכתבה ונחתמה כדין, ואין בה פגם, היא תקויים כלשונה. ברבות השנים, בני משפחה רבים מצאו לנכון להתנגד לקיומן של צוואות שונות שערכו יקיריהם, בדרך כלל מהסיבה הפשוטה, שאותם מתנגדים לא נכללו בצוואה, וסברו שזה קרה בטעות. סברו? היו בטוחים! מבחינתם, המנוח התבלבל או שבלבלו אותו, זה לא משנה, העיקר שבית המשפט יתקן את העניין, ומהר. להלן פגמים עיקריים שיכולים להיות: איסור מעורבות של הנהנה בעריכת הצוואה, האם המצווה ידע להבחין בטיבה של הצוואה? ,האם הייתה על המצווה השפעה בלתי הוגנת?.

חופשת קמפינג בשטח: הפתרון לחופשת משפחתית זולה שחוזר לאופנה, לחילופין חופשות בחו"ל עד 50% הנחה.
"אין כמו טיול קמפינג על מנת ליצור אווירה משפחתית חמה ומגבשת", אומרת חודורוב ומציינת כי “טיולי הקמפינג זולים בהרבה מנופש בחו”ל ואפילו בארץ. גם אם יש השקעה במוצרים כמו אוהל ושקי שינה, זו נחשבת השקעה לטווח הארוך לטיולים הבאים". "היחס של הנסיעות המשפחתיות לחו”ל לעומת טיולי משפחות בישראל עובר מהפך לטובת הטיולים בישראל. מוצרים המזוהים עם נסיעות לחו”ל, כמו מזוודות, נמצאים בירידה לעומת מוצרים המתאימים לטיולי שטח, הנמצאים בעלייה". בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בציוד הקמפינג: הוא הפך מתוחכם יותר - וכך הופך את החוויה לנוחה ונעימה הרבה יותר. אולם הדבר דורש השקעה כספית לא מבוטלת. השבועיים של אחרי החג מאופיינים ברגיעה בעומס התנועה ובמחירים נמוכים. חברות הנסיעות מדווחות על התעניינות של זוגות, פנסיונרים ומשפחות המעוניינות לטייל בזול. השבועיים של אחרי החג מאופיינים ברגיעה בעומס התנועה ובמחירים נמוכים בממוצע, עד כדי 40% ממחירי הנופש ו-50% ממחירי הטיסות שאפיינו את החג.

להתגרש ולצאת לפנסיה: איך מחלקים את כספי הפנסיה אחרי שמתגרשים? למרות שחלוקת כספי הפנסיה בפועל נעשית רק עם הפרישה, יש לעגן את הזכויות כבר בהסכם הגירושים. על בני הזוג לפנות לאקטואר, שיקבע מה אותו חלק יחסי שבן הזוג יקבל בעתיד מתוך תשלומי הפנסיה של הפורש. לדברי רו"ח גבאי, בהסכמת שני בני הזוג ניתן לערוך חישוב של שווי הזכויות הלא נזילות נכון למועד הגירושים - היוון שמטרתו לכמת את הזכויות העתידיות לערכן העכשווי. לאחר ביצוע ההיוון, ניתן לחלק את הזכויות בין בני הזוג כבר בעת הגירושים מבלי שיהיה צורך להמתין למועד הפרישה.

הסוד של חברות הביטוח: ביטוח התלמידים - תקף גם מחוץ לביה"ס, ותקף גם בחופשות. כלכליסט בודק.
ילדים בגן או בבית הספר מבוטחים בביטוח תלמידים במסגרת אגרת החינוך שההורה משלם. ביטוח תלמידים חל על נזקים גופניים שנגרמים לתלמידים כתוצאה מתאונה שאירעה להם במקום כלשהו בשטח מדינת ישראל או בכל מקום אחר בעולם, בכל שעה משעות היממה: גם ילדים בגני הילדים, בפעוטונים ובמעונות יום המופעלים על ידי רשויות מקומיות. במקרה שהתלמיד הופך לנכה 100% לצמיתות, הוא זכאי לפיצוי של כ־340 אלף שקל. הפוליסה מכסה גם הוצאות ששולמו עבור אמצעי עזר רפואיים הנחוצים לתלמיד הניזוק, דוגמת כיסא גלגלים או קביים. המבטח יישא גם בכיסוי הוצאות חילוץ נפגעים הנתונים במצוקה בכל אמצעי שהוא, כולל מסוקים, עד לתקרה של 213 אלף שקל. פיצוי מחברת הביטוח לא מותנה בקיומו של "אשם" או כתוצאה מרשלנות של אף צד, אלא די בעצם התרחשות תאונה כדי להביא לקבלת תשלום. על הנפגע באמצעות הוריו לפנות למבטח בטופס תביעה שאמור להיות מופץ על ידי המוסד החינוכי שבו לומד הילד ולצרף אל הטופס מסמכים רפואיים שתומכים בתביעה.

דפנה לוצקי: כך נראים החיים החדשים של מובטלי יום א'. חלק מההיי-טקיסטים עובדים רק ארבעה ימים בשבוע. בזמן האחרון אלון ואשתו מאוד התקרבו. סוף סוף, לאחר תקופה ארוכה שבה לא יצא לחופש, הוא הצליח לבלות עמה: בימי ראשון, כשכולם הלכו לעבודה, הוא נשאר בבית. לעת עתה אלון נשאר בהיי-טק. בין השאר, כי שבוע העבודה המלא, שאליו הוא חוזר, כבר לא יותיר לו זמן להיפגש עם חברים ולתכנן את המילוט. גם אשתו כבר לא חולמת על המשך העבודה על הזוגיות בימי ראשון. לפחות עד הפגרה הבאה. מרבית חברות ההיי-טק שעברו לשבוע עבודה מקוצר עדיין לא הורידו את שכר העובדים, אלא מנכות להם ימי חופשה. אבל גם אלה ייגמרו באיזה שהוא שלב. פרטים נוספים בתוך הכתבה.

בנק ישראל פותח את השערים של המרכז הלימודי בפני הקהל הרחב. הביקור במרכז חווייתי ומגוון, והוא כולל: תערוכה שבה מוצגים מטבעות עתיקים; שטרות ומטבעות שהונפקו בארץ, תחנות אינטראקטיביות על תפקידי בנק ישראל, סרטים המתארים את התפתחות אמצעי התשלום. ביום העצמאות יתקיימו 4 סיורים עם מספר משתתפים מוגבל, והחל מסוף אפריל ניתן יהיה לתאם ביקור מראש ולהגיע עצמאית.

המדריך: 5 חנויות צעצועים יד-שניה. בחו"ל, ובייחוד באירופה, תופעת היד שנייה מושרשת עמוק והיא לא משהו שזקוק לקידום או להסבר. בישראל, בשל העלייה במודעות לנושאים כמו אקולוגיה ומחזור, העניין מתחיל לחלחל יותר ויותר, וסביר שגם המיתון והצמצום שהוא מכתיב יעשו את שלהם. במקום מרתפים חשוכים,
החנויות לרוב מסודרות ומאירות עיניים, הביגוד מכובס ולפאזל לא חסרים חלקים.

בשורה אחת:
באוצר עושים חושבים: שמואל סלאבין, מועמד לעמוד בראש וועדה של האוצר לבחינה מחדש של רפורמת בכר.
בצה"ל חוסכים:
לאנשי הקבע נקבעה מכסת דלק, שחריגה ממנה תגרום לחיוב בתלוש המשכורת.


לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio