רותי שרון - 19/06/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19/06/2011

עורך הלקט: איציק ירחי

אליצפן רוזנברג: גם העשירים במינוס. הסקר מגלה. מרוויחים יותר - ומבזבזים יותר. על פי הסקר, 26% מהאמידים, המוגדרים בעלי הכנסה חודשית של 18,163 שקל נטו בעשירון התשיעי ו- 27,939 שקל נטו בעשירון העשירי, הצהירו כי הם מצויים כרגע באוברדראפט, וזאת לעומת 35% מקרב הלא אמידים. שיעור דומה של אמידים ולא אמידים דיווחו כי לקחו הלוואה בשנה האחרונה: 26% ו 29% בהתאמה. "לקוחות אמידים מודעים יותר לאפשרויות שונות למינוף העומדות לרשותם, ולא פעם יבחרו לקחת הלוואה בתנאים אטרקטיביים ולא לממש נכסים פיננסיים אם הם זקוקים להון נזיל". על אף הכנסותיהם הגבוהות של שני העשירונים העליונים, אצל רבים בקרב העשירונים הללו ההוצאות גדולות לא פחות וכך הם מגיעים די במהירות ליתרות חובה בחשבונם.

דניאל שמיל: רוצים למכור מכונית ? חכו לספטמבר. רוצים לקנות משומשת ? קנו עכשיו. בחודשים האחרונים חברות הליסינג מכריזות על מבצעים מיוחדים ועל מכירות חיסול. את הסיבה המרכזית להצפה, שנמשכת עוד מתחילת 2011, צריך לחפש דווקא ב-2008. בתחילת אותה שנה רכשו חברות הליסינג כמויות עתק של מכוניות, וכעת, בתום חוזה הליסינג - הן מוכרות אותן כמשומשות. בנוסף ישנם מיעוט של רוכשי משומשות. בינואר היו על כל מכונית מדגם פורד פוקוס שפורסמה במחירון יד-2 כ-11 לקוחות שחיפשו את המכונית, ואילו ביוני היחס בין מספר המודעות ללקוחות הוא רק 6.38 . והתוצאה: בחודש יוני לבדו ירדו מחיריהן של המשומשות ב 5% ! כפול מהממוצע. אם נחזור ל-2008, נגלה שבספטמבר נעצרה מכירת המכוניות החדשות כמעט לחלוטין, בשל המשבר הפיננסי העולמי. אם כך, בספטמבר צפויים להיפסק מבצעי המכירות של חברות הליסינג.

שי פאוזנר: בג"ץ שחרר לשוק 60,000 בתים במושבים. הטלטלה צפויה בשוק בעוד שנתיים, עם סיום ההתארגנות במנהל. רשות מקרקעי ישראל תחל בהליך שיביא למהפכה ברבים מהיישובים החלקאיים בארץ, ושעשוי לשחרר לשוק 60 אלף בתים חדשים במושבים, זאת אחרי תקופת התארגנות שתימשך כשנתיים. לראשונה יוכלו בעלי נחלות למכור בתים בשטח הנחלה בלי לעזוב אותה. כל בעל נחלה יוכל לבנות עליה שני בתים מעבר לבית המגורים המרכזי שלו, כמקובל כיום, אך מעתה יוכל בעל הנחלה למכור אותם. כיום, בעל נחלה יכול רק להוריש את שני הבתים ליורשיו או למכור את הנחלה כולה. במקביל להחלטה כי אפשר יהיה למכור בתים בנחלות, המושבניקים ייאלצו לחסל ענף מכניס מאוד של מסחר בשטחי הנחלה. בתי קפה, גני אירועים, חנויות ועסקים אחרים ייעלמו ברובם בשנים הקרובות מחצרות המושבים ברחבי הארץ. המחיר שישלמו בקיבוצים ובמושבים כדי למכור את הבית יהיה 33% מערכו.

רן רימון: מדריך לנוער העובד בקיץ. בחופשת הקיץ מותר לעבוד מגיל 14. שכר המינימום מתחיל ב 15.74 ש"ח לשעה העסקה ל"ימי התלמדות" או ל"תקופת ניסיון" ללא שכר היא אסורה ומהווה עבירה על החוק של המעסיק. תעריפי שכר המינימום לנוער, על פי נתוני משרד התמ"ת נכון לחודש אפריל 2011 הם: עד גיל 16 - שכר של 2723.18 שקל (15.74 שקל לשעה) עד גיל 17 - שכר של 2917.69 שקל (16.87 שקל לשעה) ועד גיל 18 שכר של 3228.91 שקל ( 18.66 שקל לשעה). בחוק עבודת נוער נקבעו הגבלות ואיסורים על העסקת בני-נוער בעבודות מסוכנות מסוימות. במקרה של הפרת זכויות של נוער על ידי מעסיקים בחופשת הקיץ ניתן לפנות בתלונה אל משרד העבודה והרווחה או אל הסתדרות הנוער העובד והלומד. בני נוער חייבים למלא טופס 101 למס הכנסה שבו מדווחים פרטיהם האישיים. אלה העוברים את סף המס יהיו חייבים בתשלום מס. העבודה מותרת רק עם קבלת פנקס עבודה מלשכת התעסוקה הקרובה למקום מגוריך.

חיים ביאור: איך להעסיק עוזרת בית, מבלי להסתבך. להפריש קרן פנסיה. לשלם דמי מחלה. פיצויים. נסיעות. ביטוח לאומי אינכם חייבים להנפיק לעוזרת הבית שלכם תלוש משכורת ולפרט באופן יסודי את שעות העבודה שלה, אלא אם כן אתם מעסיקים 2 עוזרות. צריך להקפיד על: שכר מינימום, חופשה שנתית, דמי מחלה, ביטוח פנסיוני, דמי הבראה, נסיעות, ביטוח לאומי, מס הכנסה, חוקי עבודת נשים, פיצויים והודעה מוקדמת.

אבי רוזנטל: כותב בבלוג שלו על הסתירה בישראל. מצד אחד גיל הפרישה מתאחר, ומצד שני קשה למצוא עבודה. הטיפשות של שוק העבודה בישראל: אין כניסה מעל גיל 45. עליית תוחלת החיים מחייבת את הפנסיונרים להקצות ולנהל את משאביהם הכלכליים במשך תקופה ארוכה יותר. באותה מדינה, אנשים מעל גיל 45 מתקשים במציאת עבודה וארגונים בסקטור הציבורי מציעים לעובדים תוכניות פרישה מוקדמת. מבוגרים רבים מתקשים במציאת עבודה ועובדה זו הופכת אותם גם למאושרים פחות. מרבית העובדים בגיל 45 צריכים להביא בחשבון שלאחר הפרישה המוקדמת יתקשו במציאת מקום עבודה חדש. בדרך כלל אנשים נוטים להעריך בהערכת חסר את הפער בין ההוצאות להכנסות לאחר הפרישה. אבי מתבל את הכתיבה בנימה אישית, מנסיונו שלו.

בשורה אחת:
ביום שלישי, פסקו לחלוטין השידוריים האנלוגיים בישראל. מעתה, אי אפשר לקלוט שידורי טלביזיה אנלוגית בישראל עם אנטנה.
רמי לוי ימכור את הקוטג של שטראוס ב 4.9 ש"ח, עד לסוף 2011.
התחבורה הציבורית, לא תתייקר ב 1 ביולי.

בשנת הלימודים הקרובה, יוארך יום הלימודים עד 14:00, בכל כל גני הילדים העירוניים בארץ וזאת עקב החלת אופק חדש בגנים.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio