רותי שרון - 20/03/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20/03/11

עורך הלקט: איציק ירחי

מיכל רז חיימוביץ: ככה עובדים עלינו. 10 שיטות השיווק שגורמות לנו להבין פחות, ולשלם יותר. אלה 10 השיטות: המחיר הוא: 99.99 ש"ח, הצגת מוצרים שבמבצע ובצמוד להם מוצרים שלא, המותג הפרטי שולט על המדף, פיתוי בפרסומת למוצר שלא קיים, הנציג הבטיח? אז מה אם הוא הבטיח?, שיטת מצליח - גובים יותר ב"טעות", זוכים במתנה, איפה החוזה?, רוכשים טלפון חדש וממשיכים לשלם על הישן, שיטת תמחור מעורפלת. בכתבה גם 6 טיפים - לפני שתובעים בבית משפט לתביעות קטנות.

הרשות להגנת הצרכן מציגה: 10 הדיברות לצרכנות נכונה. לכבוד יום הצרכן הבינלאומי: 15/3  לא משחקים משחקי מזל וטריוויה בסלולר - וגם לא מוסרים להם את המספר הסלולרי שלנו, לא סומכים על נציג השירות וההבטחות שלו - רק על חוזה כתוב, לא מתפתים בלי לבדוק את האותיות הקטנות, אם המוכר מתנה אחריות בהובלת המוצר על ידו - המחיר כולל את ההובלה, צריך להיות כתוב על המוצר למי לפנות במקרה של קלקול או תקלה, לאותיות הקטנות יש חשיבות גדולה, לא להתפתות לקנייה מהירה לזמן מוגבל - אם המוצר מוצלח גם אחר כך תוכלו לרכוש אותו, המחיר המודבק על המוצר הוא המחיר הקובע, להיזהר ולהתרחק ממתנות חינם, להכיר את התנאים בחוק ביטול עסקה.

עינת פז-פרנקל: תופעה: אלפי משפחות חוזרות לגור אצל ההורים, עם הנכדים. כדי לחסוך ולקנות דירה דירה ישראלי הממוצע נדרש למספר שיא של משכורות, 129, על מנת לרכוש דירה. בעשור הנוכחי חלה ירידה משמעותית בשיעור הישראלים הגרים בדירה בבעלותם - מ-73% לכ-68%. בתל אביב, למשל, שיעור הדירות בבעלות עומד כיום על כ-46% בלבד. מנתוני משרד השיכון עולה עוד, כי כ-26% ממשקי הבית בישראל חיים כיום בדירות שכורות וכ-6% מתגוררים בדירות "חינם" (דירה בירושה, גרים עם הוריהם, וכד') או בדמי מפתח. כל אחוז פרושו כ-23 אלף משקי בית. 
"גלובס" ערך כמה ביקורי בית אצל משפחות שחזרו, בעל כורחן, להתגורר בסגנון החמולה. משקי בית שבהם שלושה ולפעמים ארבעה דורות, לרוב בשל אי יכולת דור הבנים לרכוש דירה משל עצמם, או אף לשכור דירה נפרדת. למשל, בדירת 5 חדרים מתגוררים מזל ודוד בלו, בנם ישי, אשתו לירון, ובנם הפעוט דניאל, שתי אחיותיו של ישי - שלומית ולבנת, וכן ארוסה של לבנת. בני הזוג לירון וישי מתגוררים אצל הוריו של ישי מאז התחתנו לפני כשנתיים. בכתבה פירוט של התופעה.

תני גולדשטיין: העבודה היא חייהם: קשה לפרוש לפנסיה. הפרישה היא טראומה. דוגמא חיה: ח"כ בנימין בן אליעזר בן אליעזר שימש כשר ב-14 מתוך 19 השנים שמאז מינויו הראשון לשר השיכון, כולל 6 השנים האחרונות. המעבר משגרת יומו התובענית של שר - שעובד 18 שעות ביממה, 6 ימים בשבוע, לעבודתו של ח"כ, שמגיע לכנסת לכמה שעות 3 ימים בשבוע, 7 חודשים בשנה - הוא מעבר חד מאוד. "יש תופעה ידועה: אנשים מבוגרים שיוצאים לפנסיה, או מפחיתים עבודה - קורסים נפשית, ולעתים קרובות זה מלווה במחלה". 
"אין הבדל בין מי שיוצא לפנסיה, מי שמפוטר בגיל מבוגר וכבר לא מוצא עבודה ומי שממשיך לעבוד הרבה אחרי גיל הפרישה ובשלב כלשהו נאלץ להפסיק. פרישה היא כמעט תמיד אירוע טראומטי. התופעה הזאת הולכת ומתעצמת ככל שהעבודה היא דבר טוטאלי ומילאה תפקיד מרכזי בחיים". לפי פרויד, שני הדברים המרכזיים בחיים הם עבודה ואהבה. אהבה זה הרבה יותר ממין ועבודה זה הרבה יותר מכסף. בהקשר עצוב זה אפשר גם להזכיר את ההתאבדות של השופט בן-עטר, שאלמנתו טוענת שקשורה קשר ישיר לעובדה שביקשו ממנו להתפטר. הוא לא שיתף את אישתו בדרישה הזאת, שהגיעה שבועיים לפני ששם קץ לחייו.

עידו בריקנר: "פטנט" חדש בחברות הסלולר: מוכרים לנו תוכנית ללא התחייבות, בהתחייבות ל 3 שנים. כחלק מהשדרוגים והמעברים, מציעות לנו החברות מסלול מעניין במיוחד - תוכנית ללא התחייבות, בהתחייבות ל- 3 שנים. איך זה יכול להיות? פשוט מאד - כחלק מהמעבר מתוכנית במחיר מופקע לתוכנית במחיר סביר,
מציעים לנו גם לשדרג את הטלפון ולקחת סמארטפון חינם. חינם אתם שואלים? לא חינם: יש התחייבות ל- 36 תשלומים. מקרים מסוימים, נשלם בחברות הסלולריות 1300-2000 ש"ח יותר מאשר בחנות פרטית. את המכשיר עדיין תוכלו לשדרג במחיר סביר- בהצגת חשבונית תוכלו לקבל זיכוי חודשי גם על מכשיר שקניתם באופן פרטי.

רימונה פרקש ברוך: המדריך לקריאת דו"ח קרן פנסיה שנתי, כולל המוקשים החבויים חשוב לקרוא את הדו"ח: "לפחות 70% מהחוסכים לא פותחים בכלל את המעטפה". "בדו"ח ארבעה חלקים: פרטים ונתונים אישיים, ריכוז כיסויים, עלויות, ורווחים ודמי ניהול ותנועות והפקדות בחשבון. ראשית, לבדוק פרטים אישיים, ולוודא שהפוליסה פעילה. לבדוק שהכיסויים בדגש: נכות ואובדן כושר, אבל גם ביטוח חיים - מתאימים,
לבדוק הפקדות חודשיות, לבדוק שמסלול ההשקעה מתאים: 95% מהחוסכים לא מבצעים שינוי במסלול ההשקעה ומפסידים כסף כי הם במסלול סולידי
, בדיקת היתרה ועלויות הניהול. בכתבה דגשים נוספים.

בשורה אחת:

אמריקה:
40% מהמיליונרים לא חשים עשירים. רובם חושבים ש 7.5 מיליון דולר, יהפכו אותם לעשירים (ומאושרים).
תשלום דמי המחלה מוגדל: 50% לימים השני ושלישי (במקום 37%), ו-
100% החל מהיום הרביעי (במקום 75%).
בבנק לאומי מעריכים:
מחירי השכירות ימשיכו לטפס מעלה
. מדד המחירים יפתיע לרעה בחודשים הקרובים.
סוכני הביטוח: הפרסומת של 9000000 מציגה אותנו באופן "נלעג ומבזה". מאיימים בתביעה, גם אישית נגד השחקנית שני כהן.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

 
דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio