רותי שרון - 20/06/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20/06/2010

עורך: איציק ירחי

שוק המשכנתאות תוסס: עליה של 100% בביצועים מתחילת החודש, בהשוואה ליוני 2009  באופן מסורתי יוני נחשב לחודש "חלש“ מבחינת ביצועי המשכנתאות. בהשוואה למחצית הראשונה של חודש מאי נרשמה עלייה של כ30%-. לקוחות מאיצים את הטיפול בבקשות לנוכח החשש מהעלאת הריבית, הם ממהרים לקבל את ההלוואה כי הם מבינים שמחר עלולים התנאים להשתנות, ולכן הם רוצים לסגור עיסקה כמה שיותר מהר". נזכיר כי המפקח על הבנקים הורה לבנקים לפני כשבועיים להגדיל את הנזילות בגין עיסקאות משכנתאות, בשיעורי מימון הגבוהים מ60%- משווי הדירה. בבנקים העריכו מיד כי המהלך עלול להביא לייקור של 1%-0.75% בעלויות. מצד שני: ריבית המשכנתאות ל 20 שנה, בשפל היסטורי של 3.36%. וגם הריבית הממוצעת בשפל היסטורי: 2.44%.( יהודה שרוני, nrg מעריב)

מחירי השכירות בתל אביב נוסקים. השערה: מדיניות אכיפה המחמירה נגד פיצול דירות
טליה, המתגוררת בדירת 3 חדרים בשטח 75 מ"ר ברחוב בן יוסף ברמת אביב ג', ושילמה עד עתה 4,500 ש"ח, מפנה בגלל דרישה לשכירות של 5700 ש"ח. אנשי נדל"ן מעריכים ששוק השכירות יישר קו עם עליות המחירים הגדולות שנרשמו בשוק הדירות. באפריל ובמאי נרשמה ירידה בהיקף עסקאות הנדל"נ. על פי נתוני האוצר, מרבית אלה שנטשו את הכוונה לרכוש דירות הם זוגות צעירים, שהיו אמורים לרכוש את דירתם הראשונה, ומשקיעים, המשכירים את הדירות שרכשו. "עיריית תל אביב החליטה בשנה האחרונה להילחם במפצלי הדירות,באמצעות צווי הריסה מיידיים. דירה גדולה שפוצלה והושכרה לארבעה אנשים שונים, הופכת לדירה המיועדת ליחיד או למשפחה, ולמחרת ארבעה אנשים מחפשים דירה להשכרה. מספיק שהיו 100 מקרים כאלה, פירוש הדבר שעוד 400 איש מחפשים דירה להשכרה". (שלומית צור, themarker)

הפתעה בשוק העבודה: עליה של 50% בהיקף המשרות הפנויות מאז ראשית השנה.
מספר המשרות הפנויות במשק זינק ב-50% מאז ינואר, וב 29% בחודשיים (12.1 אלף) והגיע לשיא של 54 אלף משרות. מספר המועסקים במשק זינק ב-3% בשלושה חודשים והגיע לשיא של 2.1 מיליון איש בחודש שעבר. מספר המשרות הפנויות במקצועות המבוקשים ביותר: 5,200 עובדי מכירות (כולל מוכרים בחנויות כלבו), 3,520 מלצרים מוזגים וטבחים,  3,100 מהנדסים (מתוכם 1,640 מהנדסי חשמל) ו-2,320 טכנאי מחשבים ומתכנתים.
(יוסי גרינשטיין, nrg מעריב)

שווה להתמקח: כך תשיגו מחיר נמוך יותר מספקית האינטרנט. משא ומתן יכול להביא 40% הנחה.
בשוק ספקיות האינטרנט המחיר המוצהר הוא כמעט אף פעם לא המחיר הקבוע של המוצר, ברוב המקרים התמקחות תשיג לכם מחיר נמוך יותר. כך שלמרות הירידה שחלה במחירים השנה, עדיין מדובר בטווח מחירים רחב, ולא במחיר אחיד ובלתי מתפשר. התקשרנו ל-6 ספקיות אינטרנט וביקשנו הצעת מחיר, הצגנו מחיר פיקטיבי של 29.90 שקל בחודש. בבזק בינלאומי הציעו לנו 22.5 ש"ח. ב-012 סמייל הציעו 21.5 ש"ח. ב-013 נטוויז'ן 28 ש"ח. באינטרנט רימון 40 ש"ח. ב-018 אקספון כמו גם באורנג', לא הועילה ההתמקחות, קיבלנו ב 25 ש"ח מרימון, וב 35 ש"ח מאורנג'. ספקית אינטרנט חדשה טריפל-סי מציעה חבילות ללא התחייבות, ובמחירים תחרותיים, של 30 ש"ח ל 2.5 מגה. (nrg, מעריב)

שר התמ"ת מציע הקמת מאגר לאומי לזכויות פנסיה, כך שכל אחד ידע מהן זכויותיו לראשונה בישראל יוקם מרשם לאומי לזכויות הפנסיה של העובדים. שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, הציע לעשות סדר בענף הפנסיה לעובדים. על פי התוכנית, באמצעות הקלדת מספר תעודת הזהות, יוכל כל אזרח לקבל מהמרשם הממוחשב פרטים על סוג הפנסיה שיש לו, כספי הפנסיה שצבר, הזכויות שלו וכן הצעות למקרה שירצה לעבור מקופת גמל אחת לאחרת. בנוסף, יועמדו לרשות העובד הצעות של חברות שונות שמציעות תוכניות פנסיה, והוא יוכל לבחור היכן לחסוך את כספי הפנסיה שלו. "עובד שמשרותיו מתחלפות, ושיש לו כמה מעסיקים במהלך שנות עבודתו, מגיע לחוסר שליטה על מצב הזכויות שעומדות לרשותו". (דוד רגב, ynet )

כך תתכננו את תקציב הקיץ עם הילדים. תנו להם חופשה כלכלית. חופש לילדים, מהווה נטל לא קטן על התקציב המשפחתי. קטנים או גדולים, הילדים שלנו "זקוקים" למזומנים באופן שוטף במהלך חודשי החופשה – לארטיק בבריכה, לסרט בקניון, לגלידה בהצגה, לחולצה בסיבוב עם החברות, ליציאה לתל אביב עם החבר'ה והרשימה עוד ארוכה. בחלק מהמשפחות, גם אם קיימים דמי כיס, הם בבחינת מס שפתיים. הללו אינם כוללים את הסרט שהם רוצים ללכת אליו, את הפופקורן והשתיה במהלך הסרט. החרגות רבות אנו מחריגים מדמי הכיס, עד שהם הופכים לכלי חסר ערך. כך, מבלי משים, אנחנו מנחילים לילדינו את שיטת "הלהתגלגל" שממנה רבים מאיתנו מבקשים להגמל, ברבות הימים. אז רגע לפני החופש הגדול, ניתן, לתכנן, ביחד עם הילדים את ההוצאות הכספיות שלהם. לאחר התכנון, תקבע המסגרת התקציבית ובגבולותיה יצטרכו הילדים להגשים את מאוויהם במהלך החופש, חלק אפילו ילמדו את ההנאה של "להישאר עם יתרה", עם חיסכון.( איתן זכריה, ynet)

מחקר: שיעור החסכון בסין גבוה בגלל החתנים הסינים שחוסכים הרבה, כדי לשפר סיכוייהם למצוא כלה.
במערב דווקא בחרו להאשים אתהחסכון הסיני הגבוה כאחד הגורמים לאי היציבות הכלכלית, שהובילה למשבר הכלכלי העולמי. קרן המטבע העולמית והבנק העולמי קוראים כבר זמן רב לממשלת בייג'ינג להגדיל את ההוצאה שלה כדי שגם האזרחים יתחילו לחסוך פחות עבור ימים קשים. מחקר עדכני מורה על כך, שחוסר האיזון בין המינים עשוי להיות גורם משמעותי בשימור שיעור החיסכון הגבוה במדינה. החוקרים טוענים כי הגברת התחרות בשוק הנישואין הסיני מובילה גברים – או את הוריהם – להגדיל את החסכונות שלהם על מנת לשפר את אלמנט המשיכה הפוטנציאלי שלהם אל מול המאגר ההולך ומצטמצם של כלות פוטנציאליות. (nrg מעריב)


בשורה אחת:
מדד מאי עלה ב 0.4%. אעפ"כ המדדים הקרובים צפויים להיות נמוכים, כ: 0.2% לחודש.
המשביר לצרכן קיבל רשיון ממשרד התקשורת להפוך למפעיל סלולרי וירטואלי. כלומר, הוא ישתמש בתשתית קיימת.
מנכ"ל חברת החשמל: להעלות את התעריף ב 18%.
תמר עילם-גינדי: איך אומרים בעברית ? קצבא בבית דגושה. ומה עם האלף בסוף ? מאיפה היא באה ?
מצטרפים למועדון הצרכנות "נכון": לקוחות בנק יהב שאינם עובדי מדינה - יצורפו גם הם למועדון.
גימלאי קרן פנסיה ותיקה: יקבלו תוספת של 200 ש"ח בחודש, וכן הגמלא תוצמד למדד באופן שנתי ע"פ חוק.


 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio