רותי שרון - 21/06/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2009 >> 06/09 >> 21/06/09
 

חדשות כלכלת המשפחה
21/06/09

5 ערוצים ב-400 שקל: כך תיראה הטלוויזיה שלכם אחרי הרפורמה
. אמיתי זיו ובר חיון מתארים לנו את המציאות החדשה של השידורים בארץ. רפורמת הערוצים הפתוחים תצא לדרכה בתחילת אוגוסט, ואזרחי ישראל יוכלו ליהנות מצפייה חופשית, ללא תשלום חודשי, בחמישה ערוצים - לאחר שירכשו ממיר דיגיטלי בעלות חד-פעמית של החל ב-400. הממיר הדיגיטלי ייתר את הצורך במנוי בחברת הכבלים HOT או בחברת הלוויין yes. בכך, נחזור לשפיות - ונוכל לוותר על תשלום חודשי של מאות שקלים לחברות הכבלים. בחודשים הקרובים מומלץ לא לחדש חוזה עם HOT ו-yes ולהסתפק בחבילת הבסיס ללא התחייבות שהחברות מחויבות לספק לפי חוק. ייתכן שסמוך לכניסתה לתוקף של הרפורמה, לקראת אוגוסט, יורידו חברות הכבלים והלוויין מחירים כדי לשמר לקוחות. מי שמתכנן להתנתק משירותי הכבלים או הלוויין, כדאי שיבדוק מראש כמה זמן התחייבות נשאר לו מול החברה, ואם יחויב בקנס יציאה.

סמדר אלחנני: נקודות הזיכוי הן הפיצוי הטוב ביותר לטיפול בילדים. סמדר אלחנני היא היועצת הכלכלית של ועדת הכספים של הכנסת. הדרך הנכונה, הפשוטה והצודקת היא מתן זיכוי אחיד ממס הכנסה בגין כל ילד לאם עובדת. אם יחליפו את השיטה הקיימת של זיכוי אוטומטי ממס הכנסה בשיטה של ניכוי הוצאות בגין מטפלת או מעון, הרי שההנחה ממס הכנסה תהיה תלויה ברמת ההכנסה של האם העובדת ובהתאם לשיעור המס השולי שבו היא נמצאת. מי שמשתכרת יותר מ-5,143 שקל בחודש תצטרך להמציא קבלה של 1,313 שקל כדי לקבל הקלה במס הכנסה של 197 שקל. אך מי שמשתכרת יותר מ-37,891 שקל בחודש תצטרך להביא קבלה על הוצאה של 428 שקל בלבד כדי לקבל הקלה במס הכנסה הזהה לנקודת הזיכוי - 197 שקל. המאמר נכתב בעקבות החלטת הממשלה להעניק זיכוי במס כתחליף להכרה בהוצאות הטיפול בילדים.

פסיקה חדשה: בני זוג שעובדים באותו עסק - יוכלו להגיש דוחות בנפרד למס הכנסה, ובכך להרוויח חסכון במס. דריה כנף מפרשנת לנו את הפסיקה: עד השבוע, בני זוג שרצו לעבוד ביחד ולהשתכר מאותו עסק, היו צריכים לחשוב פעמיים. רשות המיסים לא התירה להם לשלם מס בנפרד, ובכך לא היו נהנים מהמדרגות הנמוכות של המס. כבוד השופט קבע כי לצורך חישוב נפרד, על בני הזוג להוכיח כי קיים "צורך כלכלי עסקי ממשי" בהעסקת הנישום בעסק של בן הזוג, ושלא בוצעה מניפולציה בשכר. להוכחה זו נקבעו 2 מבחנים פשוטים: עבודת בן הזוג נחוצה לעסק, והשכר נקבע באופן נאות. בית המשפט הדגיש כי בישראל של שנת 2009, אין עוד מקום להטיל מס גבוה יותר על יחידים, שמשתכרים מאותו עסק, רק מאחר והם בני זוג. סביר להניח שהרשות תגיש ערעור על הפסיקה, שאם לא – היא צריכה להתחיל מייד ליישם את החישוב הנפרד, דבר שיביא להוצאה ניכרת למדינה. אבל בינתיים, אפשר ליהנות מפסיקה משובחת, ובה בשורה משמחת, ולחכות להתפתחויות.

קצת ניתוח של המקרו: האם האינפלציה חוזרת ? כנראה שלא. גדעון עשת מנסה לעשות סדר. לא כל עלייה של המדד משמעותה אינפלציה. אינפלציה זה מצב בו יש עלייה מתמדת במדד המחירים לצרכן, ובמדדי מחירים אחרים. אנחנו, נכון להבוקר, עדיין לא הגענו לשם. סביר מאוד שגם בקיץ יעלה מדד המחירים לצרכן בגלל התוכנית הממשלתית, שטרם אושרה בכנסת, להעלאת שיעור המע"מ הכללי באחוז ולהעלאת שיעור המע"מ על ירקות ופירות מאפס ל.16.5%- כמו כן, המדד שהתפרסם אתמול לא כלל את מלוא ההתייקרות במחיר הבנזין כתוצאה מהעלאת המס עליו מלפני שבועיים.  אם מדדי הקיץ באמת יתרוממו בשיעור ניכר, הוא יאבד אמינות כשומר גחלת יציבות המחירים. הוא ייאלץ להתחיל לעשות דברים לריסון האינפלציה. לא תהיה לו ברירה.

ביטוח המנהלים: מי שהסתכן פחות - קיבל תשואה גבוהה לטווח של 5 שנים. בשנות הפריחה בשוק ההון, 2005-2007, הציצו העמיתים בטבלאות החודשיות והסתנוורו. הם החלו לפתח תאוות סיכון, ובחנו איזה גוף הניב תשואה גבוהה יותר, ואם במקרה השקיעו בגוף שהשיג תשואה נמוכה יחסית, מיהרו להתמרמר. באותה עת היו אלה חברות הביטוח הראל, הפניקס ומנורה, שעמדו בראש הטבלאות של ביטוחי המנהלים, וכלל ומגדל פיגרו מאחור. אם נחזור לנקודת המוצא, שלפיה יש לבחון חיסכון ארוך טווח לאורך זמן, מניתוח התשואה המצטברת שהשיגו החברות ממאי 2004 עד סוף אפריל 2009 מתברר כי היתה זו מגדל שהשיגה את התשואה המצטברת הגבוהה ביותר (35.62%) בביטוחי המנהלים (קרן י'), בעוד הפניקס הגיעה לתחתית הטבלה עם תשואה מצטברת של 20.9%.

מה צריך לעשות, רק כדי למשוך כסף ? בלאומי צריך 60 דקות, 6 פקידים, 3 שיחות טלפון, 2 מיילים ומנהל סניף אחד. יונית נעמן משתפת בחוויותיה. יש דברים שאין לעשות אלא בסניף. למשל, כשסכום כסף מפק"מ אמור לעבור ביום קבוע לחשבון העו"ש ואותו היום הוא רחמנא ליצלן הוא יום שבת. אפשר לגשת לסניף הקרוב למקום מגוריך, להוכיח באותות ובמופתים לפקיד/ה שהכסף כבר עבר לחשבון "רק שלא רואים את זה עדיין", ולבקש אישור משיכה מסניף האם. אלא מה? החיוך התפשט על פרצופי המעורבים בטרם עת, משום שמרוב זחיחות וחלמאות בין-סניפית, נפלתי שוב בין הכסאות. ישראל חשב שהוא נתן אישור בע"פ וחזי הבין שצריך לשלוח לו מייל, או אז שב עוזי לתמונה ושלח מייל שלא נענה.

למה כל כך יקר להיות חולה כרוני בישראל ? לפעמים החולים לא מכירים את ההטבות שמגיעות להם. הצצה בכרטיס האשראי של שולה, 60, מלמדת לא מעט על חייה הפעילים כפנסיונרית צעירה. היא מבלה הרבה בבתי קפה עם הבעל והחברות, קונה מתנות לנכדים, אוכל מיוחד במעדנייה השכונתית מדי יום שישי ופעם בחודש היא משאירה בבית המרקחת של קופת החולים שלה כ־200 שקל על תרופות. סביר להניח שכל אחד מכם מכיר חולה כרוני מסביבתו הקרובה. נוהל שקבע משרד הבריאות ב־1997, קובע שהחולה ישלם בעבור תרופותיו עד תקרה מסוימת. מעבר לה, לא ייגבה ממנו תשלום נוסף. קופות החולים לא יצאו מגדרן כדי לאתר חולים כרוניים החורגים מהתקרה. התברר, למשל, שקופת חולים לאומית עברה הליך מחשוב שגילה כי היא חייבת למבוטחיה כ־80 אלף שקל. גם קופת חולים מכבי טרם הסדירה את נוהלי הזיכוי בעבור החולים הכרוניים. המערכת הפועלת כיום יכולה לזכות רק את מי שמשלם באמצעות כרטיס מכבי, אך לא על קנייה במזומן שלא מאפשרת מעקב אחרי סכום הרכישות.

בשורה אחת:
ברגע האחרון: תקרת המס לביטוח לאומי הוכפלה ותעלה מ-38,415 שקל ל-76,830 שקל.
חוק ההסדרים: הרפורמה במינהל, קופ"ח חמישית והרפורמה בשוק הטלוויזיה יעברו למסלול חקיקה רגיל (וידחו לשנים רבות).
חדש בבינלאומי (וגם בישיר הראשון): יועץ השקעות יגיע עד אליך הביתה או למשרד.
החל מאוגוסט: יוכל כל חבר קיבוץ לקבל מהבנק משכנתה אישית לבניית ביתו בקיבוץ.
איך חוסכים 7000 ש"ח על טיפול שיניים ? הולכים לרופא אחר, ומבקשים חוות דעת שניה, ושלישית.


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
 


Go Back  Print  Send Page


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio