רותי שרון - 23/01/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/01/11


עורך: איציק ירחי

ערן פאר: כאל משיקה כרטיס CalFix. מה אומרות האותיות הקטנות ? הן אומרות: ההטבה קטנה מאוד.
ע"פ כאל: "מעניק לראשונה החזר כספי על תשלום ההוצאות השוטפות". "זו הפעם הראשונה שחברת כרטיסי אשראי מעניקה ללקוח החזר כספי על הוצאות שהוא חייב לשלם בכל חודש", אמר בגאווה מנכ"ל כאל, ישראל דוד. אבל, אין זו בשורה חדשה, והיא אינה יוצאת דופן. דווקא כאל עצמה השיקה לפני שלוש שנים תכנית להנחות קבועות ברשתות. הנחה בזמן התשלום. הנחה אמיתית, שלא צריך להחליף כרטיס כדי להנות ממנה. לא כך הפעם. תנאי ראשון לרכישה של 2000 ש"ח לפחות, ותנאי שני של לא יותר מ 80 ש"ח הטבה - משמעותם מקסימום של 4% בלבד, בתשלושי קניה. כאשר חייבים להנפיק כרטיס אקטיב - שהוא כרטיס מבלבל מאוד - המחייב את המשתמש לקבוע בכל חודש את גובה התשלום.

אליצפן רוזנברג: חשבון משותף לזוג: תמיד חסכוני. אך לפעמים מומלץ להמנע. חשבון משותף יביא לחיסכון של מאות שקלים בשנה כתוצאה מחיסכון בעמלות כגון דמי הקצאת אשראי, עמלות מינימום לניהול חשבון ועוד.
במקרה ואחד מבני הזוג מנהל עסק עצמאי, מומלץ להפריד בין החשבון של משק הבית (שהוא החשבון המשותף) ובין החשבון של העסק, כדי שתהיה שליטה על ההוצאות וההכנסות לגבי העסק (בו ייתכנו שינויים מדי חודש) לבין חשבון משק הבית (בו ההוצאות פחות או יותר ידועות) ותמיד יהיה ברור היכן הדברים עומדים. בעת פתיחת חשבון משותף שימו לב ל"סעיף אריכות ימים". סעיף זה אומר שבמידה וחלילה אחד מבני הזוג הולך לעולמו – מה שקיים בחשבון עובר לניהולו של השותף הנותר.

אפרת אהרוני: היכן ההלוואה החוץ בנקאית המשתלמת ביותר. בדרך כלל מדובר ב-11% ריבית.
"הקלות בהשגת האשראי ובמימושו נראית כמו כוורת דבש, אך מתבררת כמלכודת דבש", מזהיר אורי היימן מחברת אוצר לייעוץ כלכלי. "צריכת האשראי היא מעבר למגבלות הסבירות וליכולות ההחזר. כאשר ישנם יותר אמצעי תשלום ויותר מקורות אשראי, השליטה והבקרה כמעט בלתי אפשריות".
אלטרנטיבה ראויה שאינה תמיד נלקחת בחשבון היא הלוואות מתאגידים כגון חברות ביטוח, בתי השקעות וקרנות פנסיה, הניתנות לבעלי תוכניות פנסיוניות (ביטוחי מנהלים, קופות גמל קרנות פנסיה). ויזה כאל, היא היקרה ביותר. ואילו בישראכרט, לאומי כארד, ומימון ישיר - הריביות הממוצעות הן סביב פריים + 6%.

תני גולדשטיין: מס הכנסה שלילי - מופעל בכל הארץ. בפועל, העובדים לא יודעים, ולא מבקשים החזרים. המס השלילי מיועד לעובדים ולעצמאים קטנים שההכנסה שלהם (כולל משכורות, רווחים של העסק, קצבאות, מזונות וריבית על חסכונות) נעה בסך הכל בין 1,860 ל-5,540 שקל בחודש ושיש להם ילד אחד לפחות מתחת לגיל 18.
הורים לשלושה ילדים יכולים לקבל מס שלילי עד להכנסה של 6,067 שקל בחודש. כדי לקבל מס שלילי, צריך לגשת בשנה הבאה (2012) לאחד מסניפי הדואר ולמלא שם טופס שבו מדווחים על ההכנסות השנה (2011, השנה הקודמת למילוי הטופס). העובד צריך להציג תעודת זהות ואישור על החזקת חשבון בנק ולמסור לפקיד הדואר את פרטי המעסיק או העסק, כתובת, פרטי חשבון בנק ופרטים על משפחתו והכנסתו.

רותי לוי: fulltank.co.il. יש אפליקציה לאייפון. ככה יודעים איפה תחנת הדלק הזולה בישראל. המחירים משתנים כל הזמן. "את התחנות הזולות ביותר אפשר לזהות לפי נהגי המוניות שעומדים בתור". עכשיו יותר מתמיד, כל עצה שתסייע לנהגים לחסוך מעט בהוצאות הדלק מתקבלת באהדה.
"מחיר הדלק נקבע לפי הביקוש המקומי - במקום שבו פועלות כמה תחנות, המחירים יהיו תחרותיים". קיימת נאמנות לתחנת הדלק שבה מתדלקים. כך, 78% מהמשיבים ציינו כי הם מתדלקים בתחנה קבועה. יש לציין כי רק כ-2.5% ציינו כי השירותים הנוספים שהתחנה מציעה, כמו שטיפת מכוניות או חנות נוחות, תשפיע על בחירת התחנה שבה יתדלקו. ההנחה הגדולה ביותר, של 39 אגורות לליטר בנזין - דרך מועדוני צרכנים, והיא נגזרת מהמחיר המלא.

אורית בן חיים: יום הולדת לילד? אין סיבה להיכנס לאוברדראפט.
ההורים ניפחו לנו בלונים, אמרו לנו מזל טוב, אולי מתנה קטנה ובזה לרוב הסתיימה החגיגה. עלות חגיגות יום ההולדת של הילדים במהלך שנה אחת, מגיעה לאלפי שקלים. איך בכל זאת נוכל לחסוך ועדיין לחגוג? כדי לפשט את הדיון, ניקח עלות ממוצעת של יום הולדת – 1,500 שקל, במשפחה עם 3 ילדים. ילד מתחת לגיל 6 יכול בהחלט להסתפק בחגיגה צנועה יותר בקרב המשפחה, וחגיגה בגן. במידה וחוגגים עם ילד נוסף, העלות הממוצעת יורדת לחצי, 750 שקל. ושוב, בהנחה שיש לכם 3 ילדים – חיסכון שנתי של 2,250 שקל.
בתכנון מוקדם של ימי ההולדת לילדי המשפחה ניתן לחסוך לא מעט. הכספים שנחסכים יכולים להיכנס לחיסכון עתידי של ילדכם, ולהקל עליהם ועל עצמכם לא מעט בעתיד והכי חשוב – שיהיה במזל טוב

בשורה אחת:

כלכלנים:
צפי להעלאת ריבית הפריים ב0.25% נוספים. שוב, בגלל שוק הדיור.
הלמ"ס:
מחירי הדיור קפצו ב-70% בתוך עשור. בבאר שבע עליה של 100%. בתל אביב 77% ובחיפה 35%.
שופרסל דיל פותחת 4 סניפים חדשים: תל-מונד, מישור אדומים, נהריה וקריית גת.
דיזנהויז והדקה ה-90 השיקו אתר להזמנת מלונות בעולם, וטוענות שהצרכן הישראלי יהנה מהמחירים הנמוכים בעולם.
 


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio