רותי שרון - 23/05/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/05/10

עורך: איציק ירחי

הטעויות שכולנו  עושים עם הכסף. אנשים אינטליגנטים בדרך כלל רודפים אחרי פנטזיות להתעשרות מהירה. להלן תשע מהטעויות הנפוצות הנגרמות בשל התעלמות מלוגיקה - והתייחסות לכסף באופן רגשי. התאהבות בהשקעות שלך באופן רגשי, לרדוף אחרי פנטזיה (בעית הקונספציה), לא כל מה שלמכירה הוא עסקה טובה, לא להוציא כסף מתוך נקמנות, להחזיק חוב עם ריבית גבוהה וחסכון עם ריבית נמוכה, הורים שעוזרים לילדיהם מעבר ליכולתם, חוסר בטחון בכלי בנקאות באינטרנט, לחיות בהכחשה, לאגור כסף במקום לצרוך אותו.

מחזור משכנתא - דווקא עכשיו. הריביות בשיא השפל מאז 1996, עמלת הפרעון נמוכה במיוחד. בעקבות העלאות הריבית האחרונות של בנק ישראל - ירדה בתקופה האחרונה עמלת הפירעון המוקדם, ואיתה נוצר חלון הזדמנויות נדיר למחזור המשכנתא. בגלל התחרות בין הבנקים, אלה עדיין לא העלו את הריביות על המשכנתאות החדשות והן נותרו נמוכות. המיחזור מתאים ללקוחות המעוניינים לשנות את תקופת ההלוואה או להחליף את מסלול ההלוואה הקיימת. צריך לבדוק: מה החיסכון שמניב המיחזור מבחינת ההחזר החודשי מול עלות היציאה והעלויות הנלוות – אם החיסכון של הריביות גבוה יותר, ככל הנראה המיחזור משתלם. אם לא, ככל הנראה כדאי לוותר עליו.

אם הוצאות הדיור עולות, מדובר לא לגור ביחד ? 16% מהאמריקאים חיים במשק בית רב-דורי. לחיים משותפים כאלה יש את המהמורות שלהם אולם לצד המהמורות קיימים יתרונות שתרבות העצמאות המודרנית הספיקה להשכיח מאיתנו וזה המקום להזכיר אותם. היתרון הכלכלי המובהק - אלפי שקלים עוברים מצריכה להגשמת יעדים, זמינותם של שלושה-ארבעה מבוגרים - מקלה עד מאוד על היכולת לטפל במשימות הבית, חיזוק ערכי המשפחה וחוויות משותפות לחיים, אפשרויות טובות יותר להגדלת ההוצאות על רווחה יומיומית.

שיתוף של הרכישות שביצענו בכרטיס האשראי. האינטרנט צועדת צעד נוסף לביטול הפרטיות. שירות "שיתוף הקניות"
Blippy  הושק רק בדצמבר האחרון, וכבר הפך לתופעה שנויה במחלוקת אך מצליחה למדי. הרעיון שמסתתר מאחוריו הוא פשוט: אפשר לשתף עם חבריכם את הרכישות שביצעתם הרגע בכרטיס האשראי שלכם - מה קניתם, באיזו חנות ובאיזה מחיר. Blippy מתחבר ישירות לחשבון הבנק ולכרטיס האשראי ומעדכן אוטומטית את חבריכם ברגע שביצעתם רכישה. רבים, באופן טבעי, נרתעים מהרעיון לשתף את מה שהם קונים. בחודש האחרון דווח כי ב-Blippy עודכנו סטטוסים של רכישות בשווי 1.5 מיליון דולר. וכבר יש לו מתחרה: Swipely.

פורום נשים לתקציב הוגן: דורשות לבטל את הפחתת מס הכנסה המתקרבת. "מרבית הנשים העובדות אינן נהנות מתוכניות להפחתות מסים ישירים ואלה אינן מהוות תמריצים משמעותיים להשתלבותן בשוק העבודה או להגדלת היקפי המשרות שלהן" - כך קובע פורום נשים לתקצוב הוגן. הפורום ממליץ לשקול מחדש את התוכנית להפחתת מסים המיועדת ל-2011-2016. לפי תוכנית זו יפחת מס ההכנסה השולי מ-45% ב-2010 ל-39% ב-2016. הפורום טוען כי הקיצוצים התכופים שנעשו בעשור האחרון בתקציב המדינה גרמו לפגיעה ארוכת-טווח בשירותים החברתיים, זאת כאשר הנשים מהוות רוב בקרב עובדי וצרכני אותם שירותים.

מגילת רות. נעמי נשארה ללא ביטוח שארים, או כיצד הרומנטיקה משתלבת עם כלכלת המשפחה.
למרבית הצער נפטרים אלימלך ושני בניה של נעמי. רות נותרת חסרת כל: חסרת משפחה, בלי בעל וללא רכוש. וגם נעמי. לאלימלך יש שדה, אבל במותו עובר השדה ליורשיו הזכרים. רק אם רות תנשא למישהו ממשפחת אלימלך, "גואל", הקרקע תעבור אל רות ובעלה, ותפרנס גם את נעמי. "ולנעמי מידע לאישה איש גבור חיל ממשפחת אלימלך ושמו בועז". נעמי מכוונת את צעדיה של רות: "קרוב הוא לנו האיש, מגואלנו הוא". נעמי מסבירה לרות לאחר לילי הפיתוי: "כי לא ישקוט האיש כי אם כילה הדבר היום". בועז מחליט ללכת על כל הקופה (כל החופה). וכאשר נולד עובד (סבו של דוד המלך), לכולם זה ברור: "יולד בן לנעמי".

בשורה אחת:
הלמ"ס: שכר הדירה לא מתעייף בעליה, המשיך לטפס ב 1.4% ברבעון הראשון של 2010.
המשביר לצרכן ללקוחות: אנא השמידו את שטרות דמויי הכסף שקיבלתם. המשביר הסתבך בעבירה של זיוף שטרות.
הממשלה אישרה: תמריצים לתושבים חוזרים. ההטבה במס זהה להטבה של עולים חדשים.
מחפשים עבודה בפרסום ? סיפור על פירסומאי בניו יורק שהצליח בעזרת גוגל, ו 6$ - לחזור לשוק העבודה.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio