רותי שרון - 24/04/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/04/11


רונית הראל: הגזמתם במתנות חג לילדים ? אתם לא לבד. רבע מההורים העובדים משקיטים את המצפון - ע"י פתיחת הארנק. שלי רק בת 13. שלי אוהבת לבלות בקניון, ברכישת מותגים. אמא קיבלה עבודה בקניון. השילוב המנצח. "חזרתי הביתה עמוסת שקיות, כמצוותה", היא נזכרת. החשבון הסתכם בכ-1,500 שקל. "זו היתה הוצאה כבדה". להורים יש קושי להתמודד עם התנפצותה של מה שמקובל לראות כ"הורות טובה", וזה מיתרגם במהירות למונחים כספיים ומניע את גלגליה של תעשייה שלמה. "כשאתה אוהב מישהו, אבל מרגיש שאתה לא בסדר כלפיו, אתה עובר מיד למוד של פיצוי". יותר מ 60% חשים כי הם מבלים עם הילדים פחות מכפי שהיו רוצים. "הארנק של ההורים פתוח. איך אפשר להסביר את זה שלכל ילד רביעי בכיתה ג' יש סלולרי, ולילדים גדולים יותר אין מושג מה החשבון - 'תשאלו את אבא', הם אומרים. המשפט השגור הוא 'לכולם יש', וההורה עושה לעצמו את החשבון, ואומר: 'בשביל מה אני עובד קשה? לפחות שיהיה לילד'".

טלי חרותי-סבר: ההורים שלכם לא היו טובים יותר. גם אם הנוסטלגיה ורודה - ההורים שלכם לא הקדישו לכם יותר זמן.
כמה קל לבקר את אלה שיוצאים "לעשות קריירה" ומשאירים את הקטנטנים טרף לנשות הצהרון והמטפלת.
כמה נוח להיכנע לייסורי המצפון הופכי הבטן, כמה עצוב לקנות עוד שניצל של מאמא עוף, כן, כן גם צ'יפס, ולהיזכר בסירים הגדולים שחיכו לכם על הכיריים כשחזרתם מהגן. אבל, רגע, בואו נבדוק באמת. נולדתם בקיבוץ ? פגשתם בעיקר את המטפלת, גם אם בארבע הגעתם להורים. מושבניקים ? אבא היה משכים בארבע לפנות בוקר, ואת אמא פגשתם כשאספתם ביצים בלול. האם הייתם "ילדי מפתח"  אז הגעתם לבדכם הביתה. הורים שעבדו בשתי עבודות ? לא ראיתם אותם. ההורים  סוחרים או בעלי עסק משפחתי ? כנראה שהשתעממתם בעסק - לבדכם. פעם אנשים עבדו בימי שישי. ואף אחד לא ליוה את הילדים לבית הספר ביום שישי, או פירגן להם באיסוף. אלא אם כן, אמא שלכם היתה מורה. וגם, אף אחד לא התחבר לסקייפ עם הילדים, או התקשר באמצע היום, או פינה את הטלפון כשהילד היה מתקשר אליו. 

אור גורן: המשימה שלי לנהל תקציב משק בית. אין ברירה. חייבים לבנות תקציב מדויק. לא תקציב שסופר רק את ההוצאות הגדולות ומתעלם מהקטנות, תקציב שסופר בדיוק כמה אנחנו מוציאים ועל מה. התיישבתי עם החצי השני, והתחלנו לעבור על כל סעיפי ההוצאות שלנו ועל הסכומים שאנחנו מוציאים בחודש.
המטרה לא הייתה להגיע לתקציב של החודש הקודם, אלא לתכנן את התקציב של החודש הבא – כלומר, כמה אנחנו מרשים לעצמנו (או חייבים) לשלם בחודש הבא על כל סעיף. כך המשכנו במורד הרשימה – הוצאות על מזון בעבודה, ההוצאה החודשית על נסיעות, אפילו קניית מתנה ליום הולדת של קרוב משפחה שידענו שצפוי בחודש הבא. כל הוצאה והוצאה חייבת להופיע בתקציב המתוכנן, וכל שקל שנכנס מהמשכורת – מוצב באחת העמודות. נתקלנו בבעיה: הכסף הנכנס נגמר, התפזר בין כל הסעיפים עד כה – אבל יש עוד סעיפים חשובים. וכך המשכנו לעבור על הסעיפים אחד אחד, והעברנו סכומים מפה לשם. עד היום הסתדרנו עם 500 שקל בסופר בשבוע? אולי בעצם אפשר להסתדר עם 400. זה מוסיף לנו פתאום עוד 400 שקל חודשיים לשימושים אחרים בתקציב.

ליאור דטל: מה נשתנה ב-20 שנה? יותר עבודה, יותר הוצאות ופחות חיי משפחה.  המשכורות שלנו, שהמריאו בשני העשורים האחרונים בעשרות אחוזים, אפשרו לנו לצאת במסע קניות ענק: מוצרי חשמל, אלקטרוניקה, בגדים וסמלי סטטוס, יותר נסיעות לחו"ל וגם יותר נופשים בארץ. שבוע העבודה התקצר בשעה וחצי. אבל, אנחנו לא מרוצים. לצד הגידול בשכר והגמישות בשעות העבודה, אנחנו לוקחים איתנו את העבודה הביתה, לבית הקפה וגם לחופשות.
הישראלים הפכו את המונח "העבודה היא חיינו" לשיטה. ישראל היא גם מדינה דכאונית ולחוצה. 39% מהישראלים דיווחו שקשה להם או קשה להם מאוד להתקיים מהכנסתם הנוכחית, לעומת 25% במדינות ה OECD. ההכנסה נטו של משקי בית, גדלה מאז 1993 במונחים ריאליים בכ-18% (כ-11 אלף שקל בחודש) נכון ל-2009; במקביל, ההוצאה החודשית למשק בית עלתה בכ-19% (13 אלף שקל בחודש). אנחנו מוציאים יותר על תקשורת, דיור, חשמל וגז, וגם על חינוך.

סין מתייבשת – מאגר העובדים העצום מזדקן. גן העדן לתעשיינים המחפשים ייצור בעלות נמוכה נעלם. הצמיחה הזניקה את המשכורות ומדיניות הילד היחיד הפכה את האוכלוסייה לזקנה. פרויקטים צפויים לעבור לקמבודיה, לאוס או אפילו מיאנמר. ברחבי העולם כבר מורגשת עליית מחירים. למרות שנרשמה עלייה במשכורות בסין, המחסור בעובדים הלך והחמיר כשעובדים דחו פעמים רבות את המשרות המכניות הרפטטיביות שאינן דורשות שום כישורים. אותן משרות בדיוק שעזרו לסין להרוויח את התואר של מדינת המפעלים בעלי העלויות הנמוכות ביותר. האנליסטים שעוקבים אחרי סין בבנק ההשקעות קרדיט סוויס קוראים לשינוי "נקודת מפנה היסטורית" עבור כלכלת סין ומציינים כי
יכול להיות שתפקידה של המדינה בשמירה על אינפלציה נמוכה בעולם על ידי אספקת סחורה זולה, עומד להסתיים.

הבנק העולמי: מחירי המזון ידחקו מיליונים לעוני. מדד מחירי המזון ברבעון האחרון, עלה ב-36% יותר מאשר בשנה שעברה. מחירי המזון בעולם מתקרבים לרמות השיא שנרשמו ב-2008 ותורמים לאינפלציה במדינות עניות, מה שעשוי להביא לכך שאנשים רבים ידחקו אל מתחת לקו העוני. מחירי המזון הגבוהים תרמו להנעת המהומות ברחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה אשר הביאו להפלת השלטון במצרים, תימן, לוב ותוניסיה. הם גם גורמים לאינפלציה, אשר מביאה בנקים מרכזיים לשקול העלאות ריבית.
הבנק העולמי מעריך כי 44 מיליון בני אדם ירדו מתחת לקו העוני מאז יוני כתוצאה מעלייה במחירי המזון. הבנק מעריך כי שעלייה של 10% במחירי הנפט קשורה לעלייה של 2.7% במדד מחירי המזון.הבנק העולמי מעריך כי 44 מיליון בני אדם ירדו מתחת לקו העוני מאז יוני כתוצאה מעלייה במחירי המזון. הבנק מעריך כי שעלייה של 10% במחירי הנפט קשורה לעלייה של 2.7% במדד מחירי המזון. בשלושת החודשים האחרונים זינק מחיר הנפט ב-35%. גורמים נוספים מאחורי העלייה במחירי המזון כוללים "אירועי מזג אוויר קשים במדינות מפתח לייצוא דגנים", ביניהן רוסיה ואוסטרליה, ו"עלייה בביקוש למזון שעוקפת את העלייה בייצור במהלך העשור האחרון"

בשורה אחת:
בנק ישראל יחליף גם את
כל המטבעות במחזור. בתוך שנתיים-שלוש.
מדריך
ההתנתקות השלם מחברות התקשורת. כל המספרים. כל התקנות, ואיך להמנע ממחלקת שימור לקוחות.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio