רותי שרון - 24/05/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2009 >> 05/09 >> 24/05/09
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/05/09

ההפסדים של 2008 בקרנות הפנסיה כמעט ונעלמו, ומי שלא ברח מקופות הגמל - הרוויח בגדול ! בממוצע קרנות הפנסיה החדשות הפסידו כ 1.24% (בלבד) ב-12 החודשים האחרונים. זו תוצאה טובה בהרבה מזו שהניבו יתר האפיקים הפנסיוניים. היא התאפשרה בזכות רשת הביטחון הממשלתית שמוענקת לקרנות הפנסיה, האג"ח המיועדות, שמניבות ריבית שנתית ריאלית קבועה של 4.86%. בכל ארבעת החודשים של 2009 הקרנות הניבו תשואות חיוביות. את אפריל הן סיימו עם תשואה ממוצעת של 3.33%. בשליש הראשון של 2009 נרשמה בענף הגמל תשואה חיובית של כ-13%. אם מתייחסים לתשואה הריאלית נטו, אפשר לומר שקופות הגמל כבר החזירו לעמיתים כמחצית מההפסדים. אלפי העמיתים שעברו בסוף 2008 למסלולים סולידיים קיבעו את הפסדיהם. ב-14 מבין 22 הקופות שבדירוג יש בחשבונו של עמית כזה יותר מ-90 אלף שקל - לעומת 100 אלף שקל שהפקיד בינואר 2008...

התמ"ת: 14 מובטלים מתחרים על כל משרה פנויה, לעומת 4 מובטלים לכל משרה ב 2008. מאז ספטמבר האחרון, נוספו 60 אלף מפוטרים בשל השלכות המשבר העולמי על המשק הישראלי. מספר המשרות הפנויות במשק הישראלי נמוך, ועומד כיום על רמה של 20 אלף משרות בממוצע ליום. התמ"ת מעריך כי שיעור האבטלה יגיע במהלך 2010 ל-8% - 250 אלף איש לעומת 6.9% כיום.

המשנה לנגיד: "המשק הישראלי יחזור לצמיחה לקראת הרבעון השני של 2010". לדברי פרופ' צבי אקשטיין,"מה שיקרה במשק הישראל תלוי באובמה ובממשלו. בסתיו 2009 צפוי ייצוב של המערכת הפיננסית, ולקראת הרבעון השני של 2010 המשק יחזור לצמיחה". אקשטיין התייחס גם לתקציב שאושר בממשלה ואמר כי יש מקום להרחיב את הוצאות הממשלה. לדבריו, "הכלכלנים מסכימים שהרחבת ההוצאות על מנת לתמוך במערכת הפיננסית היא הכרחית. כל עוד הגדל ההוצאות לא יוצרת חשש שהממשלה לא תוכל להחזיר את החובות והריבית ארוכת הטווח לא תעלה למעלה יש מקום להגדיל את ההוצאות".

רוכש הדירה הממוצע: מעל 40, נשוי עם ילדים, וכן .. כבר יש לו משכנתא. מחקר של משרד האוצר: הגיל הממוצע של הרוכשים הוא 41. רק רבע מהרוכשים הם בני פחות מ-32 ו-10% מהם בני 59 ומעלה. כמעט שליש (30.5%) מרוכשי הדירות הם רווקים. כ-59% נשואים (לכרבע מהם אין עדיין ילדים), ו-8.7% גרושים . כשליש (31%) מהרוכשים אינם ילידי הארץ. לתושבי ירושלים נדרשים בממוצע כ-105 חודשים לרכישת דירה, בגלל הפער בין גובה ההכנסות האופייני בעיר למחירי הדיור. לתושבי תל אביב נדרשים כ-78 חודשים בממוצע, לתושבי המרכז בכלל כ-75 חודשים, ותושבי נתניה עמלים במשך כ-70 חודשים עד להשגת היעד.

כלכליסט מציג: בעקבות עסקת החבילה: כיצד ישתנו דמי ההבראה?
יו"ר ההסתדרות עופר עיני וויתר בשם עובדי המגזר הציבורי על דמי ההבראה של 2010 בפריסה לשנתיים. כלומר, באוגוסט 2009 ובאוגוסט 2010 יקבלו עובדי המגזר הציבורי רק מחצית מדמי ההבראה המגיעים להם. עסקת החבילה בין ההסתדרות למדינה אינה תקפה למגזר הפרטי. עם זאת, מכיוון שקבלת דמי הבראה אינה זכות מגן (כלומר זכות שהעובד אינו יכול לוותר עליה גם מרצונו), העובד והמעסיק יכולים להגיע לסיכום על פריסת תשלום דמי ההבראה. בכל מקרה, המעסיק אינו רשאי שלא לשלמם.

אוריאל אבולוף: המרדף אחרי האושר והעושר. הדיון במשמעות האושר, נחלתם עתיקת היומין של הפילוסופים, נעשה בהדרגה לשדה מחקר מדעי: "כלכלת האושר", שם רשמי. אבן הראשה למדע החדש הוא "פרדוקס אסטרלין". במאמר מ-1974 מצא ריצ'רד אסטרלין סתירה לכאורה בקשר בין אושר לעושר: בשעה שבכל מדינה ומדינה עשירים הם בממוצע מאושרים יותר מעניים, הרי שחברות עשירות אינן מאושרות יותר מחברות עניות (לפחות מעבר לרמת קיום סבירה). כך לכאורה, עושר מקדם את אושרם של פרטים, אך ברמה הקיבוצית אינו מסייע לאושרן של חברות שלמות. מדוע?

גם הכתב שסיקר את המשבר בארצות הברית קרס כלכלית: סיפור אמיתי. "אם יש מישהו שהיה אמור להינצל מאסון המשכנתאות, זה אני", כתב אדמונד אנדרוס, הכתב הכלכלי של הניו יורק טיימס, שנפל קורבן למשבר המשכנתאות החמור שפוקד את ארצות הברית בשנתיים האחרונות. אדמונד, שהיה מודע למצבו הכלכלי הרעוע, להסכם הגירושין המכביד ולנטיותיה של זוגתו חסרת העבודה לפרקים לבזבוזים, התמכר לחלום שהפך למציאות, כשהוא מתעלם מכל הנורות שנדלקו בדרך. הרצון לספק את אשתו הטרייה, החלום להתגורר ליד ילדיו מנישואיו הראשונים, ובעיקר פיתויי המערכת הכלכלית שסירבו לאפשר למצבו הכלכלי לעמוד בינו לבין החלום לרכוש את בית חלומותיו, כל אלה סימאו את עיניו והפכו את חוויית הקנייה לקלה כמעט כמו רכישת חליפה חדשה.

בשורה אחת:
המס על הדלק עלה בצו של שר האוצר. ליטר בנזין של 95 אוקטן עולה 5.79 ש"ח (שירות עצמי).
חדש, ובשעה טובה: חשבונית תשלח במייל, ובאתר ניתן לצפות בפירוט הנסיעות בכביש 6.
המיתון לא מתחשב בשוכרים: שכר הדירה זינק ב 5% בממוצע ב 2009.
שער הדולר צנח השבוע אל 3.94 ש"ח, בעקבות ציפיות להפסקת רכישת הדולרים ע"י בנק ישראל.
רשות המסים מגבשת הצעת חוק: נקודות זיכוי במקום הכרה בהוצאות על מטפלת, ומס הכנסה שלילי למי שלא מגיעה למדרגות המס.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
 

 


 

 


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio