רותי שרון - 24/07/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/07/11

עורך הלקט: איציק ירחי


יוסי גרינשטיין: לחץ הצרכנים מועיל: בממשלה דנים בהטבות מסים. השאלה היחידה - במה יקצצו ? בחינוך ? בבריאות ? באחרונה החלו לדון בשורה של צעדים להוזלת מחירי הדיור והמזון; בין ההצעות: הפחתת המע"מ ב-1%, פטור ממע"מ על דירה ראשונה ועל מזון בסיסי והכרה בריבית המשכנתה כהוצאה מוכרת. בממשלה חוששים מהחרפת המחאה הציבורית, ולכן יוזמים הפחתה של מסים עקיפים הפוגעים בשכבות החלשות והקפאה של המסים הישירים. נטל המס העקיף הוא מהגבוהים בעולם המערבי, ואילו נטל המס הישיר הוא מהנמוכים ביותר. נתניהו רוצה לבצע את הרפורמה במס, הכוללת הפחתת מס הכנסה ומס חברות כבר בחודש ינואר, אולם בעקבות המחאה החברתית בתחום הדיור והמזון הוא ייאלץ כנראה לדחות אותה לצורך מימון הפחתות המסים בתחום הדיור והמזון. נראה כי השינויים המוצעים ייכנסו לתוקף בינואר, וחלקם יופעלו כבר מספטמבר. עלות התוכנית המלאה עשויה להגיע ל-5.5 מיליארד שקל בשנה.

מיכל רז חיימוביץ': לחסוך בקניית ספרי לימוד: לקנות משומש, עדיף באינטרנט. ההוצאה הנדרשת למשפחה, העשויה להגיע בקלות ל-2,000 שקל עם שלושה ילדים בגיל בית הספר. בשוק הספרים המשומשים המחיר נקבע בהנחה של 50% ויותר. במקצועות רבים, בעיקר לגילאי בית הספר היסודי מדובר על חוברות עבודה ולכן מימוש ספרים משנה קודמת אינו אפשרי. בצומת ספרים למשל ספרים משומשים נמכרים בשני שליש ממחיר המחירון.
באינטרנט יש אתרים למכירה של ספרים משומשים, לצד "הצלבה" בין המוכר והקונה: www.tenbook.co.il, www.schoolbook.co.il ועוד. אם קונים ספר חדש בחלק מהמקרים ההנחה בחנויות מקוונות באינטרנט מגיעה ל-10% (בחנות המקוונת גולד בוקס) ואף ל-15%. בבתי ספר מסוימים יש הפעלה של פרויקט בוקמרקט, המאפשר קבלת ספרים משומשים והעברת הלאה בסוף השנה.

רינה רוזנברג: חופשת הקיץ: כך תחסכו אלפי שקלים. חכו להזמנה שבועיים לפני. צאו לחופש בתחילת ספטמבר. אלה שחיכו לרגע האחרון ועוד לא החליטו על היעד והתאריך או שהחליטו באופן ספונטני על חופשה, יכולים להיות רגועים: עדיין יש חבילות נופש עם היצע גדול של בתי מלון לכל היעדים. "הרגע האחרון מתאים למי שמעניין אותו רק מחיר ולא אכפת לו שבתמורה לכך ששילם כמה עשרות דולרים פחות הוא ויתר על איכות המלון".
"מחירי הרגע האחרון יכולים להיות בפער של 30%-40% מהמחיר המקורי, וכי כ-15% מכמות הנוסעים בטיסות הן הזמנות של הרגע אחרון". ואולם "הזמנות אלה אינן מיועדות למשפחות, אלא לזוגות צעירים או אנשים ללא משפחה". המחירים הנמוכים ביותר הם בטורקיה. חבילות הנופש באירופה עוברות במרבית המקרים את גבול 12 אלף השקלים למשפחה עם שני ילדים לארבעה לילות במלון שלושה כוכבים.

שני שילה, עדיה פיטרמן: הקואופרטיב. החנות הזול בישראל. בקטמון, קריית משה ובלוד. "אנחנו אפילו יותר זולים ב-10% מרמי לוי, שהוא החנות הכי זולה בירושלים", מתגאה מיכל גומל בלנק, עובדת סוציאלית בעמותת סינגור קהילתי, שמפעילה את קואופרטיב המזון הקהילתי בשכונה. "אנחנו ארגון ללא מטרת רווח, כך שהמוצרים נמכרים פה במחירי עלות ועוד רווח קטן לכיסוי ההוצאות המשותפות". "מתאים לי לקנות פה. זה משתלם לי ותנאי התשלום נוחים, אפשר לתת צ'ק דחוי לחודש הבא במקרה הצורך וגם הקואופרטיב נמצא קרוב לבית".
העבודה בקואופרטיבים נעשית בהתנדבות על ידי חברי הקהילה - שמחויבים לשעתיים תורנות בחודש לכל משק בית. בנוסף, כל חברי הקהילה משלמים דמי חבר סמליים - 6 שקלים בחודש. את ההון הראשוני לצורך הפעלת הקואופרטיבים נותנים תורמי העמותה. החנות של הקואופרטיב פתוחה יום וחצי בשבוע, ולכן לא נמכרים בה מוצרים טריים כמו ירקות, פירות ומוצרי חלב.

נעמי דרום: המכורים המאושרים של תרבות הצריכה. הם לא מבזבזים, הם מוציאים הון על מה שהם אוהבים. הם לא עשירים במיוחד. הם שייכים למעמד הביניים ומתנהלים בהתאם. יש להם אהבה אחת, תחביב יקר במיוחד, מוצר שעל איכותו לעולם לא יתפשרו או אפילו מישהו יקר ללבם - שעליו הם מוכנים להוציא סכומים גדולים במיוחד. רפי ידידיה מגדיר עצמו חולה בשידרוגיטיס. הוא רכש אופני כביש ב 45 אלף ש"ח. ומוציא כל חודש אלפי שקלים על שידרוגים, ותוספי מזון לרכיבה על אופניים. לידידיה חשוב להדגיש שלא מדובר סתם בחדוות קניות: כל התוספים מיועדים לשיפור הביצועים. האופניים, הוא מספר, נהפכו מזמן לאחד העיסוקים המתגמלים בחייו, ועמיתיו לרכיבה הם חברים טובים שלו.
לשרון אלשייך אוסף דיסקים המבוטח ב 50 אלף ש"ח. ארון הדיסקים שלו - מאכלס כ-20 אלף פריטים - מכיל גם פריטים יקרי ערך. אשתו של אלשיך, לא מורשית להתעסק עם ציוד האלקטרוניקה מחשש פגיעה. שלומי וזהבה מוציאים הון על הילדה בת השנה. "יש לנו ילדה אחת והיא כל עולמנו", מסביר שלומי. "זה מתבטא בכך שאנחנו אוהבים לפנק אותה ולקנות לה מתנות". זהבה מוסיפה כי היא לא מפסיקה להרחיב את הספרייה של שקד, גם אם היא קונה ספרים שעדיין לא מתאימים לגילה הצעיר.

אשר שכטר: פצצת זמן חברתית עולמית: דור ה-
f: מובטלים, מושפלים ומתוסכלים מלחמת הדורות מתעצמת כיום ברחבי העולם. למלחמה הזו שני צדדים: בני דור ה-Y (ילידי שנות ה-80 וה-90 שנולדו לבני דור הבייבי בום), המתקשים למצוא עבודה ונאנקים תחת אבטלה גבוהה, ובני דור הבייבי בום (כך מכונים ילידי שנות ה-40 עד שנות ה-60 שנולדו בתקופת הילודה הגבוהה שמיוחסת לתוצאות מלחמת העולם השנייה), שמסרבים לפרוש וחוסמים את דרכם של הצעירים אל שוק העבודה. המשבר הכלכלי העולמי הפך אותם לקורבנותיו הגדולים ביותר. הצעירים כיום עניים יותר, שקועים בחובות לאחר שרבים מהם לקחו הלוואות כדי לממן את התואר, והם ישלמו מסים גבוהים יותר. מדובר בפצצת זמן חברתית, שתוארה כ"מגיפה של העשור הבא". והיא כבר משוחררת ברחובות: אתונה, מדריד, בריטניה, בפורטוגל, באיטליה, בבלארוס, במלזיה, במרוקו ועכשיו גם בישראל. באופן אירוני, ההשראה העיקרית היא דווקא גל המהומות של הצעירים בעולם הערבי. "הדור האבוד" שנוצר בשנים האחרונות, מזהירים כלכלנים, יהיה אחד מהמשברים המרכזיים של המאה הקרובה.

בשורה אחת:
אושר לקריאה ראשונה: חברות האשראי
ידגישו ויסמנו בנפרד עסקאות "במסמך חסר". ע"מ לסייע ללקוח באיתור הונאות.
הצעת חוק:
להגדיל ב 0.5% את מס הבריאות, ולממן טיפולי שיניים לבני 65 ומעלה.
הטבות מס ל
היברידיות הנטענות: וולט ופריוס פלאג, יוזילו את מחירן, ועלותן תרד לסביבות 170 אלף ש"ח.
בזק מוזילה ב-50% את מחירי החיבור לאינטרנט במהירויות הגבוהות:
50 מגה ו 100 מגה.
אפליקציה חדשה לסלולרי:
ZOOZ של לאומי קארד. מאפשרת לשלם ע"י העברת המספר הסלולרי למוכר, ואישור באפליקציה.
מלחמת החיתולים ותחליפי החלב מעצימה והולכת. ואנחנו מרויחים.
כדאי להתעדכן במבצעים העכשווים.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
  
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio