רותי שרון - 25/09/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25/09/11

עדיה פיטרמן: הישראלים החדשים מחרימים. מי היה מאמין ? נחת לארגוני הצרכנים.
המציאות הישראלית האדישה, נראית כיום כמו זיכרון רחוק או חלום רע. הישראלים גילו את החרם - ומאז הם לא מפסיקים להשתמש בו. הזירה המרכזית ליזום בה חרם כיום היא פייסבוק. בימים אלה מתקיימים במקביל שלושה חרמות צרכניים מדוברים, לכולם עמודי פייסבוק פעילים: החרם על תנובה, החרם על שופרסל והחרם על שליחת הודעות סמס עם ברכות לחג. קבוצת הפייסבוק "לא קונים יותר תנובה - החרם הגדול" מאגדת את הפעילות. "המטרה אינה למנוע לחלוטין רווחים מתנובה. החברה פשוט צריכה לצמצם רווחים". ההסכמות בין הסטודנטים לשופרסל לא עצרו את גל המחאה נגד רשת השיווק. החרם הטרי ביותר, בן ימים ספורים בלבד, קורא לא לשלוח הודעות טקסט מהסלולר עם ברכות לחגים. עמוד האירוע של החרם בפייסבוק, "לא שולחים ברכת 'שנה טובה' בסמס ולא מכניסים מיליונים לחברות הסלולר", כבר מונה קרוב ל-9,000 משתתפים, המחזקים את יוזמי החרם ומציעים דרכים אחרות לשליחת ברכות.

עופר פטרסבורג: קיפאון בנדל"ן: עשרות קבלנים עצרו את הבנייה. בבנקים אין מימון, והרוכשים מחכים לירידת מחירים. מהפך בשוק הדיור: עשרות קבלנים הקפיאו התחלות בנייה בשבועות האחרונים. לפי הערכות בשוק הנדל"ן, מדובר בעצירה של תוכניות בנייה לאלפי יחידות דיור. הסיבות העיקריות: קשיי מימון בשל הצבת דרישות נוספות מהבנקים והמתנה להתאוששות השוק ולעליית מחירים במספר ישובים. קונים רבים מעדיפים להמתין ולראות אם השוק הולך לכיוון של מחירים נמוכים יותר עבור מגזרים מסוימים. בנק ישראל הגביל את האשראי שהבנקים יכולים לתת לענף הבנייה ולקבלנים קשה יותר לקבל אשראי להתחלות בנייה. "אני בבעיה קשה ביותר. זכיתי במכרז גדול במיקום אטרקטיבי. שילמתי מחיר שיחייב אותי לתמחר דירת 4 חדרים ב?1.7-? מיליון שקל, אם אני רוצה להרוויח לפחות ?.15%? אבל אין כמעט נרשמים, כי הקונים אינם יכולים לעמוד במחיר ומצפים לירידות".

ארז רונן: אל תתפתו להחזרים: 5 סיבות לומר לא לסלולרי ב-36 תשלומים
מי שחותם על עסקת 36 תשלומים על חברת סלולר הוא פראייר. פשוט פראייר. הבדיחה – החזר כספי לא הופך את המכשיר לחינם. הוא בדרך כלל תלוי בלא מעט תנאים. ומתבטל אם תחליפו תוכנית סלולרית במהלך 36 החודשים האלה. עדיף להתייחס להחזר כמעין הטבה זמנית מחברת הסלולר. הרבה יותר קשה לבדוק האם באמת קבלתם את ההחזר כי צריך לבדוק את החשבונית ואת דפי הוויזה, ולא את החשבונית בלבד. שלוש שנים זה המון זמן לשימוש במכשיר סלולרי, במיוחד כשמדובר בסמרטפונים. סביר להניח שאחרי שנה וחצי, מקסימום שנתיים, כבר תתחילו לפזול לכיוון מכשירים אחרים. כשאתם רואים “49 שקלים לחודש” קל לשכוח שבעצם מדובר בכמעט 2,000 שקלים. בהגיעכם לשדרוג סלולרי, הוציאו מחשבון וחשבו את המחיר המלא של המכשיר – בלי החזרים ובלי תשלומים. לפני די הרבה חודשים הוריד משרד התקשורת את תחושת ההתחייבות המקסימלית לחברות סלולריות ל-18 חודשים בלבד.

אביבה באומל: מונולוג של מחאה: "מחאת האתיקה": האתיקה מתדרדרת, כוחה ניחלש והשפעתה רפה. צריך להתעורר
הציבור לא מגלה בה עניין. חשבתי להכריז עליה "חיה מוגנת" ולהגן עליה מפני הכחדה. "מחאת האתיקה" – בלי אוהלים והפגנות – אגרום לכם להתעורר, להתפנות אליה יותר, לכבד את נוכחותה ולהתכבד במה שהיא מציעה. חשבתי שאצליח לשכנע אתכם לעשות בה יותר 'שימוש חוזר'. לאתיקה תדמית אקדמית, חסודה, דהויה ומרוחקת... אפילו מתנשאת, נוקטת לשון גבוהה. זרה ולא שייכת. דחויה. משעממת כבר אמרתי? האתיקה מטרידה. מציקה. מפעילה את המצפון, מייצרת לבטים, ספקות, מדגישה חולשות, מרסנת חוזקות ותשוקות. מקשה. הייתי רוצה גם אני להדיח את ה'זילות' השולטת, ולהכריז על זהות חדשה למקצוע האימון ולנו, המאמנים. זהות מקצועית חדשה מעוררת אמון ומבוססת כבוד, הערכה ורצינות. מסכימים??

שירית בן ישראל: כך תפתחו קריירה בשילוב עם הורות. הכתבה מכילה פחות טיפים ויותר מדרבנת למוטיבציה
האמהות של ימינו בשום פנים ואופן לא יוותרו על הקריירה כאמצעי למימוש העצמי -זאת תוך שהן משלבות בלהטוטנות מופלאה בין דרישות הקריירה לבין דרישות הבית. איך עושים זאת? על ידי תכנונים בלתי פוסקים הגדרת סדרי עדיפות מחדש בכל שלב, שתי מילות המפתח בשילוב מוצלח של הורות וקריירה הן תכנונים ותיעדופים. למרות כל הדיבורים על פמיניזם או שיווין, עדיין 95% ממשימות הבית והילדים מוגדרות באופן בלתי רשמי כמשימות אישה. נשים - אימהות אסרטיביות המודעות ליכולותיהן, בעלות יכולת תמרון וניהול מבצעי של בלת"מים מצליחות להתגבר על העדפות המעסיקים ומתברגות במקומות עבודה ומתקדמות בהם. אלו בדרך כלל נהנות מתמיכה של בן הזוג וממערכת עוטפת של צבא סבתות, אחיות ואחייניות מסייעות.

רז סמולסקי: מנהלי הנדל"ן הגדולים היו פעם צעירים המתקשים למצוא בית. ומהי המלצתם: לכו לרכוש דירה, בפריפריה ! רכישת הדירה הראשונה דורשת תעצומות כלכליות לא פשוטות מצד זוגות צעירים. בכירי הנדל"ן שנמצאים כיום בשנות ה-50 לחייהם (פחות או יותר) אולי גרים כיום ברווחה יחסית, אך מסתבר שגם להם זה לא היה פשוט. ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר, למשל, גר במשך תשע שנים בשכירות עם אשתו וילדיו לפני שהצליח לרכוש את הדירה הראשונה. אבישי בן חיים, מנכ"ל חברת רוטשטיין, העדיף לגור בדירת שני חדרים בשטח 45 מ"ר באשדוד - כי זו הדירה היחידה שהוא יכול להרשות לעצמו, למרות הקושי בגידול ילד בתנאים כאלה והנסיעות היומיומיות של אשתו ושלו לעבודה בתל אביב. גם פעם זה לא היה כל כך פשוט, ומצאנו שמרבית המרואיינים גרו - וחלקם עדיין גרים - בפריפריה, לעתים בדירות קטנות, עד שהצליחו להשתדרג. יגאל דמרי, מנכ"ל ובעלים חברת י.ח דמרי, רכש דירת שלושה חדרים בנתיבות, ועד היום הוא גר בעיר הזו.

דור חדש של מחוסרי בית מופיע ברחובות יוון, איטליה, צרפת ובריטניה: בני המעמד הבינוני. אחרי 18 שנים של בישול במסעדות ביוון, פטרוס פאפאדופולוס מכין ארוחת צהריים ל-50 איש במקום שהוא ממש לא ציפה לו - כתושב במקלט לחסרי בית באתונה. בשנת 2010 הוא פוטר מעבודתו במיתון החמור ביותר מזה עשורים, והצטרף לשורות עשרות אלפי מובטלים ביוון. כשלא הצליח לעמוד בתשלומי המשכנתא שלו, הוא איבד ביתו ונפלט אל הרחובות. "הרגשתי כמו בסרט. החיים שלי השתנו ב-180 מעלות. הייתי אבוד. קשה מאוד להסתדר ברחובות". שיעור מחוסרי הבית ביוון עלה ב-20% עד 25% בשנתיים האחרונות, לשיעור של 20-17 אלף איש. "מעולם לא חשבתי שזה יקרה לי. מאוחר יותר הבנתי עד כמה הקו הוא דק", לדבריו. "זה יכול לקרות לכל אחד. כולנו מחוסרי בית בפוטנציה". על רקע שיעור אבטלה של 16% ביוון, ההומלסים החדשים מגיעים מכל גווני האוכלוסייה. "המשפחה והסולידריות הסוציאלית נפגעו... מעולם לא ראיתי משהו כזה בעבר, נראה שכל אדם לעצמו".

בשורה אחת:
תחילת הסוף למנורות הליבון: החל מה-1 בינואר לא ניתן יהיה לרכוש מנורות ליבון בעוצמה מעל 60 וואט.
בחינם: מחירון הרכב של יצחק לוי נגיש בחינם באינטרנט, באתר הלוחות WinWin.
בוטלו ההנחות על תדלוק בכרטיסי המועדון. ומי שעדיין לא ביטל, יבטל ב-1 באוקטובר.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio