רותי שרון - 26/08/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/08/12

 

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג: החודשיים היקרים בשנה: חמש משפחות עושות חשבון וסופרות את ההוצאות. את העלויות של הקיץ הזה ימשיכו מרבית ההורים להרגיש גם בחודשים הקרובים. ההוצאות על קייטנות, אתרי בילוי ואפילו ארטיקים בים, מצטברות לכדי סכומים של אלפי שקלים ומתווספות להוצאות השוטפות, שגם הן גדלו באחרונה. מרבית המשפחות טענו כי הוציאו לפחות 5,000 שקל נוספים, מעבר לשוטף, וכמה מהן אף העדיפו שלא לדעת את החשבון הסופי. סתת-שגיא: "נכנסנו לבור כלכלי לא קטן": 15,800 ש"ח. "בילינו הרבה מחוץ לבית. לנו בצימר בצפון, מתכננים חופשה משפחתית בכפר נופש בראש הנקרה בסוף החופשה". "לא נכנסנו לקטסטרופה כלכלית, אבל בהחלט נוצר לנו בור לא קטן בעקבות ההוצאות". פסח: "ויתרנו מראש על חופשה משפחתית": 5,800 ש"ח. "יש לנו משפחה תומכת מאוד, ככה שחילקנו את הזמן בינינו לבין הסבים והסבתות". "בניגוד לשנים קודמות, שקד לא הלכה לקייטנה, אלא השתתפה בסדנת רכיבה על סוסים במשך חמישה ימים". בכתבה הוצאות של 3 משפחות נוספות: גולדמן: "עמדנו בכל היעדים" 3,870 ש"ח, סאבו: 6,700 ש"ח, טסלר-זיידמן: 11,500 ש"ח. 

גד שושני: חוקי העבודה שלא מספרים לך עליהם: שינוי מקום מגורים, גירושין, חובת השימוע. קיימים חוקים רבים שהעובדים לא מודעים להם ולא תמיד טורחים ליידעם במקום העבודה. עובד שמתפטר עקב שינוי מקום מגורים זכאי לפיצויים רק אם יגור בהתנחלות או היאחזות שאושרו ע"י שר הביטחון ושר החקלאות במשך חצי שנה לפחות, וההתפטרות נגרמה בשל המעבר לאותו מקום. אבל לא רק בשטחים: גם עובד שהתפטר כי עבר לעיירת פיתוח. כמו כן, ליישוב חקלאי, או שנישא ועבר בעקבות בן/בת זוגו או שהתגרש ועבר למקום מרוחק, או שבן זוגו בשירות קבע או במשטרה או בשב"ס הוצב במקום מרוחק או שבן זוגו עבר למקום עבודה אחר ומקום מגוריו הועתק למקום מרוחק יותר. אנשים סבורים שדי בכך שעברו למקום מרוחק כדי שיתפטרו בדין מפוטרים והדבר אינו כך במקרה של יחידים, אלא אם מדובר בגירושים. במקרה של חילופי מעבידים באותו מקום העבודה הרי שהחוק קובע שהעובד יקבל פיצויי פיטורים מהמעביד הקודם בעד תקופת עבודתו אצלו או במקום העבודה הקודם כאילו פוטר העובד ביום חילופי המעבידים. גם בפיטורי צמצום, (וגם במקרה של סגירת מחלקה או יחידה במפעל), המעביד חייב לבצע לשימוע לכל עובד שיש כוונה לפטרו – גם אם מדובר במאות או אלפי עובדים.

אילנית חיות: הצרכן הישראלי: מקטר, אבל קונה בסופר מותגים יקרים. המותגים יקרים עד 132% ממחירי מוצרים דומים. למשל, מחירו של קמח תופח אסם גבוה ב-132% ממחירו של קמח תופח של טחנות ישראליות; מחיר בייגלה "שטוחים" של אסם גבוה ב-63% ממחירו של "שטוח'לה" - מוצר דומה שמייצרת חברת מאיר בייגל; והדוגמאות עוד רבות. "מחירי המחירון של היצרנים הגדולים מאוד גבוהים, ויש להם מרווח מאוד גדול. זה נותן להם אפשרות לעשות מבצעים תמיד". "המוצרים שלנו הרבה יותר איכותיים והרבה יותר בריאים. אנחנו לא עולים עם קמפיין בטלוויזיה, ואנחנו מרוויחים הרבה פחות". "זה אחד בפה, אחד בלב - מקטרים, אבל נכנסים לסופרמרקט וקונים הכול. לכי עם מצלמה לסופרמרקט ותגלי ש-99% מעגלת הקניות תהיה מלאה במותגים. אם היית מנהלת עסק והיית מקבלת בקלות את מה שאת רוצה מהצרכן, היית מורידה מחירים? רק אם את טיפשה".

מיכל רז-חיימוביץ: הנחות של עד 50% בציוד לבית-הספר, למי שעדיין לא הספיק לרכוש. בחלק מהרשתות, בהן אופיס דיפו, הפיראט האדום ועידן 2000, אפשר למצוא היום הוזלות משמעותיות על הציוד שנותר - ובעיקר על ילקוטים. היום ניתן בקלות למצוא חולצות איכותיות במחיר של כ-10 שקלים ואפילו פחות מזה. בזירה האינטרנטית לא מעט חנויות מציעות חולצות בית-ספר בטווחי מחירים של כ-15-20 שקל, כולל משלוח. הנחות אפשר למצוא לא רק בחנות: אתרי הקופונים משופעים בהצעות והנחות גם דרך מועדוני צרכנות שונים, לדוגמה מילואימניקים יכולים לרכוש ב-150 שקל שובר של 200 שקל למימוש בקרביץ או בצומת ספרים (לספרי לימוד). מדובר בהנחה של 25%, אלא שהשובר אינו כולל מבצעים והנחות. רגע לפני שיוצאים לחגיגת הקנייה, כדאי לבדוק מה נשאר בבית משנה שעברה. אתם עשויים למצוא לא מעט ציוד שמיש ואפילו באריזה. כמו כן, כדאי להיצמד לרשימת הציוד מבית-הספר. 

שלומית צור: הייטקיסטים יזכו להנחה של 9% ברכישת דירות ביהוד, מצליח ופרדס חנה. חברת אאורה ישראל הודיעה כי היא יוצאת במבצע מכירות משותף עם "הייטק זון", מועדון הצרכנות של עובדי ההיי-טק בישראל המאגד 120 אלף עובדי הי-טק. במהלך המבצע תשווק החברה דירות בשלושה פרויקטים בארץ בהנחה כוללת של 9%. המבצע יתקיים במשך חודש ימים, בין ה-12.8-15.09 ויכלול ממספר דירות מוגבל. ביהוד יוצעו למכירה דירות 4 חדרים החל מ-1.499 מיליון שקל, במצליח 4 חדרים ב-1.059 מיליון שקל, ובפרדס חנה יוצעו דירות 4 חדרים החל מ-919 אלף שקל.

אורן מג'ר: תחרות לשוק האשראי הבנקאי בבריטניה ובארה"ב. המתווכים הפיננסיים החדשים באינטרנט מכניסים תחרות. אפשר לקנא בתחרות שמתפתחת בבריטניה וארצות הברית סביב הלוואות למשקי בית ועסקים קטנים באמצעות המערער הרשמי של עולם העסקים: האינטרנט. הכוונה למודלים המכונים הלוואות 'בין עמיתים' שעוקפים את הבנקים ומתווכים ישירות בין מלווים ללווים. ההשקעה באתר מסוכנת ואין ביטוח על הפיקדונות למלווים, אבל בתמורה הם מציעים תשואה גבוהה יותר למלווים וריבית נמוכה יותר ללווים. בארצות הברית, משקיעים מוסדיים הצטרפו להשקעה ב "מועדון ההשקעות". מדובר ב-30 גופים מוסדיים שהשקיעו ב-18 החודשים האחרונים 170 מיליון דולר. שני גופים ממשלתיים בבריטניה הביעו אמון במודל: המפקח על היציבות הפיננסית בבנק המרכזי באנגליה, ואילו הממשלה בבריטניה הכריזה כי תקצה באמצעות חברות ואתרים במו זופה, 100 מליון פאונד כדי להרחיב את מקורות המימון לעסקים במקום הבנקים המסורתיים שמציבים חסמים בפני הקצאת אשראי.

בשורה אחת:
הקלה במס למי שמחזיק בן-משפחה במוסד סיעודי: בית המשפט הורה להכיר גם בתשלום "דמי הכניסה" כהוצאה מוכרת
עוד עלייה: הדלק צפוי לזנק בסוף החודש לשיא כל הזמנים. מסתמן שמחיר ליטר בנזין יעלה 8.1 ש"ח בתדלוק עצמי.
נכנס לתוקף: שילוט ליד דוכני המוצרים בפיקוח, עם פירוט המוצרים שמחירם בפיקוח (והם זולים יותר)
ח"כ משה גפני: "אם המשבר יחריף נצטרך לחזור ולסבסד מזון"
מיזם החינוך הפיננסי באוצר מתקדם: פירסם מכרז למתן שירותי ייעוץ.


  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio