רותי שרון - 26/09/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/09/10

עורך: איציק ירחי

עצי שילוני: כמה דמי כיס לתת לילד ומתי להתחיל? מתן דמי כיס מגיל צעיר הוא דרך טובה ללמוד על הכסף, להבין את ערכו ולקבל את היכולת לפתח כבר בגיל צעיר אחריות לגביו. שוחחו איתם על חשיבות החיסכון, והגדירו רכישה משמעותית שאותה יבצעו באמצעות דמי הכיס. מומלץ גם להקצות לטובת העניין קופה שבה יחזיקו את השטרות והמטבעות וכן פנקס שבו יירשמו ההוצאות וההכנסות. אין צורך לכרוך את מתן דמי דמי הכיס בהכנת שיעורי בית, קריאת ספרים או סידור החדר. אלה הן מחויבויות שחשוב שיבוצעו בכל מקרה. דיונים על גובה דמי הכיס, וכיצד לנצל אותם הם קריטיים ומלמדים את הילד שיעור בניהול תקציב, החשיבות של דחיית סיפוקים, אחריות לכסף וגם יכולת לנהל דיאלוג סביב הנושא.

מעריב: פרויקט "יצא לדרך חדשה": סדרת כתבות על יזמים (שהצליחו) ויצאו לדרך עצמאית. מאלף.
בשנת 2009 "נולדו" כ-44 אלף עסקים חדשים. נולדו, עם מרכאות כפולות במקור.
"כל מי שפותח עסק חדש צריך שיהיה לו חיידק; להיות קצת לא שפוי", "אחרי הכל, הוא מעמיד את עצמו מרצונו מול קשיים בירוקרטיים, מוסדיים וכספיים שאדם רגיל לא היה מכניס את עצמו אליהם". מה שהניע את כל היזמים החדשים שהתראיינו פה להקים את העסק שלהם מצוי הרחק מתחשיבי האקסל ועמוק בנבכי נפשם: הם לא יכלו אחרת, הם החליטו קודם וחישבו רק אחר כך, הם רצו לקום בכל בוקר למשהו משלהם, ליצור יש מאין, להגשים חלום. היזמים שהתראיינו לכתבה אמרו את הדברים הבאים: "אני עוד לא רואה מזה כסף"; "כשכיר הרווחתי יותר"; "עובדים פי 2710 קשה יותר"; "בשביל העסק שלי אני עושה דברים שבחיים לא הייתי מוכן לעשות בשביל שום סכום בעולם".

רותי לוי: המלכודות שיש להיזהר מהן בשוק הסלולר. מקבלים הטבה בחינם, ואחרי חודשיים מתחילים לשלם
. דנה לא טרחה לקרוא את עשרות הדפים. גילתה להפתעתה שכבר חצי שנה היא משלמת על שירות צליל בהמתנה. תקופת ההתחייבות התקצרה בחוק, אך המכשיר "בחינם" כובל ל-37 חודשים, לאחר 18 חודשים, תצטרכו לשלם בבת אחת - "מחצית" ממחיר המכשיר - או להישאר כבולים עוד 18 חודשים. בפלאפון מצאו פתרון יצירתי: קנס יציאה נפרד בגין ביטול חבילת הגלישה שיכול להגיע ל 718 ש"ח.
החל מינואר 2011 מכשירי הסלולר בישראל ימכרו כ SIM FREE, עד אז פתיחת מכשירים תעלה לנו ממון רב. חברות הסלולר מתחילות בגביה על שירותים שבעבר נתנו בחינם. פלאפון וסלקום לגבות 10 שקלים על שירות סינון שיחות. בפרטנר כבר גבו עבור השירות שקל לכל יום. סלקום החלה לגבות 50 אגורות על שירות 43* בו לקוחות להתקשר כשיחה לא מזוהה באופן חד פעמי. ועכשיו, פטנט חדש: כדי לשמוע מידע בקולו של הנציג תיאלצו לשלם.

מעריב: פרויקט "ארה"ב ואנחנו": השוואה בין החיים בארץ הקודש ובין לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות
. בפרויקט משווים פנים שונים. החל
בהתנהלות היומיומית, בשוק הדיור, ורכישות בסופר וההוצאה על מזון, והמשך בהשוואת החינוך, ובתפיסת המרחבים ותרבות החיים והמשפחה
. הפרויקט מפריך אולי חלק מהמיתוסים כמו למשל: בישראל המזון זול יותר, או באמריקה החיים קלים יותר.

שלמה מיטל: צמיחת המשק היא בשורה רעה. ולמה? היום יותר צמיחה פירושה הגדלת התפוקה לעובד. לאחרונה פורסם כי קרן המטבע הבינ"ל (IMF) העלתה את תחזית הצמיחה הכלכלית הגלובלית של 2010 ל-4.6 אחוז (לעומת תחזית של 2.5 אחוז ל-2010 לפני שנה). לכאורה נתון טוב, בפועל מדובר בבעיה ואפילו בשורה רעה עבור שוק התעסוקה.
נכון להיום, מעסיקים שמיהרו לפטר בתחילת המשבר עובדים, אינם אצים להגדיל את מספר המועסקים בגלל העלייה המרשימה בפריון העבודה בעולם. נכון להיום, הגידול בתמ"ג בעולם נובע מגידול בתפוקה לעובד, ולא מהגידול במספר העובדים ועל כך ניתן ללמוד מהנתונים: ב-2010, ע"פ תחזית שפרסם המלכ"ר האמריקני קונפרנס בורד, פריון העבודה בסין יגדל ב-7.7 אחוז והתמ"ג יגדל בכ-8 אחוז. לכן, מספר המועסקים יגדל ב-0.3 אחוז בלבד ולמעשה, אפס. כך גם בארה"ב. הנשיא אובמה עומד לחוות תבוסה קשה בבחירות בנובמבר, בגלל פרדוקס התעסוקה – התמ"ג גדל, התעסוקה לא. האמריקני המצוי לא מתפרנס מתמ"ג אלא משכר ותעסוקה וכך גם בישראל.

רותי לוי: הפרעת קשב וריכוז: כמה זה עולה (הרבה), בכמה הקופות משתתפות (לא הרבה), כמה ההוצאה החודשית. כל ילד עשירי בישראל סובל מלקויות למידה שונות. ההורים נאלצים לפנות למאבחן פרטי מוסמך, ולצאת עם חשבונית שמתחילה ב-870 שקל ועלולה להרקיע עד 3,000 שקל לאבחון בלבד. האבחון הוא רק שריקת הפתיחה.
ההוצאה הכספית העתידית של הורה שילדו יימצא בעל לקות למידה מוערכת (לפי סקר שערכה אגודת ניצן) ב-1,600 שקל לחודש, ובכל זאת דווקא העלות המרתיעה של האבחון הראשוני גורמת להורים לשקול היטב אם יש בו צורך - ולהסתכן בהצטברות של נזקים שהטיפול בהם בעתיד יהיה יקר עוד יותר. אגף לקויות למידה במשרד החינוך פירסם מדריך מקיף להורים לילדים עם לקויות, אך נדמה כי ההורים אינם מודעים לקיומו.

בשורה אחת:
האבטלה בישראל בשפל לא נתפס:
בחודש יולי עמד על 6.2% בלבד.
הדולר שוב נמוך: 3.69 ש"ח.
בנק ישראל חזר להתערב
במסחר.
לקוחות HOT דיגיטליים מקבלים את
כל הערוצים בסוכות, ללא תשלום עד ליום ראשון ה 3/10.
הקלה לעצמאיים: תשלום המע"מ רק עם קבלת הכסף
תהפוך לתקנה קבועה. תקרת עוסק פטור תועלה ל 100 אלף ש"ח.
סלקום מייקרת את
עלות קבלת פירוט השיחות ב 300%
. קבלת הפירוט במייל נשארת בחינם.
אפליקצית ZAP-IT: תאפשר
להשוות מחירים גם מבלי להכנס לאתר ZAP.
  

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio