רותי שרון - 27/02/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/02/11

עורך הלקט: איציק ירחי

מירב ארלוזורוב: החוסכים בקופת גמל או ביטוח מנהלים מופלים לרעה על ידי המדינה. קרנות הפנסיה זוכות לתמיכה לקרנות הפנסיה הבטחת תשואה על שליש מהחיסכון ע"י הנפקה של אג"ח מיועדות. החוסכים בקרנות הפנסיה מקבלים מידי המדינה סובסידיה, שהחוסכים האחרים לא מקבלים, אבל יש תמורה שמשולמת בעד הסובסידיה הזו. החוסכים משלמים בכך שמותר להם לחסוך בקרן פנסיה רק מתוך שכר בגובה של עד פעמיים השכר הממוצע במשק. החברות המנהלות את קרנות הפנסיה משלמות בכך שהן מסתפקות בדמי ניהול נמוכים, וכתוצאה מכך ברווחיות נמוכה יותר. אם ביטוחי המנהלים וקופות הגמל רוצים גם הם לקבל סובסידיה ממשלתית, שיתכבדו ויורידו את דמי הניהול שהם גובים בתמורה. 

אפרת אהרוני: 5 מלכודות שכדאי להכיר ולהזהר מהן בכרטיסי אשראי הוראת קבע בכרטיס אשראי ניתנת לביטול מיידי, דרך חברת כרטיסי האשראי - וללא שיתוף של בעל העסק. צריך להקפיד לבטל באופן מסודר, אחרת בעל העסק יכול להפעיל מחדש את הוראת הקבע - גם לאחר זמן רב. הצטרפות למועדון לקוחות, מאפשרת למועדון, שהוא גוף מחוץ לחברת כרטיסי האשראי, לקבל לידיו מידע פרטי ואישי עליכם. כדאי לדעת  זאת לפני שאתם רצים להצטרף. בעל עסק יכול לשרשר את העסקה שלכם והיא תופיע תחת עסק אחר. התופעה אמנם מצומצמת, וחברות כרטיסי האשראי מגבילות אותה, אבל - כדאי לשים לב לחיובים, ולוודא שאכן רכשתם את המוצר. כשלקוח נקלע למחלוקת מול עסק, הוא תלוי לא אחת בנכונותן של החברות לסייע לו במצוקתו - ולעתים גם בחסדיו של בית העסק. מצד שני, במנגנון של הכחשת עסקה - חברת כרטיסי האשראי חייבת לזכות בתוך 10 ימים. באופן זה, אתם מסיטים את הדיון בטעות החיוב, כך שבעל העסק צריך להוכיח את צדקתו, במקום להכנס להתדיינויות ארוכות.

רותי לוי: המרוץ לתחפושת לילד במחיר נמוך מ 170 ש"ח. אפשר לחפש בלוחות יד-שניה, רשתות הצעצועים אינן הפתרון היחיד לתחפושת פורים מוצלחת, כאשר לוח יד 2 ולוח winwin  מציגים קטגוריית חיפוש ייעודית לפורים. לוח אתר יד 2 מציג לא פחות מ-520 הצעות לרכישת תחפושות מיד שנייה ברחבי המדינה, וצרכנים סבלנים ייהנו לאתר את ההצעות המעניינות. בסבב הרשתות שלנו מצאנו תחפושות חדשות של חיות במחירים של עד 40 שקל, כאשר המוכרים בלוחות המקוונים מתמחרים את תחפושותיהם ב-30-60 שקל. גם להיטים מהעונה הקודמת נמכרים ברשתות במחירי עודפים נוחים יחסית, כך שאין צורך להסתכן בקניית מוצר משומש. אפשרות אחרת היא אתר המכירות האמריקאי אי-ביי, המציג תחפושות ממוכרים פרטיים ומספקים המפעילים בו חנויות. מחסני תלבושות פועלים בישראל במשך כל השנה, עם זאת, מעט לפני שנשלחות ההזמנות למסיבת פורים הקרבה, נהנים המחסנים מהתעניינות של הקהל הרחב.

אמיתי זיו: מי צריך טלביזיה בכבלים ? בעידן האינטרנט הכל קיים. 2400 ש"ח פחות בתקציב הבידור המשפחתי כולם מקטרים על יוקר המחיה בישראל - וממשיכים לפצח גרעינים מול הטלוויזיה. אתם יכולים תמיד להתנתק מחברות הכבלים והלוויין ועדיין לצפות בתכנים שאתם אוהבים. מה צריך? מחשב, כבל וממיר DTT. זה הכל. לאנשים שמחליטים לוותר על המנוי לחברת הכבלים קוראים Cord Cutters. זה לא רק באזז, התופעה צוברת תאוצה. הרשת מלאה בתוכן טלוויזיוני איכותי וחוקי שנמצא שם עבור הישראלים. אם תוסיפו לכך ממיר DTT (ממיר דיגיטלי שמאפשר את קליטת הערוצים 33, 10, 2, 1 ו-99 בחינם וללא כל התחייבות לחברות התקשורת, וניתן להשיגו בכל חנות חשמל ב-99-300 שקל) - ניתן לבנות לוח שידורים מלא, עשיר ואיכותי.

רימונה פרקש ברוך: ועדת שני תדון באימוץ המודל האנגלי לחסכון פנסיוני. המאפשר פריסת הטבת המס ע"פ 7 שנים המודל האנגלי מתאים את החיסכון הפנסיוני לעולם המודרני החדש, שבו, תוחלת החיים הולכת ומתארכת, ומצד שני, תקופת העבודה מתקצרת ויש תנודות גבוהות בהשתכרות על פני השנים. העובד מחליף מקומות עבודה, וביניהן יש תקופות ללא השתכרות. לפי המודל האנגלי, ניתן לחסוך את הסכום המקסימלי המזכה בהטבות מס לכל שנות העבודה גם במשך תקופה של שבע שנים. תקרת המס גבוהה עד לפנסיה חודשית בגובה של כ־45 אלף שקל. גמישות רבה יותר במשיכת הגמלה - מי שהגיע לגיל הפרישה ורוצה להמשיך לעבוד יכול לעשות משיכת קצבה בנתחים קטנים.

יוסי גרינשטיין: המשכנתאות מתייקרות. לא רק משכנתאות הפריים, גם המשכנתאות הצמודות עלו ב 0.2% הריבית על המשכנתאות צמודות המדד ליותר מ-20 שנה זינקה בכ-0.2% בחודש פברואר - והגיעה ל-3.55% במרס. ריבית זו עלתה ב-0.5% בסך הכל ב-3 חודשים. הריבית במשכנתאות צמודות המדד (מעל 17 שנה) עלתה בכ-0.5% ב-3 חודשים והגיעה ל-3.3% בהלוואות ל-20-17 שנה. על פי ההערכות, הריבית בהלוואות צמודות מדד תמשיך לעלות בחודשים הבאים. הריבית במשכנתאות הצמודות למדד מושפעת בעיקר מהשינוי בתשואות של אג"ח ממשלה סחירות. מאחר שהסיכון של האג"ח גדל כך גדלות גם התשואות שלהן.

לי אור אברבך: השידור האנאלוגי יסגר בסוף מרץ. הרשות השניה מעוניינת להקים צוות לחלוקת ממירים דיגיטליים מסובסדים. הרשות השנייה מבקשת להקים כוח מיוחד, שיחלק את ממירי "עידן+" לפני הכיבוי האנלוגי הסופי שצפוי בסוף החודש הבא. האוצר הוציא צו סבסוד, שיאפשר לאוכלוסיות שעומדות בקריטריונים מסוימים, לרכוש ממיר בעלות מוזלת של כ-250 שקל. ועם זאת, ניתן כבר בימים אלה למצוא רשתות בהן נמכרים הממירים במחירים מוזלים. לפי הצעת החוק הממשלתית כפי שהיא היום, אותה הובילו שר האוצר ושר התקשורת, בתוך כשנה וחצי יעובה מערך השידורים הדיגיטליים בישראל עד ל-18 ערוצים.

בשורה אחת:
חוק חדש:
מילואימניקים יראו בתלוש השכר את הכסף שקיבל המעביד מהביטוח הלאומי, ויקבלו לכיסם את העודף.
מחיר הבנזין צפוי לחזור ל 7.30 ש"ח לליטר. וזאת בעקבות התייקרות הנפט.
המדריך של דריה כנף:
כך תפנה דייר סורר מדירתך המושכרת ב-90 יום. וזאת ע"י פיצול התביעה הכספית, מתביעת הפינוי.
בנק איגוד משיק את
"חשבון חפשי": חשבון בנק ללא עמלות, למי שמשכורתו מעל 7000 ש"ח, ושימוש בכרטיס אשראי ב 2000 ש"ח.
רשת חדשה:
"שופרסל דיל אקסטרא" מושקת בימים אלה. 9 סניפים יפתחו, (סניפי יוניברס לשעבר). המכירה באריזות ענק, ובהנחה.
מחיר הכותנה עלו ב 160% בחודשיים הקרובים. ציפיה להתייקרות מחירים בענף הטקסטיל.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio