רותי שרון - 27/03/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/03/11

עורך הלקט: איציק ירחי

רשות המים אישרה את התעריפים החדשים: המכסה תגדל ב40%, והמדרגה הבאה תתייקר ב 9.5% הכוונה היא להחיל את התעריפים החדשים בחשבונות הצריכה של חודש מאי. במסגרת תוכנית נתניהו הוחלט לרווח את המדרגה הראשונה והמוזלת יחסית מ-2.5 קוב ל-3.5 קוב לנפש. עוד הוחלט להגדיל את הצריכה המינימלית המוכרת לבית אב מ-5 קוב ל-7 קוב בחודש. כך יגדל שיעור המים המוזלים שצורך הציבור ב-40% - וחשבון הצרכן יוזל בלי לשנות את תעריפי המים עצמם. המדרגה השנייה תתיקר ב 1.2 ש"ח, ותסתכם לפיכך ב 13.67 שקל לקוב

נעמי דרום: למי תועיל חופשת לידה ארוכה ? האם חופשת לידה ארוכה תועיל או תזיק למקומן של הנשים בשוק העבודה ? ענת נגר-כהן, סמנכ"לית כספים, המשיכה לעשות כל שביכולתה כדי שהיעדרותה במהלך חופשת הלידה לא תפריע למהלך התקין של העבודה. "הנוכחות שלי חשובה בבנקים, בין המנהלים, הצוותים. נסעתי לא פעם עם התינוקת ועם בייביסיטר - היא חיכתה בחוץ עם הילדה, אני נכנסתי ויצאתי". האם חופשת לידה ארוכה בתשלום, הקבועה בחוק, תמיד טובה לנשים? דווקא במדינות עם מדיניות רווחה מפותחת, הכוללת חופשת לידה ארוכה, לנשים יש סיכוי נמוך יחסית להתקדם לתפקידי ניהול במגזר הפרטי. לפי מחקריה של מנדל, נשים השייכות למעמד סוציו-אקונומי נמוך או שואפות למשרה נוחה במגזר הציבורי, ירוויחו מהארכת חופשת הלידה בתשלום. עבור נשים עם פחות השכלה וכישורים, חופשת לידה היא נכס. אך למי ששואפת לטפס לפסגה במגזר העסקי, חופשת לידה ארוכה בתשלום, הקבועה בחוק, עלולה להזיק, אפילו אם אין בכוונתה בכלל לקחת אותה. "במגזר העסקי, את רוכשת ניסיון וידע ספציפיים לחברה - והפרעות לקריירה עלולות לגבות מחיר כבד".

עו"ד דפנה שמואלביץ: האם אתה עומד לפני פיטורים ? המדריך לשיחת השימוע: מה להגיד, ומה לא לפני שהבוס שולח אותך הביתה, חשוב לדעת שהוא חייב לזמן אותך לשימוע לפני פיטורים. חייבים לדעת מה הסיבה. בפיטורים אישיים מנסה העובד להסביר את מעשיו או לשכנע שיש מקום להימנע מפיטוריו ולהסתפק בצעד פוגעני פחות. בפיטורים ארגוניים שאינם "באשמת" העובד, השאלה אינה "למה מפטרים?" אלא "למה מפטרים דווקא אותי?". במקרה של התייעלות, כדאי לנסות לקבל את רשימת המפוטרים. העובד צריך להביא את המעסיק למסקנה שיש להעדיף פיטורי עובד אחר על פניו: להדגיש וותק מצטבר, להדגיש את מגוון התפקידים שמילאת, לציין הישגים מיוחדים, לנצל את מידת הרחמים ולשתף בבעיות אישיות שהמעסיק לא ידע עליהן כשהרכיב את הרשימה. אם לא ניתן להסיר את החרב, אולי שינוי בתנאים, הסבה מקצועית, או מטלות נוספות ישפיעו. אבל, אין להציע ספציפית שמות של עובדים אחרים שיש לפטר אותם. אפשר גם לבקש שימוע נוסף, כדי לדון בתנאי הפרישה - ולנסות למקסם אותם.

רותם סלע: כמה עולה הלוואה בנקאית ? האם כדאי לעשות סקר שוק ? ברור ! רק ככה תקבלו הפחתה בעמלות. נטילת הלוואה, מגיעה עם מחיר לא נמוך בכלל בצדה. לקוחות רבים אינם ערים לעלויות הנסתרות (אך הנכבדות). ויש מי שמנצל את הבורות. בסכומים מעל 50,000 הבנקים גובים "עמלת עריכת מסמכים"  או "עמלת הקמה". גובהה מחושב במונחי אחוז מהעסקה עם מחיר מינימום ומקסימום. שברירי האחוזים בהבדלים בין הבנקים משמעותיים מאוד. "התעריפון אינו חקוק בסלע, ואנשים אינם מתמקחים בדרך כלל עם הבנק עקב כוח ההרגל ואי-הידיעה. מדובר בעסק ככל עסק, ואם אינכם מקבלים את מבוקשכם אתם יכולים לקבל הלוואה גם בבנק שאיננו הבנק שלכם". חובת הבנקים לפרט עבורכם באופן מלא את כל העלויות הכרוכות בלקיחת ההלוואה, עד השורה התחתונה. 


אתר "כל זכות": מרכז את כל הזכויות בתחומים השונים. הכוונה להגדיל את מיצוי הזכויות
כל-זכות הינו מיזם ללא כוונות רווח, שמטרתו הקמת מאגר מידע ארצי, אינטרנטי ורב-לשוני אודות
הזכויות המוענקות לתושבי המדינה בכל תחומי החיים ואופן מימושן.התכנים באתר נכתבים על ידי מומחי זכויות הפועלים במגזר הציבורי, בארגונים ועמותות ובאקדמיה. הבעיה המרכזית אותה אנו באים לפתור הינה שיעור נמוך של מיצוי זכויות חברתיות בקרב כלל תושבי המדינה, ובאופן נמוך אף יותר בקרב האוכלוסיות המוחלשות. מערכת כל זכות ממומנת באמצעות תרומות ומעסיקה צוות מצומצם של עובדים, שתפקידם לסייע למומחי הזכויות להעלות תכנים לאתר, וכן להדריך על השימוש במערכת את אנשי המקצוע המסייעים לתושבי ישראל לממש את זכויותיהם.

אליצפן רוזנברג: סרטון הסבר לקריאת דו"ח קופת גמל, ו(קרן השתלמות). הסרטון של אקסלנס. שנת 2010 הייתה שנה חיובית עם תשואה ממוצעת נאה של 10.5% בקופות הגמל. רבים מהחוסכים זכאים להנחה משמעותית בדמי הניהול במסגרת הסדר מיוחד של מקום העבודה. ועם זאת, כלל לא בטוח כי אלו הזכאים, אכן מקבלים את ההנחה שהובטחה להם. לדו"ח מצורף בדרך כלל גם נספח למילוי הפרטים המעודכנים. רבים מהחוסכים אינם בודקים את הד"וחות שנשלחים מחברות הביטוח ואף לא טורחים לשמור אותם. חשוב לזכור שמדובר בכסף רב, כסף שלנו, הכסף שממנו אנו אמורים לקיים את חיינו במשך כ-20 שנה ויותר, כאשר לרובנו לא יהיה מקור הכנסה אחר. לכן, חשוב לעשות מאמץ קטן ולבצע כמה בדיקות פשוטות, שלא דורשות מאיתנו בקיאות גדולה בעולם החיסכון הפנסיוני.

בשורה אחת:
הפתעה נעימה: מספר הבלתי מועסקים ירד ל 6.1% בלבד. הנתון הנמוך זה שנתיים וחצי. הציפיה שימשיך לרדת.
עובדי בנק לאומי: יקבלו
"שי לחג" 110 מיליון ש"ח של מניות בדיסקאונט של 25%. העובדים יקבלו הלוואה צמודה בריבית 1.5%.
צה"ל מתנתק מהכבלים ומהלווין, ורוכש 10,000 ממירים לקליטת ערוצים של עידן . צעד זה יחסוך 19 מיליון ש"ח בכל שנה.
דרושים 600 עובדים לבזק און ליין בדרום
אנליסטים, מנהלי צוותים, אנשי הדרכה, נציגי שרות ונציגי מכירה.
הנסיעה במונית התייקרה ב4%.
שני כהן יכולה להירגע: נדחתה התביעה של סוכני הביטוח כנגד הפרסומת של 9000000.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio