רותי שרון - 27/09/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/09/09

85% ממנהלי משאבי האנוש: לא מחדשים את גיוס העובדים. לשאלה האם יצאנו מהמשבר:52% מאמינים כי אנחנו עדיין בעיצומו של המשבר, כך מתברר לאחר ש 167 מנהלי משאבי אנוש מצאו זמן להשתתף בועידה השנתית לניהול משאבי אנוש. בנק ישראל: המדד המשולב למצב המשק עלה בחודש אוגוסט ב-1.3%. העלייה במדד החודש מהווה המשך לעלייה בו מאז מאי 2009, ומבססת את ההערכה כי חלה תפנית חיובית בפעילות המשק.שירות התעסוקה: מספר המובטלים ירד באוגוסט האחרון ב-0.1% והסתכם ב-211,600 איש. בנוסף נרשם באוגוסט שיא דרישה לעובדים חדשים במשק - 25,300 אלף. כפי שכתבנו בלקטים הקודמים, מגמת האבטלה לא צפויה להשתנות בחודשים הקרובים, אלא רק לקראת סוף הרבעון הראשון של 2010.

רשמו לפניכם: ריבית המשכנתאות בספטמבר 2009 - בשפל של כל הזמנים: 2.8% בלבד. בבנקים נוטים לייחס את הירידה בהיקף לקיחת ההלוואות לכך שבחודשי הקיץ נרשמת באופן מסורתי ירידה בביקושים. עורך הלקט, מייחס חלק מהירידה גם למשבר האג"ח של אפריקה ישראל, ועקב כך לאי הוודאות בכלל בנוגע לאג"ח קונצרני ושוק ההון בישראל. הריבית הממוצעת על ההלוואות למשכנתה מביאה בחשבון את תמהיל ההלוואות הצמודות למדד לכל התקופות. הריבית על הלוואות לתקופות ארוכות של 20 שנה ומעלה מגיעה בדרך כלל ל-?3.5%?-?4%? לשנה, בעוד הריבית לתקופה קצרה מאוד של עד 5 שנים מגיעה ל-?2.5%?-?2.6%? לשנה

הלמ"ס: משפחה בראשון לציון מוציאה הכי הרבה בכל חודש - 13,972 שקלים. 
רמת החיים הגבוהה ביותר בישראל היא בתל אביב, בה ההוצאה לנפש נאמדת ב-6,111 שקל בחודש. מנגד, רמת החיים הנמוכה ביותר היא בבני ברק - רק 2,224 שקל לנפש - פי 2.8 פחות. הרגלי הצריכה של התושבים שונים מאוד בין הערים הגדולות בישראל.בבאר שבע נוהגים להוציא את הכסף על חינוך ובידור, ואילו בחיפה מבזבזים על תחבורה ותקשורת. כחמישית מהוצאות משפחה בבת ים מופנות למזון, לירקות ולפירות, זאת לעומת 15% בלבד בתל אביב. שכר הדירה הגבוה ביותר נמדד כמובן בתל אביב (2,826 שקל), והנמוך ביותר - 779 שקל - בבאר שבע. סעיף הדיור מגיע ל-28.5% מסל הצריכה של תושבי תל אביב, ל-16% בבאר שבע ול-18% בחיפה.  43% מהתל אביבים גרים בדירות שכורות, זאת לעומת 24% בלבד בנתניה, 22.5% באשדוד ו-21.5% בראשל"צ.

רשות החשמל: מעל 10% מהצרכנים מקבלים חשבון חשמל - על בסיס הערכה בלבד. חברת החשמל מגישה את החשבון על בסיס הערכה מסיבות התלויות בצרכן, כמו חוסר גישה למונים, מכיוון שהם מותקנים בתוך חצרות ובתים. בחשבון החשמל מצוין אם מדובר בהערכה, וניתן לקרוא את המונה באופן יזום בעצמכם, ולעדכן את הנתון בחברת החשמל. במיוחד, כדאי לקרוא את המונה - כאשר מחירי החשמל משתנים. על מנת לצמצמם מקרים של חיובי יתר, גיבשה רשות החשמל אמת מידה לפיה חברת החשמל תקרא את מוני החשמל אחת לחודשיים, ובכל מקרה לא יעלה זמן אי-הקריאה על פרק זמן של שנה, כשהצרכן מתבקש לעזור למנוע מצבים של חוסר גישה למונה. עם זאת, מהדו"ח עולה כי 7% מהמונים המותקנים בבתים לא נקראו במשך שנה ויותר.

נקודת המבט האישית: המשבר הפיננסי בשווקים - ככה זה נראה בגובה העיניים
אוהד חורי, עובד סוציאלי בן 31 מתל אביב,גילה בנובמבר לפתע ש-20% מהסכום שחסך, עשרות אלפי שקלים, ירדו לטמיון. הכסף יועד לקניית דירה. "עכשיו אני צריך לגייס אותו בחזרה, ובינתיים מחירי הדירות עלו". וייס, 36, בעקבות המשבר הוא אוכל פחות בחוץ, ומשתדל לעקוב אחר מצב החסכונות שלו. הוא התעניין וגילה שקרן מקפת החדשה, שבה מושקע כספו, חשופה לחובות של לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל - שהודיע באחרונה כי לא יוכל להחזיר את כל חובותיה העצומים של החברה. עודד כהן, 33, בעל החנות "המסיק של עודד", מרגיש את המשבר כבר כמה חודשים. כהן כבר לא עוקב אחר החסכונות שלו, מהסיבה הפשוטה שבשנה החולפת הוא נאלץ לפדות את חלקם הגדול כדי להזרים חמצן לעסק.

מלחמת הבשמים בין השחקנים מביאה את המחירים לשפל חדש. 
רשת אפריל, חזרה השנה לפרונט כשהכריזה על מבצע קנה בושם - קבל שניים בחינם. קודם לכן ביצעה רשת שופרסל ייבוא מקביל של מותגי בישום יוקרתיים והחלה למכור אותם במחירים נמוכים. מותגי בישום מובילים נמצאים עכשיו על המדפים במחירים הנמוכים גם ב-20%. כך, לדוגמה, בי דלישס נמכר במשביר לצרכן ובניו-פארם ב-175 שקל, ובסופר-פארם ב-179 שקל; רושס לגבר נמכר ב-165 ו-169 שקל בהתאמה. ארומטיק אלקסיר נמכר ב-175 שקל במשביר וניו-פארם; ובריטני ספירס רשם גם הוא מחיר שפל של 199 שקל בסופר-פארם. הרשתות הקמעונאיות מוכרות בשמים במחירי הפסד והורסות את השוק. חלק מהחברות החליטו להוריד את נפח הפרסום למותגי הבישום, וטוענות כי כיוון ששם המשחק הוא המחיר - הפרסום כבר לא אפקטיבי.

האמריקנים קוראים לו "הדור האבוד": שכבה של צעירים משכילים יותר מתמיד, המובטלים כבר שנים ארוכות. 
דור העובדים החדש כבר זכה לכינוי המפוקפק "הדור הארעי". מלקולם האמר, פריסאי בן 34, מכיר את המצב הזה מקרוב. "אנחנו עשינו הכל נכון: תארים טובים והתמחויות, ואפילו אין לנו בעיה לקבל כל עבודה שהיא. ובכל זאת אנחנו לא מוצאים עבודה ראויה", סיפר באחרונה בראיון ל"הרלד טריביון". שש שנים אחרי שסיים ללמוד, האמר עדיין גר עם שותפים ומתגלגל בין התמחות להתמחות, כי "לחברות הגדולות הרבה יותר נוח להציע התמחות ולא משרה קבועה". בספרד השכנה מכונים דומיו של האמר בתואר
Mileuristas - צעירים שלכל היותר עובדים בעבודות זמניות ומתקשים להשיג עבודה בשכר של יותר מאלף יורו בחודש. בגרמניה זוהתה תופעה דומה בשם Generation Praktikum או "דור המתמחים" - מאות אלפי צעירים משכילים ומוכשרים שהפסיקו לחלום על "עבודה אמיתית" ונרשמים לעוד ועוד התמחויות מקצועיות או עובדים בעבודות זמניות רק כדי לצבור מעט ניסיון תעסוקתי. בבריטניה מכונה מחזור הבוגרים האחרון של האוניברסיטאות  NEETS: Not in Employment, Education, Training - וכלכלנים מעריכים שסיום המיתון לא בהכרח ישפר את מצבם. כך, לדברי נשיא לשכות המסחר בבריטניה, ברנדן ברבר, "כשהדור הטרי של בוגרי בתי ספר ומכללות יתחיל לחפש עבודה, המשבר בשוק התעסוקה רק יחריף". הפרשנים האמריקאים העניקו לתופעה את התואר הבומבסטי The Lost Generation, הדור האבוד. בסקר שנערך באחרונה בארה"ב הצהירו 66% מהמעסיקים כי יבטלו או יפחיתו משמעותית גיוס של סטודנטים טריים.

בשורה אחת:
בנק ישראל לא העלה את הריבית. בינתיים. הציפיה היא לעליה של 3% בתוך 12 חודשים.
הקמת הקרן הסיוע למפעלים במצוקה מתעכבת, והקיצוץ הצפוי במשכורות חודש ספטמבר לשכירים נדחה לפחות בחודש נןסף.
לאומי קארד נכנסת לשוק ההלוואות לקניית רכב.
הוראה חדשה: החל מ 20 לאוקטובר הדיווח למס הכנסה באינטרנט בלבד.
הנה זה כבר מתחיל: בזק מורידה את המחיר החודשי לתשתית אינטרנט למהירות של 10 מגה, ל 59 ש"ח לחודש.
ועוד סימן חיובי: אפלייד מטריאלס חוזרת גם היא ל 5 ימי עבודה.

הלקט מופץ ע"י איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר).
עריכה: איציק ירחי.    ( רוצים לשתף את כולנו  ?!  שילחו אלי:  itzik.yarhi@gmail.com  תודה לשולחים )

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio