רותי שרון - 28/03/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
28/03/10

חג שמח וכשר, חג חירות בכל המובנים. ונאחל חירות במחשבה ויצירתיות בהתנהלות הכלכלית שלנו.

גיל אורלי: חג הפסח ועשר המכות לתקציב המשפחתי. כמו מכות מצרים גם בחג הפסח תופעות נפוצות, המגדילות את ההוצאה המשפחתית והדרכים להתמודד איתן בצורה נכונה: עושים שיפוצים, קונים ריהוט חדש לקראת החג, פסח הוא חג הנקיון, לקנות ולקנות שלא יחסר, כולנו מסובין אורחין ומתארחים, תפרו לי בגד עם כיסים, אפיקומן במחיר מציאה, מעבודה לחופשה אבל ללא שכר, נופש פסח, נוסעים ונוסעים ונוסעים. להתמודד איתם בצורה חכמה עלינו להערך להם מראש ולנקוט באסטרטגיה לפני מעשה. יתכן שבכדי לקצץ בעלויות יהיה עלינו לשנות תפיסות מגבילות כגון "לא נעים", אך חשוב לזכור שחיים במינוס אינם נעימים גם כן.

בנק ישראל: המשכנתאות גדלו ב 56%, מחירי הנדל"ן ב 30%. הישראלי חי עם אשראי בהיקף של 60% מהכנסתו.
העלייה בהיקף המשכנתאות החדשות היא תוצאה של ירידת שיעורי הריבית במשק, שהתבטאה גם בשוק המשכנתאות והובילה לעליית הביקוש לרכישת דירות, לרבות כנכס השקעה. על פי דו"ח של מינהל הכנסות המדינה לאוקטובר 2009, חלקן של עסקות הרכישה להשקעה עלה בהתמדה והגיע ברבעון השני של 2009 לכשליש מעסקות הרכישה שבוצעו. חלקן של המשכנתאות הצמודות למדד, מתוך סך המשכנתאות החדשות שנלקחו, ירד בהתמדה והגיע ב-2009 ל-35% בלבד, לעומת 61% ב-2003. חלקן של המשכנתאות הצמודות למדד במלאי המשכנתאות עדיין גבוה - 66% בספטמבר 2009. ההחזר החודשי של משכנתאות מסוג זה עולה ככל שעולה מדד המחירים לצרכן. האזרח הישראלי הממוצע חי עם יתרת חוב בגובה של 60% מהכנסתו הפנויה לעומת אזרח אמריקאי ובריטי שחיים עם חוב בגובה 110% מהכנסתו הפנויה - כך עולה ממחקר שערך בנק ישראל.

סוכני הביטוח מגיבים חזרה: למי שיש כסף, עדיף עדיין לעשות ביטוחי בריאות דרך חברות הביטוח.
גולדווסר, העומדת בראשה של סוכנות הביטוח צמרת טוענת, "את המענה לבעיות שנותרו, ניתן לקבל אך ורק באמצעות פוליסות הבריאות המשווקות על ידי חברות הביטוח. לדוגמה, בדיקת
MRI דחופה, או קבלת רופא מטפל ספציפי שהמבוטח מעוניין בו - רוב הרופאים הטובים אינם עובדים עם קופות החולים ואת הפתרון לכך ניתן לקבל רק בפוליסות הבריאות". ? עוד מוסיפה גולדווסר כי ההסדר החדש מתאים בעיקר לאוכלוסיית העשירונים התחתונים, שכן "למי שיש כסף, עדיף עדיין לעשות ביטוחי בריאות דרך חברות הביטוח. לקוחות אלה יהנו מפתרון בעיות שהיו עד כה בתחום האפור כמו השאלה את מי לתבוע, וכן האפשרות לקבל טיפול רפואי טוב יותר, במקומות טובים יותר, בלוח זמנים מקוצר ועוד".

רינה רוזנברג: עם כרטיס  חבר או בלי: היכן הכי משתלם לרכוש בושם ? גם בפסח וגם בראש השנה, טוענים ברשתות הפארם, מדובר במבצעי הפסד שגורמים לעלייה דרמטית במכירות. "בתקופה שלפני החג עולות מכירות הבישום לנשים בכ-50% לעומת שבוע רגיל", אומר דני לוזון, סמנכ"ל הסחר של סופר-פארם. מהבדיקה עולה כי מי שמתכנן לבלות את הפסח בחו"ל, יעשה בחוכמה אם יחכה לערוך את הקניות בדיוטי פרי. בקטגוריית הבשמים הדיוטי פרי מציע את המחירים הנמוכים ביותר בכל אחד מסוגי הבשמים שבדקנו, וכך גם בכמעט כל מוצרי הקוסמטיקה והאיפור. קשה להגדיר רשת אחת כזולה ביותר - בחלק מהמקרים ההפרשים במחיר היו שקלים בודדים, ובמקרים האחרים שבהם כן התגלו הפרשים של עשרות שקלים במחיר, בכל בושם הוכתרה רשת אחרת בתור הזולה ביותר. כדי להשיג את המחירים הנמוכים ביותר כדאי לגלוש לאתרים כמו JUST4U או callperfume ולבדוק את המחיר שאותו הם מציעים עבור הבושם שאותו אתם רוצים לקנות.

הסכם: סטודנטים בוגרי 2009-2008 יקבלו החזר כספי. המועצה להשכלה גבוהה, משרד האוצר והתאחדות הסטודנטים גיבשו הסכם עקרונות, שבמסגרתו יקבלו סטודנטים שסיימו את לימודיהם בשנתיים האחרונות החזר בהיקף כולל של כ-100 מיליון שקלים.  100 מיליון השקלים שיוחזרו לסטודנטים, יוענקו להם על גביית שכר לימוד עודף מצד המוסדות השונים במהלך לימודיהם.

החל מיום ראשון הבא: חיוג חינם למספרי 1-800 גם מהסלולר.
החל מה-28 במארס ייכנסו לתוקפן תקנות "שיחת חינם למתקשר". המשמעות העיקרית לצרכנים היא שכל מתקשר מרשת סלולרית לשירות שיחת חינם למתקשר (מספרים עם קידומת 1-800 או 1-801) לא יחויב בתשלום. משמעות נוספת שיש להסדר החדש, היא הגברת התחרות. עד כה, את שירות שיחת חינם לעסקים יכלו לספק רק מפעילי טלפוניה נייחים, כדוגמת בזק ו-
HOT. כעת, במגמה להגביר את התחרות בתחום, מאפשר משרד התקשורת לכלל המפעילים הנייחים והסלולריים לספק את השירות.

הביטוח הלאומי: מוארכות תקופות התשלום לזכאות לדמי אבטלה למי שצעיר מגיל 35
. לפי הקריטריונים השונים, הארכת התקופה תהיה בין 15 ימים ארוכה יותר ועד 25 ימים ארוכה יותר. התקנות נכנסות לתוקף רטרואקטיבית כבר משנת 2009. לדוגמא: מי שעדיין לא מלאו לו 25 שנים, ואין לו 3 התלויים בו, יהיה זכאי לדמי אבטלה ל-65 ימים (במקום 50 ימים עד כה).

HiPhone ו-WiWi להמונים: הזיופים מסין כובשים את ישראל. קונסולת Wii, מכשירי אייפון, אייפוד ונוקיה, ושלל מוצרים טכנולוגיים מצליחים נוספים, הובילו בבת אחת לתעשייה שלמה של חיקויים, שעושה בתקופה האחרונה את צעדי הענק שלה אל ישראל - לא רק בחנויות קיקיוניות ובאתרי אינטרנט מפוקפקים, אלא גם ברשתות שיווק גדולות כמו אופיס דיפו, הום סנטר ומגה. שיטוט מהיר באתרי הלוחות באינטרנט או ביקור ברשתות השיווק השונות מגלה עולם שלם של חיקויים. כך אפשר למצוא ברשתות הום סנטר ואייס את קונסולת Miwi ב-200-300 שקל, ברשת מגה את קונסולת WiWi ב-200 שקל ובאופיס דיפו את קונסולת My Game בכ-190 שקל - סכומים זניחים למדי לעומת כ-1,400 שקל שעולה קונסולה אמיתית של Wii. ומה מקבלים בתוך האריזה? אפשר לקרוא לזה Wii על ריטלין. שלטים דומים בעל חיישני תנועה מעט מוגבלים, אביזרים נלווים כמו מחבט טניס ומחבט בייסבול, מחסנית עם עשרות משחקים, והכול עם קונסולה בצבע לבן.

בשורה אחת:
סגן שר האוצר שולל את הודעת הסתדרות הגמלאים: דמי הניהול בקרנות הותיקות לא יבוטלו.
מחיר בשר הבקר צפוי לזנק ב 40% מיד אחרי פסח. הסיבה,מגבלות חדשות של ממשלת ארגנטינה.
מטבע האירו צונח אל מתחת ל 5 שקלים. הסיבה: הורדת הדירוג לפורטוגל. סוכריה לטסים לאירופה בפסח.
שירות התעסוקה: מספר המובטלים בפברואר ירד ב-0.5% לעומת ינואר
 
עורך: איציק ירחי
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il



 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio