רותי שרון - 28/05/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
28/05/12


שאול אמסטרדמסקי ומיקי פלד: גם קרנות הפנסיה הותיקות המאוזנות - יעלו את גיל הפרישה ל 67 לגברים ו 64 לנשים. הדירקטוריונים של קרנות הע"ל ועתודות  כבר החליטו במרץ האחרון על קיצוץ ממוצע בשיעור של 7.3% ו־9% בהתאמה מהפנסיות של העמיתים, אלא אם כן יוסכם עם האוצר על הענקת כרית ביטחון. נציגי הקרנות ומשרד האוצר התקרבו משמעותית להסכמות על פריסת רשת ביטחון בגובה 2–2.5 מיליארד שקל. רשת הביטחון תינתן בתמורה להעלאת גיל הפרישה לעמיתי קרנות אלה, שעדיין נהנים מגיל הפרישה הקודם במשק - 65 לגברים ו־60 לנשים. ההסכם, אם ייחתם לבסוף, ידרוש תהליך חקיקה מלא בכנסת ויחול על 150 אלף העמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות המאוזנות בלבד: קרנות הע"ל, עתודות, מגן, עורכי הדין וגילעד.

רוני לינדר-גנץ: רפורמת הענק הבאה של ליצמן: אשפוז סיעודי לכולם - כתבה חמישית בסדרה. את תחום הסיעוד אפשר להגדיר כחצר האחורית של מערכת הבריאות הציבורית, אף שכמעט כולנו נגיע לרגע שבו נדרש להתמודד אתו. שני הענפים של התחום: האשפוז הסיעודי והסיעוד בקהילה (קשישים שמטופלים בביתם). ממקרי האשפוז הסיעודי זוכים למימון ציבורי, אך זהו מימון מוגבל ביותר שכולל תשלומים פרטיים, כמו השתתפות עצמית של 2,350 עד 9,000 שקל בחודש, לגבי מרבית המקרים. ההשתתפות העצמית נקבעת לפי מבחני הכנסה מחמירים, הכוללים גם את ילדיו ולעתים את כלותיו וחתניו של הקשיש. 30% מהמאושפזים שאינם זוכים למימון ציבורי מוציאים בין 12 ל-15 אלף שקל בחודש על אשפוז. חולים סיעודיים הנמצאים בביתם זכאים לסיוע מוגבל ביותר: 55% מהם מקבלים 9.75 שעות סיעוד בשבוע, 25% מקבלים 16 שעות ו-20%, הנחשבים "תלויים לחלוטין", מקבלים בממוצע 22 שעות סיעוד בסך הכל. בשאר השבוע הם תלויים בבני משפחתם או במטפלים בתשלום. אם לא די בנטל הנפשי והכלכלי העצום, נכנסת לתמונה הביורוקרטיה, ובראשה הפיצול בין הגורמים האחראים, ובהם קופות החולים, משרד הבריאות, המוסד לביטוח לאומי, הרשויות המקומיות, משרד הרווחה, חברות הביטוח ועוד.

מירב ארלוזורוב: מנכ"ל פעמונים: "יש משפחות שיכולות לחסוך 24 אלף שקל בשנה". מדובר במשפחות שמתנהלות לא נכון מבחינה פיננסית. גובה ההוצאות לא מותאם לגובה ההכנסות, האשראי גדול מדי, ואם הן לא מטפלות בזה בזמן - הן הופכות עניות. רוב המשפחות לא יודעות לאן נעלם הכסף. יש מין בור שחור, אתה יושב עם משפחה ועובר אתה על כרטיסי האשראי, והם לא מבינים את החיובים - כאילו מדובר במשפחה אחרת. זה אבסורד. ראינו מתוך ניסיון ומחקר שעשינו שכמעט כל משפחה יכולה להוריד 500 שקל בחודש, שזה 6,000 שקל בשנה. יש משפחות שיכולות לחסוך אפילו 24 אלף שקל בשנה בהתנהלות נבונה. חיסכון כזה משנה לפעמים את המאזן לחלוטין. אני לא רוצה להילחם בעולם המערבי ובצרכנות, כי אנו חיים כאן, אבל אפשר לאזן את זה. יש הרבה דברים משמחים שלא עולים כסף.

גיל אורלי: מה עדיף: לקנות רכב או לעבור דירה? נועה ומיכאל, זוג נשוי והורים לילד בן 3 מתגוררים בדירת 2 חדרים בחולון ועובדים בתל אביב. בכל בוקר וערב הם מעבירים למעלה משעה בנסיעות בתחבורה הציבורית ומכיוון שנמאס להם, הם החלו לחפש פתרונות חלופיים למצב. נועה הציעה לרכוש רכב מיני-חסכוני תמורת 70,000 ש"ח שיש להם. ואילו מיכאל הציע למצוא דירה בתל אביב. מה עדיף ? מסתבר שבני הזוג לא חישבו נכון עלויות. חישבתי את עלות הרכב ב- 2450 ש"ח לחודש, ואת המעבר לתל אביב ב 2760 ש"ח. הצעתי להם לחסוך 1,800 ש"ח לצורך הון ראשוני לרכישת דירה.

דנה כהן: בני זוג איתרו 75 אלף שקל בקופת גמל ישנה. חברת"הונאישי" מסייעת ללא תשלום באיתור קופות גמל. זוג נשוי והורים לשני ילדים, שצברו חובות רבים במהלך שש השנים האחרונות, קיבלו השבוע בשורה משמחת. לאחר שנרשמו לאתר חברת ההזנק הונאישי (https://www.honishi.com) שמסייעת חינם באיתור כספים אבודים בחסכונות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות השתלמות והביטוחים, הם הצליחו לאתר סכום של לא פחות מ-75,000 שקל שנחו להם בקופת גמל ישנה של ביטוח הראל במשך שנים ללא ידיעתם.

בשורה אחת:
קיקה נסגרת: מכירת חיסול צפויה השבוע. הלקוחות זועמים: נתבקשו להוסיף עוד 50% משווי הרהיטים כדי לקבלם.
כלכליסט: מחשבון הפנסיה האמיתי. בואו לראות כמה חסכתם.
ההישג של חרם הקוטג': מוצרי החלב הוזלו עד 36%.
קרן המטבע: עוד נתגעגע לבנזין ב-8 שקלים. מחיר חבית נפט יאמיר ל 200 דולר.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio