רותי שרון - 28/06/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2009 >> 06/09 >> 28/06/09
 

חדשות כלכלת המשפחה
28/06/09

האם יכנס לתוקף היטל המים על האזרחים, החל מיום רביעי השבוע ? ההיטל קובע כי משק בית של עד ארבע נפשות יוכל לצרוך עד 30 מ"ק מים בחודשיים ללא תוספת תשלום, ועבור כל מ"ק נוסף ישלם משק הבית היטל בסך 20 שקל. משקי בית של יותר מ-4 נפשות יקבלו תוספת של 3 מ"ק לחודש לכל נפש. ברשויות המקומיות מפעילים לחץ על ועדת הכספים בבקשה להקטין את ההיטל או להגדיל את כמות המים המותרת לצריכה בתעריף רגיל, ללא היטל על צריכת יתר. ראשי הרשויות המקומיות חוששים מקשיי גבייה של החר שבונות המנופחים וטוענים שהמסגרת החוקית הקיימת אינה מאפשרת להם לגר בות את ההיטל ממי שמשלמים את החשבון בהוראת קבע. טענות אלה מצטרפות לביקורת שמותחים תאגידי המים, האחראים לאספקת המים לצרכנים במרבית האזורים, שטוענים כי הם אינם ערוכים לגביית ההיטל וכי הם צופים קשיים בהיערכות לכך.

קבלנים: עלייה בהיקף העסקאות בתקופה האחרונה. שיכון ובינוי מכרה 113 דירות ב-4 פרויקטים במאי. משהב ומבני אופיר מכרו 10 דירות בסנטרל הייטס ב-18 מיליון שקל וחברת י.זילברמינץ מכרה 30 דירות ב-3 חודשים במודיעין.

דריה כנף מדריכה: מתי אפשר להתפטר ולהישאר עם הפיצויים. החוק כן מגדיר מקרים חריגים, בהם התפטרות העובד בכל זאת תיחשב כפיטורים, ותקום לו הזכאות לפיצויים. אחד החריגים עוסק בהתפטרות מחמת הרעה מוחשית בתנאי העבודה, או בשל נסיבות שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו. חשוב להבין כי החוק לא נועד לסייע לעובד שמעוניין להתפטר לקבל פיצויים שלא מגיעים לו. לכן, חוסר סיפוק, אי קידום או התפטרות לצורך מעבר לעבודה בשכר גבוה יותר - לא ייחשבו כהרעת תנאים או נסיבות שתזכה אתכם בפיצויים. 


מספר הישראלים המתקשים להחזיר את המשכנתא עלה ב-20% בחצי שנה.
לפי עמותת ידיד, המפעילה מרכזי סיוע לאזרחים שנתבעו לפנות את ביתם בשל אי עמידה בהחזרי המשכנתא, בשלושת החודשים האחרונים נרשם גידול של כ-40% במספר הפניות אליה - והם צופים שהמספרים רק יגדלו בתקופה הקרובה. להערכת העמותה, מתוך מיליון בעלי משכנתא בישראל 80 אלף נקלעים לקשיים מדי שנה - כשבמחצית הראשונה של 2009 זינק המספר הזה ב-20%. עם זאת, חרף העלייה במספר "מפגרי המשכנתא", שטמר מדגיש כי עד כה לא נרשמה עלייה במספר העיקולים והדירות שמוצעות למכירה בכינוס נכסים. לדבריו, בבנקים מעדיפים כיום להגיע להסדר עם הלקוחות ולא לעקל בתים - וגם הוא, כנציג הבנק מול החייבים, משתדל ללכת לקראת החייבים שנקלעו לקשיים, לפני שהוא מפנה אותם מהבית.

אמריקה מחליפה דיסקט: הצרכנים האמריקאים נוטשים את המותגים.
מחקר: רק 4 מתוך 10 מותגים בארה"ב הצליחו לשמור על לפחות כמחצית מלקוחותיהם הנאמנים. 33% מהצרכנים נטשו לחלוטין את המותג. במסגרת המחקר התגלה, כי 48% מהצרכנים הנאמנים נותרו נאמנים למותגים במהלך 2008, בעוד ש-19% הפחיתו את נאמנותם ו-33% נטשו לחלוטין את המותג ועברו למותג אחר בקטגוריה. כלקוחות נאמנים הוגדרו את אלה שיותר מ-70% מהרכישות שלהם בקטגוריה מסוימת, היו מרוכזות תחת מותג מסוים.

המע"מ משתנה, ועולה ל 17%, החל מיום רביעי. להלן כמה הסברים. השאלה העיקרית הינה לאתר את מועד החיוב במס הרלוונטי לגבי סוגי עסקאות שונים, ובהתאם לכך לקבוע את שיעור המס אשר יחול על העסקה.

ממשיכים לבלות גם במשבר: 55% מההלוואות - למימון חופשה. 55% מהישראלים שנוטלים הלוואה עושים זאת לצורך מימון חופשה - כך עולה מסקר לגבי הרגלי הצריכה הפיננסיים של הישראלים, שהזמינה חברת גוגל. עוד עולה מהסקר כי 25% מהישראלים לוקחים הלוואה לצורך מיחזור חוב, 16% לשיפוץ דירה, 11% לקניית רכב ו-4% - למימון חתונה. אחד הממצאים הבולטים של הסקר שהזמינה גוגל כי בענף הבנקאות אין תחרותיות. 82% מהנשאלים אמרו כי אינם מתכוונים לעזוב את הבנק שלהם לטובת בנק אחר. רק 14% מהנשאלים אמרו כי הם מוכנים לשקול מעבר לבנק אחר, בעיקר אם יקבלו ממנו הצעה יותר זולה.

המלצה חמה: לקרוא את הספר: לא רציונלי ולא במקרה הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו מאת: דן אריאלי. כשמדובר בקבלת החלטות בחיינו, נדמה לנו שאנחנו בשליטה. נדמה לנו שאנחנו מקבלים החלטות נבונות ורציונליות. האומנם? בסדרה של ניסויים מפתיעים ומאירי עיניים סותר הכלכלן ההתנהגותי דן אריאלי את הסברה הנפוצה שלפיה התנהגות בני האדם רציונלית מיסודה. בעזרת סיפורים מחיי היום יום ומחקרים פורצי דרך מסביר אריאלי איך יכולת השיפוט שלנו מוטה על ידי ציפיות, רגשות, נורמות חברתיות וכוחות נוספים, בלתי נראים ובלתי רציונליים. אנחנו מזלזלים בהשפעת הרגש על קבלת ההחלטות שלנו ומפריזים בהערכת ערכו של רכושנו. אולם ההתנהגויות השגויות הללו אינן אקראיות; הן דווקא שיטתיות וניתנות לצפייה, משום שאנחנו אכן לא רציונליים, ולא במקרה.

בשורה אחת:
בקרוב: הרשות לניירות ערך תוכל להפיץ קרנות נאמנות זרות.
ההוצאה לפועל תשנה את שמה ל"רשות האכיפה והגבייה", במטרה לשפר את תדמיתה בציבור.
ועדת העבודה אישרה שהזכאות לדמי אבטלה תישמר למובטלים אשר החליטו לפתוח עסק עצמאי.
נציגי ההסתדרות, האוצר והתעשיינים חתמו על עיסקת החבילה במשק.
אושר לקריאה שלישית: לא ניתן לפטר עובד בתקופת ימי מחלה שלו, של ילדיו ושל בן הזוג.


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
 


Go Back  Print  Send Page


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio