רותי שרון - 29/03/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/03/09

ענתבי: קופות הגמל יציגו תשואה של 12 חודשים אחורה, ולא כל חודש

אחד הכשלים בשוק הפנסיוני, על פי ענתבי, הוא קיומו של המסלול הכללי. "לא משנה מה עושים, בסופו שדבר דבר הצרכן מוצא עצמו במסלול הכללי וזאת ללא קשר לגילו, מצבו המשפחתי והעדפתו", קבע ענתבי. הנושא השני הוא צמצום מספר קופות הגמל ומספר המסלולים שהן מציעות. "עודף הבחירה הזו לא תרמה לפיזור שכן 95% מהכסף מנוהל באותם מסלולים כלליים" אמר ענתבי. ברבעון השני של 2009 צםוי אגף שוק ההון לצאת בקמפיין הסברתי הכולל אתר אינטרנט ייעודי ובו יציג מידע הקשור לשוק החיסכון הפנסיוני. תקנה חדשה תאפשר קיום של קופת גמל בניהול אישי - לחסכון פנסיוני.
בנוסף פרסם האוצר מצגת של ידין ענתבי, מלווה בחוברת הסברים ועם שאלות ותשובות.

ההסכם הקואליציוני של מפלגת העבודה: הגדלת קצבאות הזקנה, הארכת תקופת האבטלה ועוד
תופעל תוכנית חופשה ללא תשלום (חל"ת), במסגרתה מעסיקים במפעלים שנקלעו לקשיים כלכליים יוציאו עובדים - כולם או חלקם - לחל"ת של כמה חודשים כדי להימנע מפיטוריהם. העובד יקבל 70% משכרו. תקופת הזכאות לדמי אבטלה, המגיעה כיום למקסימום של 175 ימים, תוארך ב-30 יום עד תחילת שנת 2011. קצבאות הזיקנה שמשלם הביטוח הלאומי יוגדלו בסכום כולל של 950 מיליון שקל בפריסה לשלוש שנים. הממשלה לא תממש את תוכניתה להרע את תנאי הפנסיה התקציבית.

הישראלי החדש - חסכן ומאופק מתמיד: "כבר חמישה חודשים לא קניתי בגדים"
סקר עבור TheMarker הצרכן הישראלי מודל 2009: בלי מאמני כושר, בלי קניות במרכולים יוקרתיים, בלי פלזמה חדשה לסלון, בלי רכב חדש ועם תוכנית חיסכון קטנה ליום גשום. שישה מכל עשרה ישראלים (62%) כבר צימצמו בהוצאות הכלכליות שלהם בעקבות המשבר. התחומים העיקריים שבהם התחילו הישראלים לחסוך הם בילויים ומסעדות (35%), הלבשה (29%), נופש (23%) וחשמל (22%). איך נראים החיים לאחר כל הקיצוצים? זהירים. חמישה אנשים שמצבם הכלכלי לא נפגע מספרים ל-TheMarker על הפחדים, השינויים, הקיצוצים וגם על המותרות שעליהם הם לא מוכנים לוותר.

רשתות נערכות לפסח: רמי לוי מחליף את העוף בחבילת מצות וקוטג' בשקל
החל מהיום רמי לוי ימכור חבילת מצות 1 ק"ג בתוספת של קוטג' או גבינה לבנה במחיר של שקל אחד בלבד. כמו כן, לוי מוסר כי הרשת לא תתנה את ההטבה בהתניית קנייה כלשהי ברשת. לוי נוקט בצעד זה לאחר שמספר רשתות מזון החליטו להעניק חבילת מצות בחינם או בשקל, וזאת בהתניית קנייה. במסגרת ברשת שופרסל החלו במבצע 10 מוצרים ב-10 שקל כל אחד, ולא החליטו עדיין כיצד להגיב למבצעי המצות השונים.

הלוואות קטנות וחכמות: קרן קורת עוסקת בסיוע לעסקים זעירים: חכות במקום דגים
הכירו את שיטת ההלוואות זוכת פרס הנובל של פרופ' מוחמד יונוס הבנגלדשי, לעידוד ולהקמת עסקים זעירים. בימים אלה נכנסת עמותת "לתת", המתמקדת במתן סיוע לשכבות הנמוכות ובקידום עוסקים זעירים - אך ורק מקרב שכבות אלה. "קהל היעד שלנו הוא אנשים שנמצאים 5% מעל קו העוני ו-5% מתחתיו", אומר ערן וינטרוב, מנכ"ל העמותה, "אלה אנשים שנמצאים במצוקה, אבל הם לא עניים ותיקים או קשים מאוד, שהיכולת שלהם להיחלץ נמוכה. אלה אנשים שבעזרת סיוע יכולים לעמוד על הרגליים". יונוס שכלל את השיטה במשך שנים באמצעות בנק מיוחד שהקים. השיטה התפשטה בעולם במהירות ויושמה כבר באותה שנה בישראל על-ידי קרן קורת, העוסקת מאז 1994 בסיוע לעסקים קטנים. הקרן הספיקה לחלק כ-6,500 הלוואות לעסקים קטנים בהיקף כולל של כ-180 מיליון דולר, והיא מציעה מערך שלם של ליווי עסקי ללווים, בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים.

קן קרפמן, שהשתכר 750 אלף דולר בשנה, נאלץ להפוך לשליח פיצה המשתכר 7.5 דולרים לשעה
לאחר שקרן הגידור שלו קרסה והמצב הקשה בשוק העבודה לא איפשר לו למצוא עבודה. כך סיפר קרפמן בן ה-45 בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקאית ABC. עד לתחילת המשבר, סיפר קרפמן, הוא חי את החלום האמריקאי. "החיים היו טובים, עשינו הרבה כסף - אז למה שהמצב לא יימשך כפי שהוא? לא היה לי מושג כמה דברים בחנויות עולים, פשוט הייתי מעמיס אותם לעגלה ומשלם", אמר קרפמן ל-ABC. קרפמן היה כה בטוח במצבה של הכלכלה והשוק, שהוא התפטר מעבודתו ב-2005 ופתח קרן גידור משלו. כדי לכסות את ההוצאות הקשורות להקמת העסק, הוציא קרפמן 500 אלף דולר מחסכונותיו האישיים ולקח משכנתא על ביתו.

המדריך של דריה כנף: החוזה לשוכר והמשכיר
השכרת דירה היא אחת ממערכות היחסים ההדוקות ביותר בחיינו. מאחר ומערכת היחסים הינה לטווח ארוך, ואתם מפקידים זה בידי זה אחריות רבה בעלת ערך כלכלי רב, קיימת חשיבות עליונה לניסוח הסכם שכירות מדוייק, מפורט ובהיר, המעגן פתרון ידידותי ונוח למכלול של סיטואציות עתידיות אפשריות, ולקבל הכוונה וליווי מקצועי.

בשורה אחת:
אושר בכנסת: קבלנים יוכלו להשכיר דירות חדשות, ויהיו פטורים מתשלום המע"מ עבורם.
הריבית על המשכנתא ממשיכה לצנוח: 3.7% ל- 20 שנה, ופחות מ 3% ל 10 שנים. לרוץ למחזר !
קצבת הילדים של הילד הרביעי, תעלה כבר בחודש יולי, בעקבות ההסכם הקואליציוני עם ש"ס.
נגיד הבנק המרכזי של סין, קורא להקמת מטבע בינלאומי חדש, שונה מהדולר, וזוכה לתמיכה באו"ם.

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

 

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio