רותי שרון - 29/07/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/07/12

 

אביטל להב: מחר תאשר הממשלה קיצוצים והעלאת מע"מ. בנוסף, מס הכנסה יעלה בינואר למשתכרים 8,800 ש"ח ומעלה. מדובר בהצעה להעלות את מס הערך המוסף מ-16% ל-17%. ובנוסף, קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים בהיקף של כ-900 מיליון שקל. רשות המיסים תתוגבר ב 600 עובדים נוספים להעמקת הגביה. למדינת ישראל חוסר חמור של קרוב ל-12 מיליארד שקל בכספי מסים, הנובע מפער בין כמות המסים שתכננה המדינה לגבות ב-2012 לבין כמות המסים שנגבתה עד כה בפועל. בנוסף, הוצאות הממשלה חורגות מהמותר בהיקף של כ-7 מיליארד שקל.

מירב קריסטל: המזון ומוצרי הצריכה מתייקרים. הרשתות לא יספגו העלאת המע"מ - אנחנו נשלם. "זו קטסטרופה. הדולר מתחזק, התשומות עלו ואנחנו עומדים בפני גל התייקרויות. לא ברור איך הספקים יספגו גם את עליית חומרי הגלם וגם המע"מ. הרשתות והספקים במזון ובמוצרים שאינם מזון יצטרכו לחלוק בנטל". "המצב בשוק נוראי ואין מכירות. אם מעלים את המע"מ אז זה יבוא לידי ביטוי בעיקר במוצרי צריכה גדולים למשל בטלוויזיות ומקררים. שינוי המחיר במזון יהיה מאוד מזערי. אבל זה כאב ראש לספק ולקמעונאי כי אנחנו מתעסקים בעשרות אלפי מוצרים ונצטרך לעדכן מחירים". "מחירי מוצרי החשמל בכל מקרה יעלו באוגוסט, כי הדולר עלה ב-8% מתחילת השנה באופן מצרפי – מי יכול לספוג כזאת עלייה? במוצרי החשמל, שליש מהרווח נשחק, כשהרווחיות היא 20%-25% בלבד".

אליצפן רוזנברג: מחפשים עבודה, הפנסיה פחות מטרידה. רק 21% מהמחפשים ידעו להעריך את גובה הפנסיה. חושבים לטווח קצר. קיים פער מידע גדול בנושא ביטוח פנסיוני והקשר שלו אל חיי העבודה שלנו - 45% בלבד ממחפשי העבודה מוטרדים מנושא החיסכון הפנסיוני שלהם. 36% בלבד מהמשיבים ציינו כי הם יודעים מה ההבדל בין צורות החיסכון השונות (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל). שיעור הגברים שיודעים את ההבדל בין צורות החיסכון השונות לפנסיה גבוה משיעור הנשים שיודעות זאת (40% לעומת 31%, בהתאמה).  המשיבים ציינו גורמים מקצועיים שונים שעימם הם מתייעצים: חשב שכר ממקום העבודה (37%), סוכן ביטוח (27%) ועוד. בנוסף, 42% המשיבים ציינו חברים ומשפחה. "הסקר מלמד, כי למרות שהחיסכון הפנסיוני הוא מקור ההכנסה העיקרי, ולעיתים היחידי, בגיל הפרישה רוב האנשים לא יודעים לצפות כיצד ייראה העתיד הכלכלי שלהם". 

ליאור דטל: מעמד הביניים קרוב למעמד הנמוך מאשר לגבוה; 50% מהישראלים משתכרים פחות מ-5,812 שקל בחודש. מנתונים של 2010, שכרם של 75% מהעובדים נמוך מ-10,243 שקל בחודש. כ-25% מהעובדים מקבלים שכר נמוך מ-3,451 שקל ברוטו בחודש - פחות משכר המינימום, שהוא כ-4,100 שקל ברוטו בחודש. "רוב הישראלים לא ערים לעד כמה הפערים הכלכליים בישראל גדולים". שכרם של ה-25% בעלי השכר הגבוה ביותר עלה ריאלית בכ-2.5% מאז 2008, בעוד ששכרם של ה-25% הנמוכים ביותר עלה בכ-4.3%. העלייה הזאת היא שולית, שכן הפער בין המשכורות הוא כמעט פי 3 - 200%. כמדיניות, הלמ"ס אינה מפרסמת את הנתון החציוני בעצמה בטענה שהוא אינו מדויק מספיק.

שלמה מעוז: הדולר מתחזק: איך להשקיע את הכסף? מומלץ להקטין את החשיפה לשוק המניות הישראלי ולהגדיל את החשיפה לרכיב המנייתי בחו"ל, באמצעות תעודות סל נקובות בדולרים ולא בשקלים. מומלץ לבחון השקעה בארצות הברית ובגרמניה, באמצעות תעודות סל. בנוסף, מומלץ לבחון חשיפה להשקעה מנייתית בסקטורים הבאים: רפואה, אנרגיה ונפט, סחורות כללי (עם דגש על סחורות חקלאיות, כגון תירס חיטה סוכר). בעיתות משבר ולחץ, חברות התרופות חוות פריחה, ונחשבות לנכס דפנסיבי בתקופה של האטה. הסיבה היא פשוטה - בעיתות משבר, צורכים יותר תרופות. לכן השקיעו בחברות אלה, גם הגנריות וגם האתיות. בכל מקרה, כלל החשיפה לדולר, למשקיע שמרבית הוצאותיו הן בשקלים, צריכה לעמוד על בין 20-30% מהיקף התיק הכולל.

מירב ארלוזורוב: חוק נתוני האשראי הקיים נכשל כישלון חרוץ ביצירת תחרות בין הבנקים. ככל שיש יותר נתוני האשראי כך יש יותר תחרות על האשראי - ומי שנהנה מכך הם בעיקר החלשים והצעירים. הסיבה לכך היא שנתוני אשראי הם המידע שנצבר לגבי לקוח בנקאי (אדם בודד או חברה) ולגבי היסטוריית האשראי שלו. "משטר של שיתוף בנתוני אשראי הוא מדיניות נפוצה ברבות מהמדינות המפותחות, ובכללן מדינות אירופה". המלצה על פתיחת שוק של נתוני אשראי לא נכללה בהמלצות ועדת זקן. בכך רוקנה הוועדה מתוכן את הכותרת שלה - עם כל הכבוד לשלל ההמלצות האחרות שלה, בלי להגביר את התחרות בין הבנקים אין להמלצות האחרות תוחלת. שנים של כישלון מתמשך היו צריכות להביא את מקבלי ההחלטות להבין שבמחיר הגנה על פרטיות האזרחים, מדינת ישראל מפקירה את הזכות של אותם אזרחים לקיום כלכלי בכבוד. מיליוני אזרחים משלמים מחיר כלכלי כבד מדי יום, בשל חוסר יכולת לקבל מהבנקים אשראי במחיר סביר.

בשורה אחת:
מחיר ליטר דלק יעלה בין 40 אג' ל 50 אג' ביום רביעי הקרוב, ב 1 באוגוסט. רוצו לתדלק, מחר. (ביום שלישי יהיו תורים ארוכים).
ספרד: האבטלה טיפסה לשיא של 24.6%
וועדת השרים אישרה: רשת ביטחון של 2.5 מיליארד ש"ח לקרנות הותיקות. גיל הפרישה יעלה. הפנסיות יקוצצו.
הטלוויזיה החינוכית וערוצי הרדיו מצטרפים למערך עידן+

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio