רותי שרון - 29/09/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/09/12


הילה ויסברג: סודות התלוש שאנחנו לא מגלים אפילו לעצמנו. מדובר כמובן בהפרשה לפנסיה. עובדי "מעריב", שעומדים בימים אלה בפני פיטורים כואבים, נחרדו לגלות שבמשך שנים לא הגיעו כספי הפנסיה שלהם ליעדם. אבל, מסתבר שההימנעות מעיסוק בענייני פנסיה אינה ייחודית לעובדים צעירים - או של מי שלא בקיאים בתחום. מחקר חדש, מצא כי פנסיה מרתיעה אפילו את גדולי המומחים. אפילו כלכלני האוצר - מי שהשכלתם הפיננסית בוודאי טובה מזו של אדם הממוצע - מקבלים החלטות לא רציונליות ביחס לפנסיה האישית שלהם, וכי 40% מהם לא ידעו מה היו התשואה ודמי הניהול של קרן הפנסיה שנבחרה על ידם. ואפילו לא ידעו לומר אם התשואה ודמי הניהול היו גבוהים או נמוכים מהממוצע בשוק הפנסיה.

שאול אמסטרדמסקי: דור הבייבי-בום יוצא לפנסיה ואין מי שיתמוך בו. ב-20 השנים הקרובות, חלקם של הקשישים באוכלוסיה צפוי לגדול ב-40%. הפתרון היחיד כיום לטיפול בקשישים, המקבלים 5,000 שקל בפנסיה, הוא העסקת מטפל זר בעלות של אלפי דולרים בחודש. אם המצב לא ישתנה, מעמד הביניים שנושא בנטל הטיפול יקרוס. החלק המדכא באמת הוא שאפילו הפנסיות הנמוכות הן מנת חלקו של שליש מהאוכלוסייה בגילי 65 ומעלה בלבד. ליתר פשוט אין שום פנסיה. ככל שיש יותר פנסיונרים שהפנסיה שלהם לא מספיקה בשביל לגמור את החודש, כך הנטל על מעמד הביניים העובד ילך ויגדל. היום העלות החודשית לעובד זר סיעודי (מעבר לתמיכת הביטוח הלאומי) היא 1,000–1,300 דולר. "כיוון שהענף הזה הוא גלובלי ומושפע משינויי שכר במדינות אחרות בעולם המערבי, בעוד 10–15 שנה העלות תגדל ל־2,800–3,000 דולר. אין סיכוי שמשפחה ישראלית תוכל לשלם את הסכומים האלה".

אלפי שאולי: קניתם דירה ב-1.2 מיליון? היא תעלה לכם יותר. סקירת העלויות הנוספות. על משכנתא ממוצעת בסך 613 אלף שקל תשלמו ריבית של כ-203 אלף שקל לאורך כל חיי ההלוואה (20 שנה, בריבית 3%). "מדובר בסכום הריאלי, כשעלויות ההצמדה למדד והאינפלציה עלולות עוד להכפיל ולשלש סכום זה".ברכישת דירה מיד שנייה מתווספת עלות מתווך שמסתכמת לרוב ב-1%-2% ממחיר הרכישה. שכר עורך הדין המלווה את העסקה, נע בין 1%-1.5% מערך הדירה. אם אתם רוכשים דירה מקבלן, תיאלצו על פי רוב לממן בנוסף את שכר טרחת עורך הדין מטעם הקבלן, שגובה אף הוא בין 1%-1.5% מערך העסקה.אם מדובר בדירה שנייה יהיה עליכם לשלם מס רכישה של 5% מערך הדירה כל עוד הוא נמוך מ-1,053,200 שקל. במידה וערך הדירה גבוה מזה, תיאלצו לשלם 6% על הפער בין מדרגת מיליון השקלים ל-3.159 מיליון. אם זו דירתכם הראשונה או היחידה, אינכם נדרשים לשלם מס רכישה, כל עוד מחיר הדירה הוא עד 1,421,760 שקל. לא פחות מ-90% מרוכשי הדירות מקבלן מבצעים שינויי תכנון ושדרוגים - שעומדים על כ-5% בממוצע משווי הדירה.

מירב קריסטל:
 אושר פיילוט לחצי שנה: HOT ו-yes יציעו חבילה צרה, במחיר של 100 ש"ח. המועצה החליטה על פיילוט לחצי שנה, שלפי משרד התקשורת יכלול 16 ערוצים, ונראה שהחברות יציעו 20 ערוצים. המחיר צפוי לעמוד על 120-100 שקלים בחודש. עלות החבילה הבסיסית ביותר שמספקות כיום החברות עומדת על כ-200 שקל בחודש. החבילה הצרה תכלול את הערוצים הבסיסיים כמו ערוץ 2, 10 וערוץ 1, בשילוב של לפחות ארבעה ערוצים תוכניים בנושא ספורט, ילדים ונוער, סדרות וסרטים וחדשות עולם. לקראת תום תקופת הפיילוט ההחלטה תיבחן מחדש.

יעל שנער:
 למה הישראלים לא מוכנים לוותר על המכונית? רק 22% מהישראלים מגיעים לעבודה באוטובוס, 2% בלבד מהעובדים משתמשים לצורך כך ברכבת, 12% ברי מזל הולכים ברגל לעבודה או מפדלים על האופניים ורובנו (57%) מגיעים למשרד בכלי הרכב הפרטי. למרות מחיר הדלק, מעמד הביניים עדיין לא שוקל לעבור לתחבורה ציבורית. מי באמת נוסע בתחבורה ציבורית על בסיס יומיומי? על פי רוב, מי שאין לו ברירה: עניים, מובטלים, קשישים ועולים. ברכבת לעומת זאת, תמצא בעלי רכבים - כי חייבים רכב פרטי כדי להגיע לתחנת הרכבת. מלבד הצפיפות, הנוסעים סובלים גם מתנאים פיזיים רעועים בתחנות לפני העלייה לאוטובוס. גם התחנות החדשות והיפות בנויות בצורה לא יעילה שאינה מגינה מפני השמש. "על פי דיווחים שלנו, קיים מידע סטטי רק באחוז וחצי מהתחנות. בערים הגדולות באירופה וגם במזרח אירופה - אין תחנה שאין עליה מידע". וגם התדמית בעייתית. לא יאה לנו לשבת ליד זרים, לא נאה לנו לעמוד בתור ובכלל הרבה יותר מקובל בחברה להתלונן על חיפושי חניה אינסופיים מאשר על המתנה לאוטובוס.

אסף שכטר: ברוכים הבאים לג'ונגל. המשבר הכלכלי כבר לא יכול להיפתר בכלים כלכליים בלבד. המשבר הכלכלי לא הולך לשום מקום. התרגלנו למשבר הכלכלי, או "המשבר" כפי שהוא מכונה בדרך כלל. התרגלנו אליו כל כך, שלא שמנו לב שהוא השתנה לנו מתחת לאף. המאה ה 21 צועדת לכיוון הג'ונגל. בתפריט: אי יציבות מתגברת, בקבוקי תבערה, מהומות ברחובות, המונים צרים על פרלמנטים, כלכלות שקורסות בגלל שילוב של בעלי אינטרסים שמסרבים להרפות, מנהיגים כושלים שצברו הררי חובות שאינם ניתנים לצמצום ופלגים לאומניים קיצוניים שמתחזקים. הגיע הזמן להתעורר. העתיד הקרוב הולך להיראות כמו מדריד ואתונה ב-72 השעות האחרונות. תהליך היצוא של מודל הקריסה החברתית האירופית למדינות אחרות הולך ומתקדם. האמת המצערת היא שהשפל הנוכחי אינו סתם מהמורה מחזורית. הוא לא ייגמר בעוד חודש ולא בעוד חודשיים. הצמיחה המיוחלת לא תגיע בקרוב - אין לה מאיפה. השנים הקרובות יהפכו מנגנונים קיימים על פיהם, ישנו סדרי עולם ויגדירו את חיינו - באותו אופן שבו השפל הכלכלי ומלחמת העולם השנייה שפרצה בעקבותיו הגדירו את חייו של "הדור הגדול מכולם".

בשורה אחת:
מחיר הדלק ירד: ליטר אוקטן 95: 7.94 שקלים בשירות עצמי. עלות 4 תדלוקים, 45של  ליטר: 1429 ש"ח. 55 ש"ח פחות.
בנק ישראל: הריבית תשאר ללא שינוי: 2.25% (ריבית הפריים 3.75%).
הערכות: מוצרי החלב יתייקרו בכ-10% אחרי החגים.
אושר בועדה: המנוי למכון כושר ללא התחייבות, בתוקף החל ממרץ 2013.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio