רותי שרון - 30/01/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/01/11

עורך הלקט: איציק ירחי

גיל אורלי מסביר: רוצים לצאת מהמינוס ? תעשו שינוי תודעתי. תחשבו כמו עשירים. קבעו רמת חיים, שנמוכה מההכנסה. העושר והעוני לא נמדדים בהכרח לפי כמות הנכסים שיש לך ויתרת העו"ש שלך בבנק, אלא מהשקפת העולם הכלכלית שלך. העניים חושבים על מה לבזבז את הכסף. מחקר אמריקאי שפורסם בספר "המיליונר בדלת ממול" מאת ד"ר תומאס סטנלי, חושף כמה "סודות" בדרך לעצמאות כלכלית: "רמת חיים" - יש להקפיד ולחיות ברמת חיים נמוכה מההכנסה. " כסף קטן הוא כסף גדול" – להיות צרכן נבון וללמוד שחסכון יומיומי קטן, משמעו הרבה כסף באופן שנתי. "לוותר על הסטטוס" - לא להיכנע ללחץ חברתי ולא לקנות מוצרי סטטוס. "חסכון" - יש לחסוך למעלה מ20% מכלל ההכנסות. "חינוך ונתינה" – השקיעו בקהילה ובבדור העתיד ,למדו את הערך של יצירת נכסים, שתפו בחכמת החיים שרכשתם. "מיקוד" - כל תחום בחיים דורש התמחות. אם עצמאות כלכלית, היא ערך עבורכם, דאגו להפוך למומחים, השתתפו בקורסים ולימדו כיצד לאתר הזדמנויות עסקיות בתחומי הנדל"ן, עסקים ושוק ההון. "זמן איכות" – אינכם מתעשרים מעבודתכם, אתם תתעשרו מהזמן שתקדישו לניהול הכסף שלכם.

רוני לינדר-גנץ, במאמר הקורא לכלול אישפוז וטיפול סיעודי לסל הבריאות: אמנם מס הבריאות יעלה - אבל אתם תגידו תודה . כל מי שהוריו הקשישים נזקקו לאשפוז סיעודי ונאלץ להתמודד דווקא בשעותיו הקשות ביותר עם מטחנת הביורוקרטיה הכוללת מבחני הכנסה קשוחים לו ולבן זוגו, טרטור בלתי נסבל בין מוסדות שונים ואטיות תגובה מעצבנת - מבין עד כמה מדובר בצורך בוער ואמיתי. כבר בשנות ה-90 קבעו ועדות שונות כי יש להכליל את האשפוז הסיעודי בתוך סל הבריאות. זו גם היתה התוכנית המקורית בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, שקבע כי בתוך שלוש שנים יוכלל האשפוז בחוק. בפועל משתולל בחוץ שוק פרטי אכזרי ועשרות אלפי קשישים סיעודיים ומשפחותיהם נקלעים למצוקה רפואית וכלכלית קשה מנשוא. הצעתו של ליצמן, המבוססת על יוזמה של ח"כ חיים אורון (מרצ), פשוטה והגיונית: מס הבריאות יעלה ב-0.5% לכל היותר, עניין של עד 40 שקל בחודש לאדם, בהתאם להכנסתו, ובתמורה תבטיח המדינה לאזרחיה אשפוז סיעודי ראוי וסיום חייהם בכבוד.

עופר פטרסבורג: מחפשים להשקיע בנדל"נ ? רשימת 10 הזדמנויות ברחבי הארץ.
רשימת שכונות זולות בתל אביב: שפירא, נווה שרת, יד אליהו, רחוב העליה והתחנה המרכזית. ברמת גן, שכונת רמת השקמה. בראש העין, שכונות ופרויקטים במזרחה. בבת ים, באזור דרום העיר - מתכננים לבנות מגדלי מגורים. בראשון לציון, רחוב זבוטינסקי במפגש עם כצנלסון. גן יבנה. שכונת עליה בכפר סבא, ושכונת קריית שרת ברעננה. אזור. יישוב חדש: צור יצחק.

קמפיין חדש נגד הבנקים: "אל תאמין לדן חסכן", "אל תאמין לאמא ואבא" ו"אל תהיה הפראייר של דן שקרן"... "מדינת ישראל מחנכת את האזרחים שלה להיות עדר פראיירים של הבנקים. דרוש חינוך כלכלי מחדש" במילים חריפות אלו השיק רו"ח שי באטון קמפיין חדש, בתקציב של 250 אלף ש"ח, של רשת המכללות לעצמאות כלכלית
Cash Flow Israel. "יש משהו רקוב מהבסיס בחינוך הכלכלי בישראל. מלמדים את הישראלים להיות פרות חולבות של הבנקים. המסר שעובר כבר מבתי הספר הוא מסר שאומר – תחסוך, אל תשקיע ואל תיקח סיכונים". "חבר שלי סיפר לי שהוא לקח הלוואה מהבנק כדי לכסות את האוברדראפט, והבנקאית הציעה לו בטלפון לעשות חיסכון חודשי של כמה מאות שקלים. צחקתי איתו, אמרתי לו שהיא כנראה חשבה שהוא מטומטם, להציע לו חיסכון בריבית נמוכה באותה שיחת טלפון בה הוא סוגר הלוואה בריבית גבוהה, ואז הוא הודה בשקט שהוא הסכים להצעה שלה. כששאלתי למה, הוא אמר "כי לחסוך זה חשוב".

עידו אפרתי: יש לכם ממ"ד גדול? קבלו זכויות בנייה נוספות – בחינם. תיקון חוק הג"א (התגוננות אזרחית) מ-2007, שקבע כי שטחו של ממ"ד תקני בישראל יוגדל מ-5 מ"ר נטו (7 מ"ר ברוטו) ל-9 מ"ר נטו (12 מ"ר ברוטו). לבעל בית שבביתו נבנה ממ"ד הגדול מ-5 מ"ר (נטו) עד אותו מועד, זכאי להחזר של עד 5 מ"ר זכויות בנייה. על פי הערכות, מדובר בזכויות בנייה בשווי מיליוני שקלים שאינן מנוצלות בשל חוסר מודעות של בעלי הדירות לזכאותם. רוב הממ"דים שהוקמו גדולים בשטחם מ-5 מ"ר נטו, שכן הם נבנו כדי לשמש בשגרה כחדר בדירה. "נוצר מצב אנומלי שבו במציאות הנדל"נית הנוכחית, ובמיוחד באזור המרכז, נאבקים על כל מטר בנייה, ומנגד שוכבות להן זכויות בנייה רבות שאינן מנוצלות". זכויות הבנייה הן כבר של בעל הדירה ולכן הוא אינו נדרש לשום דיווח לרשויות המס. "איני יודע בוודאות מה הסיבה, אך נראה לי שזה נובע פשוט מהיעדר ידיעה. החוק הזה לא זכה משום מה לתהודה, ולמיטב ידיעתי, אינו מנוצל - וחבל".

"תבונה ורגישות בניהול" מאת חיים שפירא. שלושת המנצחים הגדולים במגרש המשחקים של כל ארגון (בעלי חשיבה אסטרטגית - טיפוסי S, בעלי נטייה ניהולית - טיפוסי M ובעלי מיומנויות ביצוע - טיפוסי I). בספר מנותחות הציפיות והרגש אצל כל אחד מהשחקנים.
חיים שפירא: "המנוסים מבינינו מבינים כי שימוש בטכניקות חשבונאיות בלבד להשגת איזון התקציב המשפחתי, יכול להתאים לנתח קטן מהאוכלוסיה הזקוקה לסיוע. האתגר האמיתי אינו רק בחישוב הפער בין הכנסות להוצאות אלא בבניית תקשורת איכותית יותר בין בני המשפחה. ללא שיח איכותי ויכולת הקשבה והבנת האינטרסים של בני המשפחה האחרים, הטבלאות ישארו ללא שימוש מושכל. הספר עוסק בסוגיות שבהן הרגשות עזים יותר מן ההגיון והתבונה, גם אם לא בצורה ישירה בכלכלת משפחה".

בשורה אחת:
ביום שלישי, מחיר הדלק מתייקר כנראה ב- 1.65%. ליטר בנזין 95 אוקטן יעלה: 7.40 ש"ח לליטר. כ- 260 ש"ח למיכל של 35 ליטר.
מחיר השמן מתייקר ב 25% נוספים. מדובר בעליה של 70% תוך שנה.
מחיר המזון בקופסאות השימורים מתייקר ב-10%.
לכבוד יום המשפחה: ויזה כאל תחליף חינם את התמונה על כרטיס האשראי, בתמונה מתוך האלבום המשפחתי.
זוגלובק אוספת מוצרי פסטרמה מהמדפים, מחשש שהם יתקלקלו לפני התוקף.
פיצוי ללקוחות בזק: שיחות חינם, עד 1,000 דקות למספרים סלולריים, החל מהיום ולמשך שבוע.
אם לשכן שלכם יש לוגו של אינטל על רכב הליסינג שלו, אז הוא מקבל בימים אלה בונוס בגובה של 3 (!!) משכורות !
לא לתכנן רילוקיישין לארה"ב: מכסת הויזות לישראלים ל 2011 נגמרה.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio