רותי שרון - 30/05/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/05/10

עורך: איציק ירחי

שר השיכון: "לוקחים משכנתא? מהרו לפני שיגיע ה-1 ביולי". ההנחיות החדשות עדיין טיוטא, ולא נכנסו לתוקף ! לדבריו, הוראת המפקח על הבנקים להקשיח את מתן המשכנתאות המהוות יותר מ-60% ממחיר הדירה, נשלחה בינתיים כטיוטה, כשהבנקים, משרד השיכון והגורמים האחרים צריכים להגיב עליה עד ל-1 ביולי. לפיכך, עד למועד זה, נכון לעכשיו, ההוראות הקיימות עדיין בתוקף וגם לאחר ה-1 ביולי, הן תלויות בקבלת בנק ישראל את הטענות שיוגשו נגד ההחלטה. השר הדגיש כי "יש לנו יכולת רגולטורית להגביל את הוראת המפקח רק לרוכשי דירה שנייה ושלישית, וברוח זאת נגיב על הטיוטה". כלומר, השר מבטיח שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה. נציין שהמצב אינו ברור - משום שבטיוטא מדובר על החלטה ריטרואקטיבית החל מ 1 באפריל. עם אילו מומחים, מתייעץ השר, לפני שהוא מפרסם הצהרות בתקשורת. אז מה נכון, ומי צודק ? שר השיכון, או מומחי הבנקאות ?

רפורמה: דיור מוזל - גם לזוגות צעירים ולרווקים.
שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, הודיע היום (א') כי חוקי המכרזים במסלול מחיר למשתכן ישתנו באופן מיידי ויובטחו גם למשפחות קטנות, משפחות ללא ילדים ורווקים חסרי דירה. בתחילת החודש נחשפה כוונתו של אטיאס ב"כלכליסט" וכיום הוא הודיע כי הכללים החדשים על המכרזים יחולו באופן מיידי. על פי השיטה החדשה 40% מהדירות בכל מכרז מחיר למשתכן, ישוריין לטובת משפחות קטנות, משפחות ללא ילדים ולזוגות העומדים להינשא. בנוסף לשינוי זה יחול שינוי נוסף במסגרתו רוכשי הדירות לא יוכלו למכור את דירתם במשך 5 שנים מיום קבלת החזקה, זאת על מנת לצמצם את תופעת הסחר בדירות מסוג זה.

ההורים חייבים לפקח על דמי כיס של הילדים, ולהכין איתם תכניות למימון יעדים. ראיון בוידיאו.
ילדים זה אף פעם לא עסק זול, וכשהם מתבגרים ההוצאות מתנפחות אפילו יותר. בילויים ושופינג של מותגים זה רק חלק קטן מההוצאות. עמוס רולידר מזהיר את ההורים מקיצורי דרך, או יד נדיבה - כי הדבר יוביל לחינוך לקוי, ולהחמצת הזדמנות פז ללמד ילדים ערכו של כסף, ועוצמתו של ניהול פיננסי ברמה האישית.

"היכן כתוב בתורה שצריך לגור בגבעתיים או ברמת גן".
מומחי הנדל"נ, או בדרך כלל מומחי ה"מטעם" אוהבים לדבר. לפעמים אלה מומחי הקבלנים, שמסבירים מדוע המחירים ימשיכו לעלות, ולפעמים מומחים חברתיים שמסבירים שהמחירים כבר גבוהים ויכולים רק לרדת. ד"ר יאיר דוכין הוא כלכלן, ובעל חברת ייעוץ לנדל"ן. "אין כאן בועה וגם לא משהו שמזכיר בועה. יש עליות בכמה מקומות שמהווים אחוז לא גדול מדי מהביקושים, ובמקומות שונים בפריפריה יש תיקוני מחירים מסוימים, אחרי שפל מתמשך. בבאר שבע, למשל, היו ירידות מחירים נוראיות מתחילת שנות ה-2000, ובכרמיאל הבנייה נפסקה ממש עד לתקופה האחרונה. כך בדיוק צריך להתייחס לדברים". "זוג צעיר צריך לעשות לעצמו הערכת מצב ברורה לגבי יכולת ההשתכרות שלו, החזרי המשכנתא שבהם יוכל לעמוד, ובמיוחד לגבי המקומות שבהם הוא יכול לקנות דירה בלי להסתכן. אם הוא צריך לנסוע בבוקר שעה לעבודה - שייסע שעה לעבודה".

כלל מצטרפת להראל ומגדל: תציע ביטוח תרופות מוזל. אליה וקוץ בה: יש חיתום, אבל כיסוי עד 5 מיליון.
הפוליסה החדשה אותה מציעה כלל, כוללת ביטוח תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות בעלות של 18 שקלים וניתן להצטרף אליה עד גיל 54. מעבר לגיל זה יקפוץ מחיר הפוליסה למעל 50 שקלים. בעבר ביטחה כלל את חברי קופת חולים כללית שהצטרפו לתוכנית הפלטינום שלה. הפוליסה אותה מציעה כלל, מחייבת חיתום מקוצר, זאת להבדיל מהביטוחים החדשים המקבילים, שאינם דורשים חיתום. במקביל, הפוליסה של כלל רחבה יותר והיא מגיעה עד כיסוי של 5 מיליון שקלים. "זו פעם ראשונה שאנחנו שומעים שאדם שקונה ביטוח בריאות וסובל מבעיה רפואית קיימת, הפוליסה תכסה את הבעיה ללא סייגים וללא חריגים. המגבלה היחידה היא שלא משלמים על תרופה שכבר נמצאת בשימוש". אודי כץ יו"ר לשכת סוכני הביטוח, התייחס לפוליסות החדשות ואמר כי הוא הופתע מהתעוזה של חברות הביטוח על כך שהם מציעות פוליסות זולות לציבור הרחב.

הושק מיזם ייעוץ צרכני משולב לתחומי הבנקאות, התקשורת והביטוח.
המיזם יציע לצרכן ייעוץ בחינם וללא התחייבות במטרה לעזור לו לחסוך בתחומי הבנקאות, התקשורת והביטוח, באמצעות ניתוח הנתונים של אותו לקוח ומתן המלצות לדרכים להקטנת ההוצאות. לצד זה, הכנסות החברה יהיו משיווק של מוצרי ביטוח שיוצעו ללקוחות החברה. המיזם החדש יינתן בשלב הראשון באמצעות מקומות עבודה וועדי עובדים ולא יתנהל מול אנשים פרטיים ללא שיוך לארגון או מקום עבודה כלשהו. בשלב הראשון ייאסף מידע מהלקוח באמצעות שאלון אותו ימלא הלקוח כולל חשבונות חודשיים של ספקי טלפון ואינטרנט, דפי מידע בנקאיים וכדומה, ונתוני ההוצאות ודפוסי הצריכה של הלקוח יוכנסו למערכת מחשוב שפתחו אנשי "שכל". המערכת תפיק דו"ח ממצאים ללקוח שיציע לו חלופות זולות יותר דוגמת המלצות להפחתת דמי ניהול וחיובים בגין משיכת יתר בחשבון העו"ש, המלצות להקטנת דמי הניהול ותעריפי פעולות קנייה ומכירת ניירות ערך, בדיקת כדאיות מחזור משכנתא, בדיקת אפשרות לחסוך בהוצאות הטלפונים הסלולאריים ובדיקה כוללת של כיסויי הביטוח. אחר כך, יקבל הלקוח דו"ח שינתן לו בפגישה אישית עם מומחה "שכל" .

אולי מגיע לכם פטור מארנונה?
תקנות הסדרים (הנחה מארנונה) שהתקין שר הפנים, קובעות כי רשות מקומית רשאית לתת הנחות מסוימות בתשלומי הארנונה שהיא גובה: חלק מההנחות נובעות מנסיבות אישיות ספציפיות של המשלם, כגון גיל, טעמים רפואיים, נסיבות כלכליות ועוד, ויתר ההנחות נעוצות במצב הנכס הספציפי. למשל, עיריית חיפה מזכה בהנחה מה שנחשב כ"בניין תת קרקעי". חייל שמתגורר במהלך שירות החובה שלו, ועד ארבעה חודשים מיום השחרור, בדירה נפרדת מהוריו, או שהוא היה המפרנס העיקרי לפני הגיוס - פטור מארנונה. אזרחים ותיקים (62 - נשים, 67 - גברים), זכאים להנחות. בעלי נכויות ולקויות רפואיות, עולים חדשים, מקבלי גמלאות כמו הבטחת הכנסה, נכס ריק או זקוק לשיפוץ כי אינו מתאים למגורים.

בשורה אחת:

כצפוי: ספרד מאבדת את דירוג האשראי, ומוגדרת AA מינוס. הפרלמנט אישר תכנית צנע, שזוכה להתנגדויות.
דואר ישראל יתחיל, בעוד שנה, להנפיק כרטיסי אשראי בחיוב נדחה. בכך יוכל להעק שירותים בנקאיים מגוונים יותר.
בנק מזרחי טפחות יחזיר ללקוחותיו 560 אלף ש"ח בגין עמלת הוצאות סליקה של קרנות נאמנות
הלמ"ס:7.2% אבטלה בישראל, ברבע הראשון. מדובר בשיפור קל, שלא לאמר יציבות בשוק העבודה..
הסטוריה: גם צרפת: הממשלה תעלה את גיל הפרישה, כנראה לגיל 63. השביתות והמחאות - בדרך.

 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio