רותי שרון - 30/08/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/08/09

איך לשמור על הבית, במידה ומתחילים לפגר בתשלומי המשכנתא. עשרות אלפי משפחות כ־60 אלף, לפי הערכת בנק ישראל - אינן מצליחות לעמוד בהחזר החודשי.בארגון ידיד, המסייע לנוטלי משכנתאות במצוקה, מעריכים כי מדי שנה מפונות כך כ־2,000 משפחות מדירתן. ההמלצה הראשונה ללווים היא להקדים ולפעול בעצמם. כל צעד שינקוט הבנק עשוי להגדיל את הפגיעה הכלכלית. "טיפול מוצלח בפיגורי משכנתה כמוהו כמלחמה, וצריך להתכונן אליו", אומר עו"ד סורין גנות, יו"ר ועדת ההוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין. "ראשית יש לבדוק אם מבחינה כלכלית שווה לנסות ולהשאיר את הדירה על ידי גיוס כספים, או שאולי עדיף למוכרה לשם הקטנת הנזק. כאשר הלווה מצוי בקשיים זמניים - למשל, בשל פיטורים או הוצאות חד־פעמיות גדולות - והפיגור בתשלומים לא צפוי להעמיק, מומלץ לפנות אל פקיד הבנק ולבקש ממנו "תקופת גרייס", כלומר דחייה של חודש או יותר בתשלומים והארכת תקופת ההלוואה בהתאם.

גרים בגבעתיים ? TheMarker 
חושף טעויות במדידת הבית שנעשתה לאחרונה - לעיתים לרעת הדיייר. במשך עשר שנים מתגוררת עפרה בק בדירת שני חדרים. לפני כחודש קיבלה בק מכתב מהעירייה, ובו צוין כי שטח הדירה המעודכן שלה הוא 109 מ"ר. לתדהמתה גילתה כי לשטח הדירה שלה התווספו חלקים שלא היו בה בעבר. בק דרשה להזמין מדידה חדשה בעלות 250 שקלים שיוחזרו לה. ואכן, המודד קבע כי גודל הדירה אינו 109 מ"ר אלא 74 מ"ר. גם על 14 מ"ר אלו, היא מתכננת לערער. הלחץ על תקציב הרשויות המקומיות גדל, ורשויות רבות נכנסות להליך מדידה מחדש של נכסי התושבים. כדי לייעל את הליכי המדידה מודדים את הבית מבחוץ, ואחר כך מתבצע תחשיב שמדויק במרבית המקרים. העירייה ומשרד הפנים מדגישים ששיטת המדידה חוקית, אולם התושבים טוענים כי העובדות מעידות על כך שהשיטה אינה מאפשרת מדידה אמינה של גודל הנכסים ויוצרת סבך ביורוקרטי לתושבים, שנאלצים לרדוף אחר תיקון הטעות ולהוציא כספים.

אלי שמעוני: 8 טעויות כלכליות שיש להמנע מהן. אמנם לא חדש, אבל חשוב לזכור וליישם.
ואלה הטעויות שיש להמנע מהן: לסגור את הכסף בבנק ל-5 שנים,לברוח ממסלול הפריים במשכנתא, להשאיר את קופת הגמל במסלול לא מתאים, לצפות לרווחים גדולים בקרנות אג"ח של חברות, להסתמך על שמועות, להשקיע רק בבורסה של תל אביב, להיות באוברדראפט ובו בזמן לחסוך, לבצע הרבה פעולות בניירות ערך באמצעות הבנק.

רז סמולסקי: מדריך: כך משדרגים מטבח ישן בלי להיכנס לחובות, מתאים במיוחד לדירה שכורה או זמנית. המטבח הוא אחד המוקדים הבעייתיים בדירה שכורה. השקעה במטבח יכולה לעלות לבעל הבית אלפי שקלים, ולכן הוא בדרך כלל ישאר ישן ומוזנח. אלית קלדרון, סמנכ"ל תוכן באתר
Adira לעיצוב ושיפוץ הבית, מסבירה שכמות של חמישה ליטר צבע בעלות של כ-200 שקל צריכה להספיק לצביעה של מטבח קטן; אחרי הצביעה ניתן להוסיף ידיות בארונות באמצעות קדיחה פשוטה. אפשר למצוא ידיות זולות בשווקים, חנויות אומנות או בחנויות עשה זאת בעצמך בעלות של 5-10 שקלים לידית. מצוקה של אחסון אפשר לפתור בעזרת מדף עומד בצורת ח', שאפשר להניח אותו על השיש או השולחן וליצור קומה נוספת לקופסאות אחסון או קומת קפה.

התרשמות אישית מישראכרט: הלוואה לכולם. לאחרונה נכנסה ישראכרט לשוק האשראי החוץ בנקאי בסערה, עם המוצר הלוואה לכולללם. ההלוואה הוענקה בזמן שיא: 4-5 ימי עבודה. גובה הסכום, מספר התשלומים (לא יותר מ 36 תשלומים) וגובה הריבית נקבעו כבר בשלב הפניה הטלפונית הראשונית. באותה שיחת טלפון ראשונה ויחידה, נלקחו מספר פרטים אישיים רב: מקום העבודה, מקצוע, כתובות, טלפונים, חשבון בנק, ואפילו פרטי כרטיס האשראי של הלקוח. מעבר למהירות היחסית, המוצר פשוט והוא נטול עמלות לחלוטין ! הכל מגולם בתוך הריבית (הלא נמוכה) שישראכרט מעניקים. שליח מגיע אליך, ומחתים אותך על טפסי ההלוואה, תוך קבלת תדפיס חשבון בנק וצילום ת.ז.. אגב, כל אחד מבני הזוג, יכול לקבל הלוואה בנפרד. אתר האיטרנט של ישראכרט - לא תפקד בכלל, ורק בטלפון אפשר היה להגיע אליהם, חבל שישראכרט לא טורחים להתקשר ולהודיע על הביצוע בפועל. לסיכום: מדובר במוצר שמדבר לישראלי: מהירות גבוהה, וללא סיבוכי אותיות קטנות - הכל על השולחן.

בשורה אחת:
הביטוח הלאומי פרסם חוברת מעודכנת ל 2009. מערכת הביטוח הלאומי בישראל.
בקרוב: ישראכרט נכנסת לענף הליסינג הפרטי, ומקימה את חברת ישראקאר. מהלך זה צפוי להגביר את התחרות בענף.

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio