רותי שרון - 31/05/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2009 >> 05/09 >> 31/05/09
 

חדשות כלכלת המשפחה
31/05/09

שיעור האבטלה הגיע ל 7.6%. ולכן, החל ממחר הקלות בתנאי הזכאות לדמי אבטלה.
מובטל יוכל לקבל דמי אבטלה כל עוד עבד בתשעה מתוך 18 החודשים האחרונים, לעומת 12 חודשי עבודה כפי שנהוג כיום. מבין הערים הגדולות,
שיעור האבטלה הגבוה ביותר נמדד בירושלים ועמד על 8.4%. באזור הדרום הסתכם שיעור האבטלה ב-9.2%, בחיפה הגיעה האבטלה ל-7.1% ובאזור תל אביב נמדד שיעור אבטלה של 6.1%.

האוצר משיק קמפיין חדש בנושא פנסיה עם עידו רוזנבלום (מונית הכסף). ענתבי: ישראל לא משקיעה בחינוך פיננסי. ענתבי: "יש פה משהו הרבה יותר מהותי. ישראל כמעט שאינה משקיעה בחינוך פיננסי, וזה חייב להיות חלק הכשרה של אדם לחיים. זו אינה פריבילגיה אלא דרך לניהול חיים נכון", אמר והסביר: "עשינו סקרים ושאלנו מה אנשים יודעים על קופת הגמל, איפה היא מנוהלת, מה ההבדל בין גמל לחיסכון - אבל אנשים לא יודעים כלום". הקמפיין החדש, בהיקף 6 מיליון שקל, יכלול מודעות ותשדירים שיפנו את הציבור לבקר באתר אינטרנט ייעודי לנושא החיסכון הפנסיוני שמשיק היום האוצר. האתר מכיל מידע והסברים על החיסכון הפנסיוני, מכשירי החיסכון הקיימים והגורמים המשווקים אותם: www.pensia.mof.gov.il. לדעתו של יהודה מודעי, הטקסטים באתר הזה פשוט מוציאים את החשק לחיות. ההסברים ארוכים ומפורטים מדי, ולא באמת מדברים בשפתו של כלל ישראל. הם טובים למי שכבר מבין בנושא, אבל ל-99% מהגולשים הם נשמעים כמו סינית בניב מנדריני.

והרי התחזית: האינפלציה חוזרת, המדד יחצה את רף 3% (גם השנה), ריבית בנק ישראל ללא שינוי. הצפי הוא כי בחודש מאי יעלה המדד ב-0.3% - ובחודש יוני ב-0.5%. העלייה במדד צפויה לאור הגזירות החדשות שהוטלו במסגרת התקציב החדש, בהן ייקור המע"מ ב-1%, הסרת הפטור ממס על פירות וירקות, וייקור הסיגריות, הדלק והמים. אלו, לפי בדיקת עסקים, צפויות לתרום 2.2% למדד 2009, וכ-1% למדד 2010. הנגיד ציין כי הפחתת הריבית אינה אפקטיבית יותר. "הריבית כיום נמוכה וקרובה למדי למינימום האפשרי". בנק ישראל ייאלץ להמשיך בהרחבה מוניטרית באמצעות כלים חלופיים, כהדפסת כסף, הגדלת האשראי המוניטרי לבנקים, צמצום הנפקות המק"מ והמשך רכישות המט"ח והאג"ח בבורסה.

כלכליסט מציג: אפשר לקזז בפסדי הון בבורסה, גם לשכירים. ניתן לקזז רק הפסד שנוצר כתוצאה ממכירה בפועל של נייר ערך. ניתן לקזז הפסדים רק קדימה, כלומר מול רווח באותה שנה; אם אין רווחים בשנת המס שעליה מדווחים, ניתן לקזז את ההפסד מול רווח החל משנת המס 2009 ואילך. המשמעות היא שהפסד אינו מתיישן. "כדי לבצע קיזוז בשנים הבאות, יש להגיש כבר השנה דו"ח על שנת המס 2008, עם דיווח על ההפסדים של אותה שנה", מסביר רו"ח אמיר גבאי, מומחה למיסוי ופרישה. "חשוב להגיש את הדו"ח השנה גם אם לא היו רווחים ב־2008, כדי להעביר את ההפסדים לצורך קיזוז בשנים הבאות".
מדריך: מכוניות משומשות בתקציב של עד 30,000 ש"ח. אמרתם שלום למאזדה מהליסינג, אבל קשה לכם להסתדר באוטובוסים? בתקציב של עד 30 אלף שקל תוכלו למצוא מגוון מכוניות מוצלחות שאולי כבר גמאו קילומטרים רבים - אבל עדיין מספקות אמינות, מרחב ואפילו חוויית נהיגה. פיז'ו 106, דייהטסו סיריון, אלפא רומאו 156, סובארו גרנד-ליאונה, סיטרואן C5, מרצדס A, וולבו 850.

הביטוח הלאומי יוזם: אמהות חד הוריות יקבלו קצבה כמו של אלמנות. היוזמה היא להעניק למשפחות חד הוריות
קצבה השווה לקצבת שארים (קצבה הניתנת לאלמנות), כלומר קצבה שאינה תלויה בהכנסה. גודל הקצבה: בין 1,860 שקל ל-2,452 שקל . העלות התקציבית, אם התוכנית תצא לפועל: מאות מליוני שקלים. הביטוח הלאומי פורש נתונים חמורים אודות מצבן של המשפחות החד הוריות. נכון לשנת 2007 רשומות בישראל 128 אלף משפחות חד הוריות. הן מהוות 13% מהמשפחות עם ילדים, לעומת 9.3% בשנת 1995. 50% מהמשפחות החד הוריות סובלות מעוני. הסיכוי של משפחה חד הורית להיות ענייה הוא פי שלושה מאשר משפחה עם שני מפרנסים.

סקר: אחד מכל שמונה ישראלים ויתר בשנה האחרונה על רכישת תרופות. "זה ברור שאי השוויון בנגישות לשירותי הבריאות גורם בארץ לתמותה ותחלואה, כמו התמותה אצל תינוקות והתמותה של חולי סכרת" - כך התריע אתמול הד"ר יורם בלשר, יו"ר ההסתדרות הרפואית. חלק מהציבור בישראל, בעיקר עניים, נאלץ לוותר בשנה האחרונה על שירותים רפואיים חיוניים מפאת מחירם. הכוונה בעיקר לתשלומים שגובות לפי החוק ארבעת קופות החולים כהשתתפות עצמית בעבור תרופות וביקורים אצל רופא שכלולים בסל הבריאות הממלכתי. לפי הסקר, 13%מהציבור ויתר על רכישת תרופות; על ביקור אצל רופא ויתרו 11%; על טיפול רפואי בילדים ויתרו 9% מהציבור; ועל טיפול בהורים קשישים ויתרו 12% מהציבור.

בשורה אחת:
מהלילה עליה נוספת של 7% במחיר הדלק. ליטר בנזין של 95 אוקטן עולה 6.14 ש"ח (שירות עצמי). עליה של 13% תוך שבועיים.
קצבת ניצולי שואה התעדכנה. מדובר בתוספת של 160 ש"ח עד 400 ש"ח.
אחרית הימים: עובדי כח אדם בממשלה יקבלו הפרשה לפנסיה החל מהיום הראשון, ולא רטרואקטיבית אחרי 6 חודשים.
הדקה ה-90 ואל-על, מעניקות 60% הנחה, למי שיזמין אחרי 18:00 מקום לטיסה ליום שלמחרת 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
 

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio