רותי שרון - 31/10/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
31/10/10

עורך: איציק ירחי

יהודה שרוני: בנק ישראל מפרסם הגבלות למשכנתאות ללא-זכאים, מעל 800 אלף ש"ח, ומעל 25% בריבית משתנה. ב
נק ישראל מוטרד מהמשך העלייה במחירי הדירות והשפעתם האפשרית על מדד המחירים לצרכן, שממשיך לעלות. הוא גם חושש שלוקחי המשכנתאות אינם מודעים לסיכונים, וכי קצב עליית מחירי הדירות אינו תואם את הגידול במשכורות, ולכן הוא מבקש לצנן את הביקושים לדירות באמצעות ייקור אפקטיבי של הריבית. ההנחיות לא יחולו באופן רטרואקטיבי, אלא הן יהיו בתוקף אך ורק לגבי הלוואות חדשות. ללקוחות הבנקים כדאי יהיה לקחת הלוואות עם ריבית קבועה על חשבון הלוואות בריבית משתנה. אטיאס: "אני מברך על הצעד של המפקח על הבנקים, כי הוא מבדיל בין בעלי דירה ראשונה לבעלי דירה שנייה".

אליצפן רוזנברג: הפנסיה של גברים גבוהה פי 2 מנשים: שכר נמוך, פרישה מוקדמת, ולא חוסכות בחופשת לידה. על פי המחקר שערך "מרכז מאקרו", גם כאשר תקופת הצבירה של הגבר והאישה זהה (564 חודשים), נמצא שהכנסת האישה מפנסיה צפויה להיות כ-5,150 שקל לחודש, לעומת פנסיה חודשית של מעל 9,100 שקל לגבר. דפוסי העבודה של נשים במהלך חייהן היו מאז ומעולם קשורים לתפקידן בחיי המשפחה ובמיוחד לטיפול בילדים קטנים. תוואי העבודה משפיע באופן ישיר על תנאי ההעסקה ותנאים אלו קובעים את היקף החיסכון לפרישה. הפער, נובע משלושה מקורות עיקריים: פערי השכר המצטברים של נשים לעומת גברים, תקופת הצבירה הקצרה יותר של נשים וקיצור משמעותי נוסף בתקופת הצבירה עקב טיפול בילדים. מירב ארלוזורוב: לפרישת נשים בגיל מוקדם לפני 64, יש מחיר כבד של עוני. זהו אותו עוני שגם עיניהן של הנשים בצרפת כהו מלראות אותו.

נורית קדוש: 30 אלף תלמידים מכל רחבי הארץ יעברו סדנאות בנושא צרכנות נבונה וסחר הוגן. מטרת הסדנאות לעודד את התלמידים להיות צרכנים נבונים, עירניים, ביקורתיים ומעורבים. במסגרת הפרויקט, שעלותו נאמדת במיליון שקל, ילמדו התלמידים מהי צרכנות נבונה ומהן ההשפעות והשיקולים שצרכן מפעיל בזמן רכישה. בנוסף, ילמדו התלמידים את המשמעויות של מבצעים והנחות המשפיעים על הצרכנים, ויכירו את זכויות הצרכן. במשרד התמ"ת נערכים לקיים 750 סדנאות חד-יומיות וכן לערוך תחרות ממוחשבת באינטרנט בנושא צרכנות נבונה. כמו כן, כחלק מההיערכות לפרויקט, יוכשרו 30 מדריכי תעשיידע.

רינה רוזנברג: איך חוגגים יומהולדת לילד ? 72% חוגגים לילד. 40% מהם יזמינו מפעיל. עלות מפעיל כ- 1000 ש"ח. מסיבת יום הולדת שמתוכננת ומיושמת על ידי ההורים היא אפשרות טובה לשיתוף פעולה של הילדים בפרויקט של המשפחה, שבה הילד שותף ליצירה. "זה לא רק לומר לא, אלא צריך ליצור אלטרנטיבה ולהציג אותה לילד בצורה אופטימית וכיפית. אפשר להגיד לילד 'לא' ולהרגיש רע עם זה, אבל אפשר להגיד 'לא' ולמצוא דרך איך עושים את זה אחרת". 44% מהורים ששוכרים מפעיל משלמים יותר מ-1,000 שקל על מסיבת יום ההולדת. מחיר של ליצן יכול להתחיל ב-400 שקל ולהגיע גם ל-1,400 שקל. כך גם בתיאטרון, זה מתחיל ב-600 שקל, אבל יש גם מפעילים שמבקשים 1,400 שקל.

גיל מלמד: ב 2011 ישווקו מספר דגמי מכוניות חשמליות בישראל. טוענים בלילה ונוסעים על חשמל. החסכון מובטח !
בנוסף למכוניות של רנו, בשנה הבאה צפויות להגיע לישראל מכוניות חשמליות מתוצרת מיצובישי (i-MiEV), פיז'ו-סיטרואן (iOn ו-C-זירו המבוססות על המכונית של מיצובישי) ואולי ניסאן "(ליף"); ושתי היברידיות נטענות: שברולט "וולט" וטויוטה "פריוס פלאגאין". חשמל במתח של 220 וולט ובזרם מרבי של 20-15 אמפר (עד 30 אמפר ב"שקע כוח") מספיקים לטעינת סוללה של מכונית חשמלית בתוך 6-3 שעות. שקע תלת-פאזי יכול לספק כ-60 אמפר לשעה, אולם יוצר עומס על המערכת הביתית. אם נניח שהמכונית החשמלית היא המכונית העיקרית בבית - ו
לאור ממוצע הקילומטראז' הישראלי שעומד על 15 אלף ק"מ בשנה - נגיע להוצאה שנתית של 1,050 שקל בלבד על חשמל. זה מחייב חניה פרטית קבועה בלילה - לטעינה של הרכב, ורצוי נקודת טעינה גם בעבודה.

42 מיליון אמריקנים משתמשים בתלושי מזון. מדובר ב 13% מהאוכלוסיה. שיא של כל הזמנים.
כ-30 מדינות ברחבי ארה"ב אימצו את החוקים שמקלים על קבלות הזכאות לתלושי מזון, משנת 2007. 38 מדינות בסך הכל מקלות כעת את התנאים לזכאות ומספר האמריקנים המשתמשים בתלושים עלה לשיא של כל הזמנים. המדינות הנדיבות מאפשרות למשפחות להגיש בקשה גם אם ההכנסה השנתית שלהן פי שתיים מקו העוני שעומד על 22,050 דולר למשפחה של ארבע נפשות בארה"ב.
1 מכל 8 אמריקאים זוכה כעת לתלושי מזון. אחוזי האבטלה עלו מ-4.3% (מאי 2007) ל-9.2% בספטמבר השנה. מדינות שהקלו את הזכאות עשו זאת על ידי מעבר למערכת בה מועמדים לזכאות יכולים להימצא זכאים בהתבסס על ההכנסה שלהם בלבד, בלי קשר לנכסים שברשותם, כמו בית, מכונית או חסכונות.

אורן מג'ר: באיזה עבודה אזרחים עומדים למסדר. היכן יש תורנות שירותים. ואיפה אפשר לקבל קידום אחרי המוות?
מנהל פרויקט בחברה, המועסק בהטמעת מערכת מחשוב באחד מבסיסי צה"ל, נדרש לעמוד במסדר השבועי של רס"ר המחנה יחד עם שאר חיילי הבסיס, אף כי הוא אזרח לכל דבר ומתגורר בביתו. המסדר כולל ניקוי אבק, שטיפת רצפה וגריסת מסמכים. מה יקרה אם ייכשל בו? הוא מעדיף לא לבדוק. ההסבר הרשמי: לא נמסר. המוטו: עובד, המשרד הוא ביתך, שמור על ניקיונו.
היתר ועוד, מפורט בכתבה.

בשורה אחת:
שביתה במשק
ביום שלישי: אין הסכמות בין ההסתדרות לממשלה. כל המשק בשביתה. הפגישה ביום שישי נכשלה.
מדריך:
מה עושים כשהדייר מפסיק לשלם שכירות ? תשובה: פניה מהירה לבית המשפט ותביעה ל"פינוי מושכר".
מחיר השמן לבישול מתייקר בכ- 20%.
התמ"ת
מקדם חוק דמי מחלה: החל מהיום הרביעי יקבל העובד פיצוי של 100% שכר ליום מחלה.
 
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

 

 



 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio